Og ikke et "statsapparat der har gjort alt for at mørklægge informationsstrømmen."
Men det er jo statsapparatet der har haft manifestet spærret inde, bedst eksemplificeret ved:
https://www.nbcnews.com/news/us-news/7-metro-nashville-police-employees-placed-leave-rcna124288
Jeg lægger et link op -- så kan interesserede læsere vel danne deres egen mening.
https://komonews.com/news/nation-world/parents-of-nashville-mass-shooter-hope-to-prevent-release-of-writings-with-ownership-transfer-audrey-hale-covenant-school-manifesto-metro-nashville-police-department-legal-wrangling
Det ser jo ud til, at være god nok ifølge artiklen, men ændrer ikke ved den større problemstilling - at en flok forældre ikke burde have råderum over, at de her papirer mørklægges. Brandpunktet er jo her, og det jeg anker;
"the Hales wish to ensure that the trust created by this gift will be used for the purpose of (1) preventing the dissemination of the Writings" - hvorfor, og hvorfor er det, så vidt jeg ved, første gang vi har at gøre med et manifest efter et terrorangreb som medierne ikke vil grave i, og som politiet ikke vil frigive?
Der er flere debatter, der er værd at tage efter tragedien i Covenant School. For eksempel, bør adgang til skydevåben begrænses for dem med psykiske problemer? Eller, opvejer behovet for offentlig sikkerhed ønskerne fra ofrene og deres samfund?
Pibe siger det bedst. Det svarer til at lukke øjnene for hvorfor Breivik dræbte 77 mennesker, og i stedet for begynde at snakke generel sikkerhed under studenter-forsamlinger - og det var der med rette ingen der gjorde.
Men det er dybt useriøst at forsøge at udnytte skyderiet til at at give journalistisk troværdighed til en partisk youtube-personlighed, som -- mens han offentligt støtter principper som "law and order" og "parent´s rights", åbenbart har det fint med at sætte dem over styr hvis han kan få nogle pageclicks.
Fordi emnet (åbenbart) er kontroversielt, gør det ikke det journalistiske graverarbejde mindre vigtigt, og jeg må for fjerde gang anfægte din pointe om, at forældrene er i en eller anden privilegeret position her, og at det her handler om pageclicks, og ikke at finde ud af hvad der lå bag en massemorders handlinger.
Mon ikke Columbine-forældre havde været opmærksomheden foruden, også?
Prøv gerne at forklare i detaljer, hvilke relevante omstændigheder, som "legacy media" eller "statsapparatet" har mørklagt i forbindelse med lige præcis denne masseskydning?
Den evindelige motivgranskning, som altid, som det bør hedde sig hvis det gøres ordentligt, altid finder sted efter de her skyderier. I stedet for stillede den ledende politiofficer - m. adgang til manifestet, må vi formode - sig op med hænderne i vejret, trak på skulderen og sagde at man simpelthen ikke kunne komme frem til et motiv, udover generel resentment, og få dage efter var CNNs fokus på sikkerhed for LGBTQ+ folk pga. frygt for repressalier.
Du kan selvfølgelig være en total edgelord med alternative holdning, der matcher dine alternative facts, men "legacy media" er en nogenlunde kendt størrelse. De vinkler aggressivt, men de vinkler også konsistent, og for det meste opfinder de ikke detaljer ud fra fri fantasi.
En kildes indhold er først relevant når du har vurderet, at kilden i første omgang er relevant. Det er den nødvendige rækkefølge. Ellers drukner man jo i nonsens fra skrigeballoner som Crowder eller Young Turks eller hvad har du.
Og jeg vil gerne indrømme åbent, at jeg ikke bryder mig super meget om den ide, at bare fordi du synes, at kilden er god nok, så bør jeg per definition også gøre det.
Du kan selvfølgelig være en total edgelord med alternative holdning, der matcher dine alternative facts, men "legacy media" er en nogenlunde kendt størrelse. De vinkler aggressivt, men de vinkler også konsistent, og for det meste opfinder de ikke detaljer ud fra fri fantasi.
Det er bavl.
Pointen er ikke, om du kan lide Steven Crowder, men at Steven Crowder i det her tilfælde, som den eneste, er lykkedes med at få dele af manifestet publiceret. Det i sig selv er værd at applaudere, med mindre vi er endt hvor en skillevej hvor journalisme handler om hvem du arbejder for, og ikke hvad du skriver journalistik.
Det samme prøvede en lokal TV-station i øvrigt, men mislykkedes, men præmissen må jo så være, at du havde fundet deres publicerede billeder af det verificerede manifest mere sandbarlige. Bizar logik.