Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Skyforger - Zviegtin´ Zviedza Kara Zirgi

Hvis man fjerner sangen, så lyder det som baggrundsmusikken til et computerspil om riddere og den slags. Det kan egentlig være behageligt nok, men det er ikke ligefrem noget der rykker i mig. Dog er det alt for sjældent at der bliver brugt hestevrinsk i musik nu om dage, så derfor sniger den sig op på 4/10

Så blev det sommer:

http://www.youtube.com/w…3Oy2XQzh2H8

Dette er en signatur.
Skyforger: "Zviegtin´ zviedza kara zirgi" - folkemusik er virkelig noget lort. Ligegyldige musikanter der aldrig udfordrer noget som helst. Det var min holdning for bare et par år siden. Nu kan jeg godt høre, at det kan være godt. Eller i hvert fald bare passe godt til noget. Jeg fatter af åbenlyse årsager ikke et klap af teksten, men jeg kan godt lide stemningen i nummeret. Ikke noget der får mig til at købe noget med dem, eller noget der får mig til at huske deres navn, men bare ok. Det der halløj med hestevrinsket er dog ret irriterende. 4/10

Nå, men hvis det det er sådan at der skal indgå et irriterende hestetema, så får I denne mærkværdige blanding af ægte rude-boy-murder-music, ragga og Shaggys vetsindiske forsøg på at imitere en krikke.
Shaggy: "Mattress Jockey":
http://www.youtube.com/w…GCetoJT9mRw
Haha, jeg opgiver snart... men lader den stå. Vi har givet det samme, og bemærker begge vrinsket. Det er så godt. Shaggys nummer behøver ikke at blive bedømt, men jeg opfordrer alligevel til at smide det på. Det er fantastisk!

Og nu er det MIG der svarer Rune.
moderator
Hah...

tjek her ved lejlighed

http://soundcloud.com/lortehaenderne

Dette er en signatur.
Det er smukt, at I begge bemærkede hestene :-)
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Yasmin & Jamie XX: "Touch me" - Det er et fedt nummer. Rigtig fedt faktisk. Når der kommer bund i, fra 2,12, er det jo som skabt til en aften som i går... god sommerstemning, dejlige damer i massevis og fri Havana Club i baren. Jeg giver 8/10

Apropos sommer, varme nætter og iskolde drinks er her et rmx der trykker på samtlige chill-out-knapper der nogensinde er opfundet. Et ret langt nummer, som først går rigtig i gang efter små fire minutter.
King Britt feat. Astrid Suryanto: "Now (summer rmx)":
http://www.youtube.com/w…yWcnAvpqa9c
moderator
King Britt, legendarisk. Jeg har hans helt gamle album, kan dog ikke huske hvad det hedder. Det var en funky omgang.

Edit: Sylk 130 hed det.
Dette er en signatur.
moderator
King Britt feat Astrid Suryanto - Now (Summer Mix)

Det er ganske lækkert når det kommer i gang. Det ville passe godt på chill-out delen af en Buddha Bar CD. Det minder slet ikke om noget af det King Britt jeg hørte i gamle dage. Det er yderst behageligt nummer, på en baggrundsagtig måde. Jeg sniger mig op på 7/10


Se om du kan lade være med at lave luftguitar til denne:

http://www.youtube.com/w…YNjwbitJzi0

[første gang jeg hørte den var der noget galt med den ene højtaler på anlægget, så jeg fik faktisk slet ikke trommerne med og det fungerede overraskende godt. Det var dog ikke liveversionen. Livevideoen er dog værd at tage med. For en renere guitarlyd, så tag studieversionen:
http://www.youtube.com/w…kUL6DHBpo-4
Dette er en signatur.
Country Joe and The Fish - Love

Hvis man kan foretage tidsrejsen tilbage til 60´erne, holder det her egentlig meget godt. Stil, groove, psykedelisk og gennemført, og selve nummeret holder vel egentlig også en vis klasse.

Men så er det heller ikke bedre. Den slags musik hørte til i en bestemt periode, og er ikke kommet tilbage - i hvert fald ikke med succes.

Karakter : 5,5/10.

Næste skæring :

http://www.youtube.com/w…AxJt6HfdvSc
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Arh nu må de herre Sir_c, Matias og Nickromano sgu lige pladsere pølserne lidt mere miljøvenligt på orglet. Tak.

Annonce