Bjørn Svin - Mer StrømFørst og fremmest skal du have ros for at anlægge et ganske pirrende forspil, hvilket selvfølgelig efterlod mine forventninger tårnhøje. Jeg bliver naturligvis skuffet, idet jeg klikker på linket og til min forbavselse opdager, at det er dette stykke fjollede lydsjov, som du henviser til i din ellers glimrende introduktion. Ærgerligt Pukledyr, meget ærgerligt.
Bevares, det er fint skruet sammen, og lydbilledets mere særprægede elementer er fint samordnet til en sammenhængende melodisk og rytmisk helhed, hvilket måske endda er nummerets største problem.
Med Bjørn Svins computerspils inspirerede lydvalg, kunne han ligeså godt have droppet det melodiske aspekt, for så i stedet at skabe et reelt faretruende, uharmonisk og giftigt virvar af irriterende lyde. Computerspils lignende melodier er sædvanen tro så pisse irriterende i al deres gejle uhøjtidelighed og kunstneriske selvironi. Mest af alt står nummeret tilbage som lalleglad underholdning.
Desuden forbinder jeg dette nummer med ildelugtende hipster-lazaroner fra min gymnasietid, hvor de nærmest ophøjede det som en signaturlyd for deres blotte tilstedeværelse. Det stinker langt væk af grimme skjorter, billige dåseøl og totalt overproportionerede ringe i næsen.
2/10 Lad mig benytte lejligheden til at fremvise et pragteksemplar af euforisk, alvorlig og frygtindgydende Acid, der inviterer til den absolutte sjælelige fortabelse, hvor virkeligheden blot er en fjerntliggende illusion, og hvor de ubevidste drifter behersker den hårfine balance mellem liv og død. Videoen skal i øvrigt ses.
https://www.youtube.com/…olwAlAQ0TUg