Snak

Mere indhold efter annoncen

Yamal fortsætter: Så længe jeg vinder kan Real ikke sige noget

tirs 29. apr 2025

Lamine Yamal fortsætter med at stikke til Real Madrid efter Barcelonas sejr i Copa del Rey.



Læs hele nyheden her
Den knægt må gerne se at få rettet ind inden hans attitude tager overhånd. Selvom man er dygtig er der ingen grund til at være en idiot.
Stay humble eh?

Hørt👆
Han er en spøjs størrelse for os Barca fans.
På en og samme tid, vil man gerne holde ham på jorden naturligvis. Men omvendt virker den vanvittige selvtillid også bare som det der driver og motiverer ham.

Det er jo fuldkommen absurd at en 17-årig afbleger sit hår op til en finale, krammer kongeparret med 2 par solbriller og stadig bakker sine main character-vibes op med 2 fantastiske assists. Ved ikke hvornår jeg har sidst har set en selvtillid på det niveau :D


5-0, selv Jeffren scorede 😭
Normaltvis kan jeg ikke fordrage den slags attitude, men vi skal os huske på at han kun er 17 og har ungdommens kådhed. Lad ham nu få lidt ridser og skrammer, lad ham mærke livet.

Hvad jeg dog ikke kan fordrage er hans kriminelle far.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Alle, der stikker til Real i de her måneder bør være immune for kritik.
Kunne han gøre det mere elegant? Jaja, bevares.
Kriminelle far?!?!
Kunne lære noget af Messi´s ydmyghed i den alder.
Ikke meget for spillere som kæfter op i tide og utide.
Ydmyghed klæder de bedste, bedst.
Så længe han opfører sig pænt på banen og det kun er sjov og spas, så er der ikke noget at komme efter. At han som Barca man stikker lidt til Real er helt okay og omvendt. Han har jo netop den største respekt for Madrid klubben.
Hans moralske kompas har indtil nu været helt exceptionel af en så ung spiller. Så lad være med at forfølge en dreng for afbleget hår, solbriller og glæde over for kongen. (Hvilket jo faktisk ikke er en selvfølge for en catalaner).
GIN03

Nu var Messi også sky og meget introvert i den alder. Prøv at læs om ungdommen i Argentina og Barcelona. Flere af medspillerne troede han var evnesvag eller Kognitivt utfordret. Ofte sad han helt mut i
Omklædningsrummet eller i spisesalen.
Annonce