Snak

Mere indhold efter annoncen
Er det ikke også det BIF, lidt tysk disciplin i stedet for det tikitaka lort.

Godt valg med en udefra, det ligner på alle måder et super match.
Det er jo aldrig til at sige på forhånd, hvordan en kommende træner vil blive.
Men som udgangspunkt er jeg væsentligt mere begejstret, end udsigten til at det skulle være en Tony Adams eller "en der kender Brøndby indefra".

Fedt med noget nyt blod og friske øjne. Så må vi se om det er et match. Håber også at Brøndby kan holde den tålmodighed der lægges op til i kontrakten og strategiplanen.
Spændende og modigt valg. Nogen vil måske sige det er en lotto kupon Brøndby henter, men jeg synes det er forfriskende. Tysk disciplin kombineret med en offensiv spillestil - det bliver interessant at følge !
George Best: "In 1969 I gave up women and alcohol - it was the worst 20 minutes of my life." OB Liverpool
@ C.D.

"Hvem gør det?"

Du har selv svaret på nogle af dem...
Men ok, se Vestegnen!!!, kbk eller Greenwall for at nævne et par stykker.

EDIT: Og kewell10...

"Alt er naturligvis relativt, men muligheden er væsentligt bedre, end den er i 2. bundesliga i hvert fald."

Det må man da håbe, kan ikke huske hvornår et 2. bundesliga-klub sidst har vundet pokalen i Tyskland - ændre dog ikke på at skribenten nok er lidt gavmild med "de gode muligheder".

Men muligheden forligger da for BIF igen i år, og ligesom sidst kan BIF igen takke FCK får at der bliver en ekstra liga-plads til Europa som i måske/måske ikke kan nuppe - your welcome!

"Og selvbetalt frokostordning eller ej er næppe det mest retvisende pejlemærke for en klubs økonomiske formåen."

Næppe, men hvor mange klubber med orden i økonomien tror du opkræver betaling for frokost af deres 1. holdsspillere? Om BIF har ligeså mange penge som en alm. 2. Bundeligaklub er også et godt spg.

"Nu er det vel næppe Brøndbys mål at blive 5-6er, skulle da gerne blive bedere, men det er rigtigt at der rent økonomisk er budgetteret med en 6. plads, hvilket er yderst fornuftigt...."

Debat om den udmeldte strategi må du tage med din klub Last M, vi andre kan kun forholde os til hvad de melder ud - her er en 6. plads acceptablet, både økonomisk og sportsligt... at man har ambitioner og gerne tager hvad end der ellers måtte falde af ændre ikke på at det er de udmeldte målsætninger.

@ kewell10

"Nu ved jeg godt, at det nok mere er et provokationsindlæg, i den moderate ende, du forsøger dig med."

At du bliver stødt af andres holdninger er ikke ensbetydende med at de har til hensigt at provokere dig. Du er måske bare lidt fintfølende...

"Måske pga. af, at en ny træner i Brøndby, åbenbart er mere interessant for masserne, end jeres mesterskab i går ;-)"

Helt sikkert - havde faktisk helt glemt vi vandt det 11. mesterskab i går - for BIF har lavet en udskiftning i organisationene, det sætter som reglen det meste af Danmark i stå, masserne skal jo følge med... LOL, du gættede korrekt.

"Men omvendt bruger vi den ikke imod ham, andet end, at han har gjort sig erfaringen, og i øvrigt, at han overhovedet var en så stærk kandidat, at han fik et job i Bundesligaen til at begynde med, som er en af de stærkere ligaer i verden, og markant stærkere end Superligaen."

Yes yes, alt det som har været brugt imod Ståle kan nu bruges for Zorninger - i er sgu en sjov størrelse i BIF fans.

"For hvor meget vi i Brøndby, virkelig ikke bryder os om Ståle, så er der ikke mange, som ikke anerkender, at han er en god træner.
Derfor ved vi jo, at en hurtig fyring i Bundesligaen, intet betyder, når det kommer til en træner i Superligaen."


Igen, en bemærkelsesværdig saglig tilgang ... ligepludselig.
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
Men ok, se Vestegnen!!!, kbk eller Greenwall for at nævne et par stykker.

Sikke noget vrøvl.
Det, som de brugere gør, er at nuancere udlægningerne af hans tid i Stuttgart. Fx ved at påpege, at den klub har været lort både før og efter Zorniger. Det er da en ganske relevant anke. Det handler ikke om at tale opholdet op. Allerhøjst handler det om at nedtone betydningen af floppet.

Næppe, men hvor mange klubber med orden i økonomien tror du opkræver betaling for frokost af deres 1. holdsspillere? Om BIF har ligeså mange penge som en alm. 2. Bundeligaklub er også et godt spg.

Det ved jeg ikke. Overraskende mange i superligaen er dog mit gæt.

Det fremstår efterhånden åbenlyst, at dit indlæg ikke var meget andet end et forsøg på at provokere. Og fred være med det.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ FCK 4EVER

Det første EDIT du skriver, er vist ikke til mig.
Det er i hvert fald ikke mit indlæg du citerer.

Men lad os fokusere på det du citerer korrekt:

At du bliver stødt af andres holdninger er ikke ensbetydende med at de har til hensigt at provokere dig. Du er måske bare lidt fintfølende...


Jeg er helt med på, at det kan være umådeligt svært, at fornemme folks tilstand gennem en computerskærm ud fra simpel skrift.
Det var derfor at jeg forsøgte mig med en smiley, men det har du nok misset.
Skulle sådanne småting gå mig på, burde jeg afholde mig fra, at læse kommentarsporet på bold, og nu prøver jeg igen ;-).

Yes yes, alt det som har været brugt imod Ståle kan nu bruges for Zorninger - i er sgu en sjov størrelse i BIF fans.


Skal jeg forstå det sådan, at alt hvad Brøndby fans herinde skriver, er et udtryk for mine holdninger?
Jeg viste ikke, at vi grovgeneraliserede så kraftigt.
Ligesom du og andre FCK´ere ynder at stikke til Brøndbys tråde med små kære stikpiller, så formoder jeg, at en del Brøndby fans gør det samme i jeres tråde.
Det betyder dog ikke, at jeg partout deler deres holdninger i netop de indlæg.

Igen, en bemærkelsesværdig saglig tilgang ... ligepludselig.


Igen her fornemmer jeg, at du antager, at jeg er en del af en Brøndby-masse, som du kan huske, har kritiseret Ståle/FCK tidligere.
Jeg er dog relativ sikker på, at det er begrænset, hvad du kan finde af FCK kritiske indlæg, fra min hånd af.
Så skulle vi ikke fokusere på, hvad JEG siger i mine indlæg (når du vælger at forholde dig til netop dem), frem for, hvad andre tidligere har sagt.
De har ret beset intet med hinanden at gøre.
@ C.D.

"Sikke noget vrøvl.
Det, som de brugere gør, er at nuancere udlægningerne af hans tid i Stuttgart. Fx ved at påpege, at den klub har været lort både før og efter Zorniger. Det er da en ganske relevant anke. Det handler ikke om at tale opholdet op. Allerhøjst handler det om at nedtone betydningen af floppet."


Det du ser som nuancering er det som der bliver henvist som "tale op" - at det ikke bliver kaldt det du ønsker må du leve med.

Men igen sjovt som der pludselig er plads til nuancer omkring en trænergerning i Bundesligaen - men lad mig gætte, du er ligesom kewell en af de få BIF fans som aldrig har været unuanceret ang. Ståles trænergerning i Køln, ik ;o)

"Det ved jeg ikke. Overraskende mange i superligaen er dog mit gæt."

Nej det gør du nok ikke - men mon ikke du i dit stille sind også konkludere at veldrevne, eller økonomisk velpolsteret klubber, ikke opkræver betaling for kostplanen... som vel er en vigtig del af en spillers mange planer.

Så nej, det er i sig selv ikke et pejlemærke for en klubs økonomi, det er det dog for BIF´s.

"Det fremstår efterhånden åbenlyst, at dit indlæg ikke var meget andet end et forsøg på at provokere. Og fred være med det."

Hvis jeg ville provokere så gjorde jeg det - så havde det nok omhandlet noget med nogle titler vi har og i ikke har eller nogen af de mange andre parametre hvor i får baghjul - nej, som skrevet til kewell, at du føler dig provokeret er ikke ensbetydende med at du bliver provokeret.

@ Kewell10

"Det første EDIT du skriver, er vist ikke til mig.
Det er i hvert fald ikke mit indlæg du citerer."


Korrekt, dit navn blev sat ind (editeret) på listen som C.D. efterspurgte.

"Jeg er helt med på, at det kan være umådeligt svært, at fornemme folks tilstand gennem en computerskærm ud fra simpel skrift.
Det var derfor at jeg forsøgte mig med en smiley, men det har du nok misset."


Jeg fangede godt din smiley - formoede dog at den hørte til det afsnit om "masserne" som jeg også forholdte mig humoristisk/sarkastisk til.

"Skal jeg forstå det sådan, at alt hvad Brøndby fans herinde skriver, er et udtryk for mine holdninger? Jeg viste ikke, at vi grovgeneraliserede så kraftigt."

Medmindre du er kongelig eller på anden måde Royal så vil jeg bede dig læse dit eget indlæg igen - du skriver altså "vi", som naturligvis af modtager udlægges som BIF fans. (Men omvendt bruger vi den ikke imod ham...)

Håber det giver bedre mening for dig nu - og hvilket held jeg har, de 2 BIF fans der svare er tilfældigvis 2 som aldrig har forholdt sig unuanceret til Ståles tid i FC Køln... det var dog heldigt ;o)

"Igen her fornemmer jeg, at du antager, at jeg er en del af en Brøndby-masse, som du kan huske, har kritiseret Ståle/FCK tidligere."

Ej, jeg forholdt mig nu mest til at du skrev i Vi-form og dermed evt. også om mere end bare dig selv - men om du så kun talte om dig selv så er pointen vel valid nok - omend du måske/msåke ikke burde være omfattet af den (hvilket er muligt, jeg holder ikke noter om hvem der skriver hvad igennem årene).

"Så skulle vi ikke fokusere på, hvad JEG siger i mine indlæg (når du vælger at forholde dig til netop dem), frem for, hvad andre tidligere har sagt.
De har ret beset intet med hinanden at gøre."


Sagtens og fair nok - hvis du så lige vil undlade at skrive "vi" når der skal stå "jeg", så opstår sådanne misfortåelser heller ikke.

Men ærligt talt så er jeg også noget kold om den BIF fan der modtager indlægget reelt har været usaglig eller ej tidligere - pointen er nok til at forstå for de fleste.
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
FCK 4EVER:

Dit første indlæg bærer dog et tydeligt præg om at ville provokerer.

Med hensyn til Zorniger, så er det meget mærkeligt at du ser det som at tale op, når der snakkes om Stuttgarts tidligere sæsoner, samt den efterfølgende periode. Det er dog ret væsentlig at snakke om, da det viser om klubbens nuværende tilstand. Og Zorniger var hevet for at forsøge at styrke klubbens pointhøst, men det var truppen eller klubben ikke i stand til.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Øv håbede på Adams eller Oscar.....
Spændende trænervalg.

Nådesløst presspil og fast forward fodbold, umiddelbart et godt match til Brøndby, der skal genopfinde spillestil og fodboldkulturen i klubben.
Annonce