Snak

Mere indhold efter annoncen

Zinckernagel på prøve i AaB

fre 10. jul 2015
Philip Zinckernagel, der senest har været hos HB Køge, er i disse dage til prøvetræning i Superligaklubben AaB.

Læs hele nyheden her
Du godeste en hylde vi tilsyneladende rekrutterer fra. Forhåbentlig er der nogle førsteholdsspillere på vej ind også.
Lynge Høvdingen
Søndergaard understreger, at såfremt 20-årige Zinckernagel skal hentes ind, bliver det som udviklingsspiller.


Hvilken hylde vil du da ellers hente udviklingsspillere fra?

Men er enig i, at det kunne være rart med nogle forstærkninger til startelleveren også.
Støt dit lokale fodboldhold
Er det nødvendigt at nævne Thelander og AK47?
Jeg bryder mig heller ikke om, at man henter en 20-årig "udviklingsspiller". Skal han så opnå et nogenlunde Superliganiveau som 22-årig, eller hvad forventer man?
Jeg har stavet mit brugernavn forkert
Hvad skal vi med offensive udviklingspillere? Vi har rigeligt i forvejen. Pt mangler vi kvalitet, ikke talent
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Philip er en hurtig og super spændende spiller med en blændende teknik. Han kom til HB Køge som nyslået U19 mester sammen med FCN. Han var en stor profil på det U19 mesterhold der også talte spiller som Andreas Maxsø, Pascal Gregor, Emiliano Mercondes, Hebo, Linberg med flere. Han gik direkte ind i startopstillingen i HB Køge hvor han på sine to sæsoner spillede 64 kampe og scorede syv mål. Desuden har han været ind over diverse ungdomslandshold med årgang 94. Så jeg synes faktisk at det er rigtig godt set af Aab at vælge at se lidt nærmere på ham.
@MikkelF: jeg vil gerne hente udviklingsspillere fra den hylde, der hedder AaB´s eget talentarbejde! Jeg kan ikke se, hvad en 20-årig 1. Divisionsspiller, hvis kontrakt ikke blev forlænget, skal lave i vores trup. Nuvel, det lykkedes da meget godt med at hente Thelander fra samme hylde, men han var mig bekendt også længere fremme end Hr. Zinkernagel.
Lynge Høvdingen
Læs Rolfbolds beskrivelse. Det var ikke fordi han ikke var god nok, hans kontrakt ikke blev forlænget. Tværtimod. Og hvad belæg har du for at påstå, at Thelander og AK skulle have været længere fremme en Zinckernagel?

Selvfølgelig skal AaB satse på egen avl, men man kan omvendt heller ikke forvente, at sende 2-3-4 talenter op hvert år. Der vil komme mindre talentfulde årgange, og så må man jo spæde til udefra :)

Og så er han jo også kun på prøve indtil videre.
Støt dit lokale fodboldhold
Det er ikke noget hemmelighed at HB Køge gjorde alt for at få forlænget, men Philip ville gerne have lov at prøve sig af på et højere niveau, hvilket man ikke kan fortænke ham i. Tror heller ikke at Aab er den eneste SL klub der er inde i billedet.
Hr. Zinkernagel kan sagten være en dygtig fodboldspiller, min bekymring går dog primært på, at jeg mener, at den sportslige ledelse burde fokusere på at forstærke førsteholdet, og finde egnede emner dertil, i stedet for at kigge efter udviklingsspillere. Men lad os nu se, der sker forhåbenligt mere inden vinduet lukker!
Lynge Høvdingen
Annonce