Snak

Mere indhold efter annoncen

Zanka i dialog om FCK-rolle: Vi har berørt det kort

man 18. maj 15:05

Mathias Zanka Jørgensen har haft indledende snakke med FC København om at træde ind i en ny rolle i klubben. 



Læs hele nyheden her
Han kan få rollen som ‘fluffer’ i omklædningen. Lidt ligesom på landsholdet, hvor han sørgede for at spillerne blev klippet.
Så vidt jeg ved har Zanka hverken uddannelse over det gymnasiale niveau eller trænerdiplomer, så umiddelbart kan det godt ligne at man skal være kreativ eller tålmodig i en tilknytning af ham. Men det kan selvfølgelig ikke udelukkes at der er taknemmelige talemåder på spil.

Kan man tilknytte ham på en måde, der både er meningsgivende og værdiskabende for klubben, er det fint med mig; Zanka er noget mere relevant og fornuftig end dét ry, han er givet af en del halvblinde FCK-kritikere.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce