Snak

Mere indhold efter annoncen
Fedt. Tak for info.

Du har allerede anbefalet en. Er der andre der har anbefalinger?
fck-medløber.
Jeg har ikke researchet specielt, bare købt en ETF der afspejler verden mere eller mindre, og med et lavt gebyr.

Folk sværger til forskellige sammensætninger, og man kan jo købe indeks/ETF´er der forsøger at tracke snart sagt alt. Hvis du tror på USA er der S&P500, hvis du er til udviklingslande findes der andre.

Her en tråd fra reddit med en bruger der har forskellige, konkrete bud på en sammensætning:

https://www.reddit.com/r/dkfinance/comments/pajefw/optimeret_valg_af_etfforening_fordelt_p%C3%A5/
Awesome. Thank you.
fck-medløber.
Hvad gør I der bruger Nordnet angående login? Hvis man har en pæn mængde penge stående, er det jo ret dumt kun at gemme dem bag et kodeord. Omvendt er det også ubegribeligt irriterende at bruge nemid, hvis man tjekker sine depoter nogle gange om dagen.

Som jeg forstår det virker faceid kun hvis man også tillader login med kodeord.
fck-medløber.
Og en anden dummeting: De 17 % skat på en aktiesparekonto. Er de uafhængige af de ~50k man kan tjene til 27 % skat på alm. aktier?
fck-medløber.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En aktiesparekonto er en separat størrelse med en årlig grænse på 102.300 kr. til 17 pct. i skat ja. Det er uafhængigt af andre depoter du måtte have. Hvad du skal svare i skat der ved jeg ikke, det kommer an på om det er børneopsparing, aldersopsparing eller noget 3. Det kan du læse om hos skat.

I forhold til nordnet så er det nu ganske nemt at bruge deres app, som ikke logger dig ud fordi du lukker den, kun efter en længere periode. Derudover har jeg svært ved at forstå at nem-id skulle være besværligt? Du efterspørger noget der er sikrere end et password, og så er den smarteste løsning jo to-faktor-id, hvilket nem-id jo er. Hvis du har nem-id-appen på telefonen så er det vitterligt klaret på to sekunder.
Tak for svar igen.

Jeg søger noget nemt og bekvemt. Dvs. faceid som åbenbart er sikkert nok til eboks og netbank. Jeg synes nemid er besværligt, særligt på telefon, men jeg forstår svaret.
fck-medløber.
Spændende tider på verdens børser i disse dage. Jeg har lidt frie midler jeg har være afventende ift. at sætte i aktier, dels pga. historisk høj P/E i markedet og dels pga. usikkerhed omkring situationen ved Ukraine. Men hvis dykket fortsætter, kan det unægteligt virke som en god lejlighed til at købe ind.
moderator
Du kan fx holde øje med ASML....
https://kortlink.dk/sudv

https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Annonce