Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvorfor ikke bare anskue det, som dét, det nu er, en herlig solstrålehistorie! I en branche, hvor penge fylder så utrolig meget, så er jeg sikker på, at det er undtagelsen som bekræfter reglen - ellers er kimen da lagt til en rigtig fornuftig businesscase: ud og se noget seriefodbold med et stak agent-kort i lommen. Sæt i gang.
Maradona-M:

Tak for dine yderligere gode inputs til en kvalificeret talentudvikling.
@boomhaur x Enig
Og Geddar:

Du kommenterer på Horses in blue, og skriver, at det sgu ikke siger noget om, at Wieghorst personligt osv.:

1) Det er ikke det Horses in blue skriver. Han nævner DBU og ikke Wieghorst, og ergo er det “en stråmand” (at tage en andens synspunkt for noget andet end, det er).
2) Til din fordel: Ordet “sgu” blev vist “aflivet” som bandeord for 5-10 år siden helt officielt.
moderator
Han laver da en direkte kobling mellem dét, at Wieghorst ikke har set Meister, og måden DBU agerer på. Det er den kobling jeg opponerer mod. I artiklen står der intet om hvorvidt man tidligere i DBU kæden (dvs. før U21) har vurderet ham.

Så igen, at Wieghorst ikke har haft kendskab til ham før nu fortæller altså ikke alverden. Han er nærmest kommet frem med raketfart ud af det blå.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Wieghorst chokeret !"
Det tror jeg simpelthen ikke på ..
Bizart hvis ´sgu´ er til banned, det er forøvrigt ikke et bandeord mere. Utrolig den bliver taget så langt ud.

Spørgsmål er Morten W. blevet permanent landstræner eller stadig som midlertidig?
Jeg vil gerne bakke op omkring at en moderator bør moderere sit sprogbrug, da jeg går ud fra at det er det en moderator blandt andet er her for. For ikke så længe siden havde jeg en heftig diskussion med en moderator. Jeg vil ikke gå i detaljer, men det handlede om et indlæg han fandt provokerende. Der var intet i mit sprog som var stødende, argumentet var at det var provokerende og ikke holdt sig til emnet. Det var ment som sjov, som var en reference til en anden artikel, og det var ikke værre end noget man ser dagligt i næsten alle tråde herinde. Hvorom altid er, så tager jeg det naturligvis til mig, men så forventer jeg også at en moderator agerer pletfrit, hvis jeg skal advares om sådanne ting.
Direkte:
Jeg synes, at vi prøvede 😊

Geddar:
Vi bliver nok ikke enige, men jeg kan da tørt konstatere, at jeg havde forventet mere af en moderator... uagtet om "sgu" er et bandeord eller ej, så er det medvirkende til store misforståelser især skriftligt; som fx her.

Horsens 2.0.: Så kom dagen, hvor en Horsens-mand og en Vejle-mand blev enige 😁 Det var lige nøjagtigt det, jeg mente 👍
moderator
@Horsens og Maradona

Hvordan i end gerne vil vende og dreje det, så er der intet problemetisk i "sgu". Fokuser på topic i stedet for moderator-jagten.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce