Rogo,
Hvis du vil anklage Santorums holdninger for at være forykte så er det fint med mig, hvis du vil anklage Santorum for underlødig omgang med data så er det fint for mig, men det var ikke det din anke gik på, du anklagede ham for at være selvmodsigende.
Nej, set i bakspejlet er det ikke korrekt at beskylde ham for at skifte holdning. At Santorum skiftevis fremhaever sin stoette og modstand for noget afhaengigt af, hvad meningsmaalingerne siger eller hvilket publikum han snakker til er i vaerste fald kynisk, men det er ikke selvmodsigelse.
Jeg er iøvrigt uenig i at det skulle være problematisk at kalde PP for en del af abortindustrien, da et ganske betragteligt antal af aborter i USA går igennem PP, uanset at de også beskæftiger sig med og bruger penge på andre ting.
Derimod har jeg et selvstændigt problem med termologien ´abortindustrien´ (konservativ newspeak af værste skuffe), men det er en anden sag, og acceptere vi den for en kort stund så falder PP også ind under dette.
Modsat det som gælder for den katolske kirke og børnevoldtægter så aborter en del af PP´s formål.
For den katolske kirke gælder det omvendt at børnevoldtægter er decideret i modstrid med kirkens mål og virke, dertil kommer selvfølig at børnevoldtægter ikke udgør bare i nærheder af 3% eller 3% af 3% for dens sags skyld, af den katolske kirkes gerninger.
Er egentligt ikke uenig, men jeg vil tilfoeje to ting:
- Kvinder der faar en abort hos PP goer det frivilligt og efter et moede med en raadgiver. Det samme kan ikke siges om boern der bliver mishandlet af praester.
- Selv om boernevoldtaegt er imod kirkens maal har man i flere tilfaelde ladet det gaa ustraffet eller kigget den anden vej.
Men som du siger det er jo et helt andet, og meget mere indvilket, emne.
Egentlig ikke, der er overraskende meget politikkere ikke har styr på selv inden for områder de beskæftiger sig med, factcheck og såvel som de store nyhedsstationers egne redationer undersøger ofte det faktuelle indhold i politikkeres påstande, og det sker ganske ofte at de er på tynd is, sådan er det nu engang når man er politikker og skal have en holdning om alt, men det er selvfølgligt skærpene når det er hjerteblod.
Når han nu han siger det om aborter, så må man antage at det er det han mener, at forsøge at foltolke det andeles ud fra ens egne lidt kreative præmisser virker lidt som om at man bare vil have at Santorum har gjort sig skyldig i at skifte holdning, og det mener jeg stadig ikke er tilfældet.
Jeg kan godt se hvad du mener; men hvis man vil bruge den slags retorik Santorum goer (at anklage PP for at have racisme og eugenik som grundlaeggende principper), om saa kontroversielt et emne, og tilmed i en praesidentkampagne, saa er det et selvmaal af deminsioner ikke at have styr paa temaet. Man kan kalde det kreativt praemis, men saa uerfaren en politiker tror jeg altsaa ikke, han er. Han har i hvert fald ikke vist tegn paa den slags ignorance naar det kommer til andre emner.
Men jeg indroemmer ogsaa, at uanset om han ved hvad han snakker om eller ej, kan man ikke anklage ham for at aendre sin holdning. Taget i betragtning af, at jeg ogsaa var lidt for hurtig paa aftraekkeren ang. Friess, skylder jeg en kvajebajer.
EDIT: Der var ellers en gang, hvor en Rick Santorum havde en anden, meget mere nuanceret holdning. Ikke at det er relevant, men bare interessant at se forskellen i retorikken.
http://www.huffingtonpos…291634.html