Det der har de brokket sig over de sidste 2-3 år. Det er næsten blevet en af deres mærkesager...
Og jeg må indrømme, at jeg ikke er helt med. Jeg ved ikke hvilke pubber de kommer hos, men jeg synes ikke det er et stort problem.
Når jeg køber en lager, så vil jeg gerne have en lille smule skum på toppen. Ca. 5% mener jeg faktisk er ret passende.
Men køber man en ale, så skal den selvfølgelig fyldes godt op til kanten, eftersom der ikke rigtig er så meget skum her, men det synes jeg nu også de bliver. I hvert fald de steder, jeg kommer. faktisk oplever jeg ofte, at jeg spilder en masse øl, på min vej fra baren til mit bord, hvis ikke jeg lige tager en slurk, før jeg begiver mig afsted.
Desuden kan man jo bare bede om, at få den ´toppet up´, hvis man ikke er tilfreds. Det gør bartenderen gerne 9 ud af 10 gange, uden at gøre vrøvl.
Æ sæjer kaffe!!!!!
Jen, to, tre, fire - KAFFE!!!!!