Snak

Mere indhold efter annoncen
@MadsThomsen
I og for sig hader jeg også de der latterlige mandagskampe, men peger man ikke pilen det forkerte sted hen? Er det ikke lidt hyklerisk (i mangel på bedre ord), at være utilfredse med divisionsforeningen eller hvem der laver programmet, når ens egen klub sammen de 11 andre jo netop har været med til at indføre mandagskampene, for at få en bedre tv-aftale.

Man er ikke kun utilfreds med Divisionsforeningen, man er da ligeså utilfreds med klubberne, som helt korrekt også bærer sin del af ansvaret. Aktionerne er da i den grad også henvendt til dem.

Er Brøndby (og de andre klubber for den sags skyld) villige til at give afkald på økonomi ved at få en dårligere tv-aftale, hvis man ikke skal have mandagskampene længere? Hvis ikke de er det, så burde man som fans vel pege fingrene derhen først.

Det kommer jo an på hvor mange penge det drejer sig om, og derfor kunne det være spændende at få nogle tal på bordet fra parterne. Hvor meget mindre vil klubberne få udbetalt, hvis man ændrer søndag kl 20 og mandag kl 19 til fx lørdag kl 18 og søndag kl 16? Er det 50 mio, eller er det 500.000? Og kan den ekstra indtægt svare sig, i forhold til det man mister på kampdagsindtægter? Vi i Brøndby har i hvert fald haft mindre tilskuere til mandag kl 19 og søndag kl 20, end de andre kampe med mere normale spilletidspunkter.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Igen bliver voldelig adfærd til “fantastisk atmosfære”

En ting er at man aldrig burde have kastet ting på banen så kampen skulle afbrydes. Men jeg har godt nok svært ved at se hvor volden kommer ind i billedet?
Jeg mindes ikke der på noget tidspunkt i aftes blev påvist voldshandlinger i forbindelse med den omtalte afbrydelse af kampen.

Det er fint at lave en protest, og gør det gerne koordineret med de forskellige klubbers fans, hvis man kan blive enige herom. Men at kaste ting på banen er for dumt. Dette uanset hvad man vælger at kaste.
– Det vil selvfølgelig få en konsekvens, men vi har ikke dikteret kamptidspunkterne. Vi har købt en pakke, hvor kamptidspunkterne var fastlagt fra starten, så vi vidste, hvad vi købte. Det er Divisionsforeningen og klubberne selv, der har lagt de tidspunkter. Selvfølgelig skal fans have lov til at ytre sig, selvom jeg synes, det er ærgerligt, at det bliver ødelæggende som i går aftes.


Interresant udmelding fra TV2.. Divisionsforeningen og klubberne er skurkene her :)
Lav en protest for an kontoreret, på træningsanlægget osv.
Fiskeren

Fair nok. Jeg ser dit argument og anerkender, at jeg nok bare skulle have ladet være med at kommentere.
Kan der gøres noget ved det, så fint nok.
Måske man kunne få Lørdag tilbage på menuen.
Alpha og lignende kærer sig ikke en skid om andre, og da slet ikke andres børn. Det er simpelthen for langt ude at påstå at de tosser skulle have den slags empati. Det flyver jo om ørerne på dem med pyro og lussinger. Det er nok bare at se på dem, til at konstatere at de absolut ikke kærer sig om en skid andet end sig selv.

Jeg synes mandags (og fredags) kampe er fede. Fint at kampene spredes ud, så man kan se nogle flere.

Der er nogle ganske få klubber der har fangrupperinger som er langt udenfor pædagogisk rækkevidde. BIF er en af dem, og de så vi så endnu et eksempel på i går. Forleden fik deres fankoordinator tæsk af andre BIF-fans og blev indlagt. Eksemplerne er utallige og gentagne.
Desværre foretager klubberne sig reelt intet for at stoppe voldstosserne. Det har vi set i en lang årrække nu, og deres tiltag er reelt ikke andet end pseudo-tiltag. Vold, pyro, og anden gakket adfærd fortsætter.
Derfor er det glædeligt at der trods alt er en part som har røv i bukserne til at sige fra overfor "segmentet". Nu indføres hooliganpakken fra foråret, og det er et skridt i den rigtige retning.
Vi skal nemlig have benævnte segment ud af stadions og ud af dansk fodbold. De bidrager udelukkende negativt.
Der er nogle ganske få klubber der har fangrupperinger som er langt udenfor pædagogisk rækkevidde. BIF er en af dem, og de så vi så endnu et eksempel på i går. Forleden fik deres fankoordinator tæsk af andre BIF-fans og blev indlagt.

Arh, tror lige du skal få styr på fakta mht den episode, inden du skriver sådan noget vrøvl.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Annonce