Snak

Mere indhold efter annoncen
min-mening

Det er svært at have sympati med de typer, når man ser dem ( går jeg ud fra) fyre fyrværkeri ind på en familietribunen, som det skete til pokalfinalen i 2019.

Derfor lyder det for mig noget hyklerisk, når BIF fans beskylder FCK fans for at have gjort det samme ( vist på Brøndby Stadion)

Jeg er ligeglad med om de mødes med ligesindede og slås, det har jeg ikke nogle problemer med, jeg tænker ene og alene på den signalværdi , der ligger i det når Maxsø legitimerer det, og som vores børn ser / ligger mærke til.

Jeg kender folk, der har oplevet begge sider af sygdommen, desværre kendte jeg også en af de få "unge" i trediverne, som er død af det lort.
Morsomt at se forskellen herinde alt efter hvem der skriver, kan ikke bebrejde folk fra mit område, at de ikke gider være her.
NBFC fortsæt endelig du må ikke stoppe. Det er altid morsomt at læse hvad sølvpapirshatte kommer med af nyheder. Jeg håber det var ironisk du skrev det men jeg har mine tvivl.
BRØNDBY IF - DANSKE MESTRE 2021
@ Fcn<4ever

se...dem som du nævner og taler om i dine første par linjer, de er ikke (ikke i min verden) hooligans - på ingen måde...(jeg tænkte nok at vi taler om to forskellige ting her :-) ) - jeg taler om hooligans som i...- ´jeg har ikke brug for at blive set eller hørt´-hooligans...aftalte møder...noget som ikke går ud over andre end...- end dem som nu er involveret...ting bliver afgjort ikke på bekostning af omverden...

må han hvile i fred
FCM forever@

Hvordan kan du sige i har mange fans:) Pinligt.
Og dem i har bakker jo elendigt op... Selv på MCH kan man ofte ikke høre jer...
Glemmer aldrig kampen i Brøndby i maj 2018 hvor i en mesterskabs kamp kommer med ca. 500... Ingen fan kultur overhovedet. Din klub er bare grå og kedelig og ingen x factor overhovedet. Så forsøger du nu at skyde på BIF fans fordi få er blevet smittet, come on mand.
Reglerne blev jo overholdt i og med at den store flok til stadion blev anmeldt som en demonstration.... Om der så var gået 200.000 mod Brøndby Stadion var reglerne overholdt. Så er det jo op til den enkelte om man ønsker deltage i sådan noget i en pandemi.. Fair nok du er imod det. Det anfægter jeg ikke.
Mon ikke FCM fans havde gjort det samme? Det tror jeg nu.. Nå nej fordi i kan ingen gang samle 1.000 til sådan noget:)
Det jeg anfægter er at du prøver at tegne et billede af at det kun er BIF fans der "kunne finde på sådan noget".. Der tager du helt fejl.
Hvis vi ikke havde BIF og deres fans i Danmark var fodbolden godt nok en kedelig kop te...
Fcm4ever var det så fædrene eller deres børn der skød igen mod os ? For det skete trods alt 3-5 gange
Og det vel ikke så mærkeligt det kan ske med fanbaser på 100k+ modsat hvad 2000 i Herning?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er dog utroligt, at der er folk der kan forsvare den hjernedøde handling BIF fans udøvede med deres march etc. Nu har folk tudet over lock-down og så laver man en handling så stupid som i mandags. Det sender området Vestegnen i lock-down - herunder folk der ikke deltog i vanviddet og som blot stille og roligt ønsker normal hverdag igen. Føj for en egoisme!!!
min-mening
Det giver mere mening.

Fodboldfan-21
Jeg kan sagtens huske den kamp, du glemmer også nogle detajler omkring den,flere tusinde i området var frivillige til ishockey WM, som nok aldrig igen kommer til Danmark, lidt specielt på linje med fodbold EM.

Reglerne for at demonstrere er måske overholdt, men underligt du ikke vil vedkende at superliga ordningens regler blev overtrådt, det kunne enhver da se, de overtrådte regler i forhold til ordningen har jeg allerede beskrevet.

Underligt nok , når vi er så få, er vi år efter år den klub, der har næstflest tilskuere med i Parken efter jer.
Kan godt forstå folk ikke er speceirl trygge ved at komme i Brøndby, man kan jo bare se hvad der skete for ikke så længe siden.

Vi var nu ellers mange flere end 1000, der tog til pokalfinalen, som vel kan sammenlignes lidt med der forleden, og hvis man ikke skal bruge 9 timers tid i bus, mon så ikke man kan få endnu flere til at deltage, men der har du nok endnu en dødssyg afledningsmanøvre.

Du er med på, at det mest bekymrende i forhold til smitte risikoen, er at mange har stået op og skreget /sunget uden mundbind på, som kan blive en smittebombe ?

Er du en af dem, som ikke selv vil testes og opfordrer de andre deltagere til heller ikke at blive det ?

Erozz
Måske, nu er det før set, at bliver man genereret flere gange, tyer man nogle gange til gengæld.
Men fint du indrømmer, at du var med til handlingen, det siger en del om personen bag skærmen.

Morsomt at se forskellen herinde alt efter hvem der skriver, kan ikke bebrejde folk fra mit område, at de ikke gider være her.
Er 17 virkelig så slemt? Var det ikke nogenlunde det samme ved sidste års BLM-demo i København? Den gjorde folk da ikke noget stort nummer ud af.
Er 17 virkelig så slemt? Var det ikke nogenlunde det samme ved sidste års BLM-demo i København? Den gjorde folk da ikke noget stort nummer ud af.


Nu 17 jo ikke tallet for hvor mange der er blevet smittet der, men tallet for hvor mange man ved var smittede under fejringen.
Vi kender med andre ord ikke omfanget af den skade der er sket og det giver ingen mening at konkluderer på tallet 17.

Desuden, om der viser sig at være relativt mange eller få smittede er jo ikke afgørende for det moralsk forkastelige i den totalt egoistiske handling "fællesskabet" begik.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
AdmiralYang

Hvis man følger de normale regler for nær kontakt med em smittet, skal de testes første gang i dag og anden gang på søndag

De 17 kan alle have været smittet i mandags, tidligere tilfælde i Kolding og Hørsholm har vist, at bare en enkelt smittet kan vokse til 80-1xx i løbet af kort tid.
18*>80 så fordobler vi smittetallet på grund af det.

Råb og skrål uden mundbind, er nærmest en sikker vej til at sprede smitte, det behøver man bare at have oplevet en influenza sæson for at vide.

Festen i mandags svarer vel til en en-dags festival, og det der foregik var langt fra under de regler festivalerne blev stillet i udsigt, hvorfor de alle ( eller nærmest alle) er aflyst.

Men de fik deres fest, så skide være med resten af samfundet og pandemien synes parolen at være, klinger mega hult når man sådan vil slå sig op på fællesskab.
Morsomt at se forskellen herinde alt efter hvem der skriver, kan ikke bebrejde folk fra mit område, at de ikke gider være her.
Annonce