Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
The Cranberries - Cordell

Jeg har egentlig ikke rigtig savnet hendes stemme siden zooooooombbiiiiiie og hendes stemme kan heller ikke redde det lidt kedelige nummer synes jeg. Tiden er løbet fra dem. Jeg må give den 4/10.

Næste nummer er temmelig nyt og kommer fra et band jeg ikke har beskæftiget mig med før. Det er meget interessant synes jeg.

http://www.youtube.com/w…aEvnsKdP2m0

Dette er en signatur.
Det kan jeg ikke forstå, du siger. Vi har hørt dem live. Nå, men det er nu heller ikke så vigigt. When saints go machine: "Church and law". Jeg synes generelt de er ret fede, og jeg synes dette nummer er rigtig godt. Der er sådan lidt Enigma over det, hvilket jeg aldrig troede, at jeg skulle omtale positivt - men det er det altså i denne omgang. Det får 7/10

Til noget helt andet: Frank Ocean: "Nature feels". Jeg elsker "Electric feel" (af Mgmt) men har altid ment, at det godt kunne gøres en anelse mere lummert, på den fede måde. Det har Frank Ocean efter min mening gjort. Hvad synes I?
http://www.youtube.com/w…W1psc54_3X0
moderator
Jeg kendte godt bandet af navn og har også hørt et par numre, men har aldrig rigtig nærlyttet må jeg indrømme. Det nummer der synes jeg er vildt fedt. Enigma.... haha.

Dette er en signatur.
Frank Ocean, Nature Feels

Jeg er helt og aldeles ude af mit element her og derfor også komplet fremmedgjort. I virkeligheden forstår jeg slet ikke, hvorfor den slags musik eksisterer. Jeg opfatter den som ekstremt distanceret og uautentisk, og ikke en eneste knogle i mit legeme længes imod et dansegulv, når jeg hører den.
Props skal der alligevel deles lidt ud af, for beatet er egentlig skruet meget dygtigt og finurligt sammen. Det er altid meget skægt, når det lykkes at få 4/4 til nærmest at tage sig ud som 3/4, og det gør det her.
Denne genre gør overhovedet ikke noget godt for mig, og nummerets fine beat til trods er jeg nødt til kun at give 2/10.

Kenny Rogers and The First Edition, Tulsa Turnaround:
http://www.youtube.com/w…K6pGcBDitXc
Niddets arkivar
"... og ikke en eneste knogle i mit legeme længes imod et dansegulv, når jeg hører den"

- Den er heller ikke lavet til dig, men til din dame. Den går lige i underlivet på hende. Og det garanterer jeg.

Kenny Rogers: "Tulsa turnaround". Og denne er så heller ikke lavet til mig. Og jeg vil sandt for dyden heller ikke håbe, at den går i underlivet på kæresten. Men det er kedeligt. Kedeligt, kedeligt, kedeligt. Og det eneste der holder den fra en etter (ud af ti), er, at der faktisk er lavet endnu værre musik. 2/10

Vi skal have noget Cher-møder-M-People-møder-Celine-Dion uden at være provokerende mainstream. Claire Maguire: "The last dance"
http://www.youtube.com/w…TpDjO3NQxdY
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Clare Maguire - The Last Dance

Oh mein Gott! Jeg føler mig fysisk dårligt til mode. Ikke så meget på grund af hendes stemme, der lyder som om hun har et stykke dej siddende i ganen, og heller ikke så meget på grund af melodien, der bestemt kunne have været værre. Det er produktionen, der giver mig en mellemting mellem kvalme og tør hals. Jeg forstår simpelt hen ikke, hvad det skal til for, og jeg mister, hver gang jeg hører den slags musik, en lille smule tro på menneskeheden.
3/10.

Forresten går den slags ikke i trussen på min dame. Og tak for det, Gud! Det havde sgu været en prøvelse af de større. Men tak for indsigten, ellers.

Og nu lidt fjollet, men på en eller anden måde medrivende, Jamaica:

http://www.youtube.com/w…hvGmnA2rg8w
Niddets arkivar
Det er sjovt med Claire Maguire, for jeg bryder mig heller ikke om hende, men jeg kender nok til at kalde det mange, som synes, hun er helt afsindig dygtig. Også folk jeg normalt betragter som ganske musikkyndige og som lever af det. Produktionen er ligegyldig, det er ret tydeligt, at det er hendes stemme der bærer nummeret.

Macka B: "Don´t drink too much". Jeg har set ham live et par gange. Der er han altså bedre end på youtube :-) Jeg synes ikke nummeret her er så godt, men jeg hører det heller ikke på et system, der gør noget godt for reggae. En lille 4/10

Jeg får fra tid til anden et Laurie Anderson-trip, hvor jeg hører en masse af hendes numre i træk. Her er det "Gravity´s angel":
http://www.youtube.com/w…rY7uTO_GuDg
Jeg får sjældent Laurie Anderson-trips, men sætter gerne et nummer eller to på, når jeg føler, at det er tid til at høre noget der er ´anderledes´. Hun er ok i små doser.
Tror jeg har hendes ´Big Science´ LP liggende et eller andet sted, men det bliver sjældent spillet, og har desværre nok kun haft tålmodighed til at høre det fra start til slut en enkelt gang.
Dette lyder som et af hendes bedre numre, som man måske også kan huske lidt af (måske endda nynne??) efterfølgende - I øvrigt fedt at hun bruger en ´lightsaber´ i stedet for en almindelig bue - Det trækker helt sikkert op!

7/10

http://www.youtube.com/w…n_pZ0zn0qjg
Æ sæjer kaffe!!!!! Jen, to, tre, fire - KAFFE!!!!!
moderator
Calexico Victor Jara´s Hands

Navnet ringer en klokke, altså Calexico. Dette nummer er lidt rodet for mig. Måske er det mine dårlige PC-højtalere, men det er som om at der er for mange lag. Det gør det lidt svært at finde hoved og hale (og melodien) i det. Jeg husker dog navnet som noget positivt, så selvom jeg kun kan strække mig til 4/10 her, vil jeg lige tjekke deres andre sager ud.

Her kommer en sag jeg ikke havde hørt før for 10 min siden:

Det er vist et nyere nummer, men havde helt glemt drum´n´bass på den måde. Men fuck musikken, er du færdig hun er lækker.

http://www.youtube.com/w…lsNBQJEofQM
Dette er en signatur.
Det er mere dupstep.

Kender godt nummeret men har fortrækker dette remix.

http://www.youtube.com/w…Wv7uOf4O3p0

Denne præger min Ipod.


http://www.youtube.com/w…vptJVzsA7ew
Annonce