Wieghorst udtaler :
- Vi er ikke et hold, der sætter os op til at spille på dueller. Man kan ikke kun se på tallene. For hvor mange dueller har der i grunden været.
Men det skulle de måske begynde med ?. Nej selvfølgelig er hvordan vores spil er lagt op taktisk vigtigere. Men lige de her data med vundne dueller afspejler jo om et hold spiller alibi fodbold eller går rigtigt ind i duellerne.
Hvis man så på de data fra sidst vi mødte Slovenien så næsten sikker på de viste vi vandt en masse dueller. Netop den kamp som måske vores bedste kamp i en 1 1/2 år hvor man som tilskuer frydede sig fordi vi dominerede kampen totalt. Vi vandt kun 2-1 men man sad med en fornemmelse at vi kunne have vundet 5-0. Aldrig fare for Slovenien kunne score fordi de fik ikke et ben til jorden ! Vi var konstant over dem. Power fodbold i bedste stil. Så påstå primitivt, men sådan set ligegyldigt da vi skabte en masse chancer.
Den følelse sad man ikke med i søndag. For at sige det mildt. Vi troede 3-5-2 var løsningen. Men måske handler det endnu mere om spillernes indstilling. Vi spillede en fin 1 halvleg, men jeg sad alligevel med følelse af at de spillere der skulle skabe den her power dominans på midtbanen, Højbjerg, Hjulmand og vores to wingbacks slet ikke formåede at sidde på Slovenien som i kampen forud. Og vi mistede mere og mere iniativ på det punkt som halvlegen skred frem. 2 halvleg kender vi.
Hvis træner teamet sidder og tager de her andre tal så alvorligt, som Hjulmands åbenbarede forleden, så burde de netop kigge på de her tal !. Vundne dueller afslører netop det der ikke fungerede i kampen. Og specielt 2 halvleg.
Og arbejder de med at sætte spillerne op, som jeg da håber de gør, og virker til ud fra udtalelser tidligere, (og håber det, da faktisk en af de vigtigste ting for det skal gå et hold godt!) så passer det jo ikke når Wieghorst siger de ikke arbejder for at sætte spillerne op til det.
Det skal de gøre !. Det her afspejler om spillerne
VIL vinde de vigtige nærkampe. Om de tør lave en udfodring mv. Eller helst bare løber og laver lidt alibi opdækninger da de ikke gør ondt, eller kræver så mange kræfter.
Jovist det er svært at sætte spillerne op. Men ligefrem udtale at det ikke er noget de gør, håber jeg er en misforståelse på det svar Wieghorst giver.