Det behøver man heller ikke.. Troede feks SEA Ltd var et shipping firma da jeg købte den i 70 usd...
Nej hvor stærkt. Jeg købte selv i 230 - og har bestemt ikke fortrudt. Men måske lidt risky at købe uden at vide hvad det er?
Jeg ved godt at jeg med sølvpapirshat har slået på tromme for dette tidligere i denne tråd, men det virker lidt som om at størstedelen af dem der investerer i kryptovaluta ikke ved hvad de reelt er værd, men blot vil med på bølgen. På den måde kan prisen bare få lov at stige, fordi alle vil have en bid af kagen. Og man får da bestemt en bid - såfremt man sælger inden det eventuelt måtte falde (hvilket selvfølgelig ikke er sikkert at det gør). Man kan pt bruge kryptovaluta til ret lidt, så det er lidt sjovt at værdien er skruet sådan op. Men når flere store virksomheder begynder at tage imod kryptovaluta, så bliver værdien selvfølgelig mere reel. På et eller andet tidspunkt skal der findes et prisleje for det, som ikke svinger ud - og dette er problemet ved at have en valuta som udelukkende styres af udbud/efterspørgsel.
Det sorte internet har ikke gjort mig alvorligt meget klogere på kryptovaluta. Spørgsmålet og om man tror på det eller ikke tror på det i fremtiden. Jeg tror selv på det i fremtiden. Men så er der spørgsmål nr 2. Kommer bankerne til at bruge de eksisterende valutaer, eller laves deres egne centraltstyrede valutaer? Det vil være dyrt at starte forfra. Det er her jeg er meget i tvivl - og det gør det ekstremt risikabelt i mine øjne.
Kryptovaluta har været nævnt i sidste uge og senest i dagens podcast i millionærklubben (ja, lidt proletarisk). Fælles for de eksperter der er, er at de ikke tør røre ved det - netop fordi prisen virker opblæst uden at man kender værdien. Faktisk blev udtrykket "kejserens nye klæder" brugt i dagens millionærklubben, hvilket er fuldstændig i tråd med min egen opfattelse af det.
Igen, det betyder ikke at man ikke kan tjene penge på det og det betyder heller ikke at det rent faktisk er kejserens nye klæder - det vil kun tiden vise.