Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg vil da også godt "efterlyse" en øl. Er der nogen som ved i hvilke butikker man kan købe limfjordsportere? Det er snart 100 år siden jeg sidst har haft dem liggende klar i ølskabet og det er en klar mangel i mit øllager.
Coop har dem som oftest.

Du burde dog købe Wibroe for kompleksitet, efter min mening.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jeg er ikke stødt på limfjordsporteren i de coopbutikker jeg oftest handler i. Måske er udbuddet for lille i coopbutikker i københavn? Jeg vil dog undersøge udvalget imorgen i kvickly på Fr.berg som er en rimelig stor butik.

Wiibroeporteren mindes jeg ikke at have smagt, så jeg vil notere at den er skal tjekkes ud, når jeg finder et sted de sælger den.

Uden at der skal gå for meget portersnak i den, så synes jeg i øvrigt også at blandt willemoesbrygget der er porteren ganske glimrende(og det bedste køb blandt deres øl), specielt når den sælges til en sølle 10´er stykket.
Har superbrugsen og Kvickly den ikke?

Synes da relativt tit man får den.

Måske man skulle nuppe en half/half senere, når man skal på bar.




Håber at finde en Brodtgård øl der eksploderer, tak for tippet!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Jeg må tage til Superbrugsen på Udbyhøjvej i morgen - og fylde bagagerummet!
You can\'t be a Real Country unless you have a BEER and an airline - it helps if you have some kind of a football team or some nuclear weapons, but at the very least you need a BEER. Frank Zappa
Mere indhold efter annoncen
Annonce
LuolDeng

Hvis du alligevel handler på Frb., så kig forbi Spar (den store) på Frederiksberg Allé. De har under alle omstændigheder et godt udvalg.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Så tog man i Kvickly i går (hader ellers den butik), nupper en kurv (overvejer to kurve) og går ned i øl-afdelingen, for at se at alle hylderne med Svaneke og Willemoes er tomme. Jeg henvendte mig til en ekspedient, som fremstammer "Vi vidste ikke de ville sælge så godt, så vi havde udsolgt allerede i søndags."

Fucking lortekælling i en fucking lortebutik! Det siger sgu da sig selv at man køber godt ind til sådan et tilbud!!! Ydermere mente hun ikke at de kunne få flere hjem i denne uge, men måske i næste (hvor de igen koster 25 dask).

Amatører!
I min jagt efter limfjordsporteren nåede jeg idag forbi Kvickly på Nørrebro(runddelen) samt Kvickly på Fr.berg(Jagtvej). På den måde kunne jeg lede efter limfjordsporteren og få indkøbt lidt Svanekeøl - hvis de altså ikke var udsolgt!

Kvickly på Runddelen blev dog en kort fornøjelse "lukket pga tekniske vanskeligheder på ubestemt tid". Jeg gad nok vide hvad "tekniske vanskeligheder" dækker over de må jo tabe en bondegård hver eneste dag på at holde lukket.
Nå, videre til Kvickly på Fr.berg. Ingen limfjordsporter og heller ikke skyggen af deres Svaneketilbud. Men kassevis af Willemoes øl, så for at køreturen ikke skulle være forgæves blev posen alligevel fyldt op. En 10´er pr flaske er alligevel et ok tilbud. Btw, så havde de heller ikke nogle Wiibroeportere hjemme.
Så må turen gå til "Spar" i næste uge.
Tænk sig at bruge så meget tid på at finde Willemoes, som selv på tilbud er for dyrt.

Svaneke er på tilbud en fair pris, men bestemt ikke mere end godt standardøl.
Åhåååhr - sejt, mand.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce