Ok så kunne jeg godt tro at det handler om at øllet ikke er færdiggæret før i tapper det. Jeg ikke hvor længe i lader det stå til gæring, men uden måleudstyr ville jeg ikke lade det stå mindre end 14 dage.
Men uanset så vil jeg da stærkt anbefale at bruge de par hundrede kroner på måleudstyr, så kan i jo også se hvor effektive i er, og hvor stærke øllene bliver. Det er langt fra sikkert i rammer det opskriften siger.
Det står typisk 14+ dage og gærer inden det kommer på flaske. Sukkervandet Bliver hældt i umiddelbart før flaskning ja. Vi har også prøvet at hælde det direkte i flaskerne... resultaterne er nogenlunde sammenlignelige.
Vi er så nye i det, at alkoholprocenter osv., ikke er så væsentligt for os. Det er en kombination af læring og hygge. Vi brygger ca. 30-35 liter pr. gang.
Når vi har fornemmelsen af at have styr på processerne i grove træk lægger vi lidt nyt til. Der er ingen af os der gider lege den lille kemiker, så det skal komme nogenlunde naturligt.
Jeg er helt enig i at måleudstyr kommer som noget af det næste, ligesom det at tilføje nogle hjemmedyrkede ingredienser gør. Så der går det nok vældig galt i starten. Men det gør heller ikke så meget...
Hvis sukkervandet har for høj viskositet, så bliver det ikke blandet ordentligt med øllet. En fordel er at lade det stå en times tid før man flasker. Det er meget almindeligt at man vil have forskelligt karbonerede flasker hvis sukkeret ikke er fuldstændigt ligeligt fordelt.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson