Snak

Mere indhold efter annoncen
De helt samme Brøndby fans må lige vende tilbage til Thorup og Steinlein debatten og skrive undskyld så :)
Her fortæller Steinlein og Thorup at Astana var et bedre hold. Det blev endda begrundet med deres deltagelse i EL og CL de seneste sæsoner. Disse ord var BIF fans meeeget efter... husker I? Så det de sagde var en dårlig undslyldning, men det er det her ikke?
Hvis jeg på et tidspunkt finder det besværet værd at bruge tid på at dokumentere en agenda der er din, ikke min. Kan bare ikke helt finde en undskyldning for jeg skal bruge tid på det.


Så lad være med at komme med påstande, du åbenbart ikke vil stå på mål for..

En fin pointe. Det har bare ikke så meget med mig at gøre.


Ikke medmindre du dummer dig i hvert fald.

Helt sort det du skriver - jeg kan ærligt talt ikke helt se hvad i det jeg skal forholde mig til, så jeg lader være.


Helt sort ligefrem? Hvilken del forstår du ikke? Du skal såmænd bare forhold dig til, at Zorniger ikke er de dårlige undskyldningers mand på baggrund af et udbrud, der ramte helt skævt ligesom SS ikke er voldspsykopat pga. et par episoder med spark mod genstande. Ikke andet end det.
De spillere de henter skulle kende systemet ? Hvorfor skal de så bruge en længere indkøringsperiode ?

Én ting er at kende systemet, en anden ting er at kende trænerens små tilpasninger i systemet - eksempelvis de små forskelle som Zorniger nok har lavet i Brøndby kontra dengang han havde Leipzig - samt relationerne til medspillerne og deres løbe- og bevægelsesmønstre. Desuden skal du huske på, at af de syv nye markspillere der er blevet hentet (jeg tæller ikke Jung med, da han også var der i sidste sæson), der er det kun Kaiser, der har været under Zorniger før, og Radosevic der kender til Red Bull-spillestilen via hos ophold i Salzburg. De andre fem, har jo ikke spillet denne type fodbold før.
Mesutcozla - jeg forstår hvad du skriver men er ikke enig. Spillerne hentes netop ind fordi de kender systemet og ikke skal bruge lang tid på at lære det. Ellers har de jo både haft opstart og nu 5 sl kampe + Europa til at lære evt små ændringer.

Jeg tror derimod det hænger anderledes sammen, desværre meget simpelt.

1. Han ville ikke af med C. Nørgaard, han virker stadig indebrændt over salget og referencen til manglende kvalitet er for mig en åbenlys ref. til dette salg.

2. De har allerede spillet mange kampe på kort tid, det sætter sine spor med den spillestil.



Så lad være med at komme med påstande, du åbenbart ikke vil stå på mål for..


Jeg står fint på mål for mine egne påstande. Men som du allerede ved fra tidligere i denne tråd står jeg ikke på mål for påstande du opfinder på mine vegne. Underligt der er behov for at gentage det for dig.

Ikke medmindre du dummer dig i hvert fald.


Yes, og da det ikke er tilfældet i denne tråd kan man undre sig over dit fokus er så meget på at give det gode råd i stedet for at efterleve det.

Helt sort ligefrem? Hvilken del forstår du ikke?


Relevansen og sammenhængen. Du har mere travlt med at være dramatisk end med en sammenhængende pointe. Det gør det ubrugeligt og ikke værd at arbejde videre med.....heller ikke da du gentog det.
Hvis du føler du rent faktisk har en pointe er du velkommen til at fremføre den bedre, så kan det være jeg kigger på det.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Spillerne hentes netop ind fordi de kender systemet og ikke skal bruge lang tid på at lære det. Ellers har de jo både haft opstart og nu 5 sl kampe + Europa til at lære evt små ændringer.


Men du kan jo ikke sige, at de er hentet fordi de kender systemet, når fem af dem jo netop ikke gør og aldrig har spillet det før. Der er forskel på at have kvaliteter, der passer ind i systemet, og så på at kende det. Og Radosevic, som jo har spillet et lignende system i Salzburg, har ikke haft opstarten med de andre, men har derimod kun været i klubben i lidt over to uger og spillede i søndags sin tredje kamp for klubben, så han har jo en del at skulle indhente i forhold til resten. Man skal huske på, at det er mennesker man har med at gøre og ikke robotter, så af den grund kan man ikke sætte dato og en præcis tidsramme på, hvornår det hele skal fungerer, kollektivt såvel som individuelt, for de nye spillere, der bliver hentet til. Sidste år så man, med FCK, at tingene ikke nødvendigvis fungerer fra starten af sæsonen, bare fordi man ønsker det, og det er så tilsyneladende også tilfældet i Brøndby denne sæson.
Han er netop lige de dårlige undskyldningers mand. Hvis du er i tvivl om hvorfor han er one of a kind i dansk fodbold på det område så gense hvordan han brændtet sammen for åben TV skærm efter den afsluttende kamp sidste år.


Er vi enige om, at dette er dit første indspark til debatten?

Hvortil jeg svarede:

Men hvis det er eneste eksempel, så er han vel heller ikke en undskyldningernes mand? Det kræver da et mere kontinuert flow af undskyldninger og bortforklaringer



Du kan da i ramme alvor ikke mene, at du stempler ham som de dårlige undskyldningers mand ud fra et interview ud af mange? I så fald er vi nok bare så uenige at videre diskussion ikke medfører noget brugbart.

Yes, og da det ikke er tilfældet i denne tråd kan man undre sig over dit fokus er så meget på at give det gode råd i stedet for at efterleve det.


Eftersom det med at dumme sig var om Zorniger (som jeg ikke formoder læser med herinde) så tænker jeg ikke det er et givet råd.

Relevansen og sammenhængen. Du har mere travlt med at være dramatisk end med en sammenhængende pointe.


Det er belejligt at citere den del, der lige passer dig og udelade den del, hvor jeg forklarer dig hvorfor jeg skrev, som jeg gjorde.

Hvis du føler du rent faktisk har en pointe er du velkommen til at fremføre den bedre, så kan det være jeg kigger på det.


Jeg føler ikke for at bruge mere tid på at forklare dig noget, du ikke gider forstå. Hav en (fortsat?) god dag.
For fanden, manden fik sin yndlingsspiller og så er det ikke godt nok, hold kæft et jammerhoved.
BB

Er der noget der peger i retning af dårligere tider lige rundt om hjørnet?
Fan af: Flot fodbold Følger: - Barcelona - Arsenal - Brøndby
Truppen er måske rimelig stærk på papiret, men ikke før de har bevidst det på banen og der mangler enkelte spillere at komme op i gear (kampform).

I modsætning til de fleste byttede jeg iøvrigt gerne Erceg for Pukki og Uhre for Kliment, mener Pukki arbejdede meget hårdere og tør vædde med at Erceg ikke når hans scoringssnit når sæsonen er slut.

Derudovre var Nørregaard bare så rigtig på den defensive, han bliver svær at erstatte.

Rønnow tror jeg mere på man har fundet en direkte 1:1 afløser til, tiltrods for droppet.

Men alt i alt mener jeg vi er svagere, specielt med så mange nye der skal spilles ind. (Og så hjælper det ikke at Röcker og Larsson fortsætter det sløje spil!)

fck er guldfavoritter med fcm tæt i hælene, tror ikke der er andre der kommer i nærheden i år, desværre :-(
Annonce