"BTW mon ikke de vestlige ledere får fingeren ud nu og får sat gang i fredsforhandlinger med Rusland’? tror ikke de vil risikere, at Trump løber med æren for at få stoppet den forbandede krig."
Problemerne med at gå i fredsforhandlinger med Rusland er så store for den neoliberale og neokonservative elite, at det næppe vil ske blot for at hindre Trump i at løbe med den tvivlsomme ære, forhandlinger og kompromisser ift. Rusland vil udgøre.
"Men hvem skulle de i så fald slå på? Trump overlevede næsten intakt. Derudover er pistolmandens motiver uklare, mens hans profil passer bedre til den konservative ingroup end til fjenden. Der er heller ikke nogen oprigtig opfattelse blandt republikanere af at være undertrykte, som kunne bringe næring."
Geværdrengens profil er vel (fortsat) lige så uklar som hans mulige motiver er ... og når det betænkes at Trump-supportere i de toneangivende medier jævnligt beskrives som en frådende, fascistoid og fjendtlig flok hillbillys og retardos, vidner det hidtidige fravær af voldsomme reaktioner på attentatforsøget vel ikke ligefrem om at disse beskrivelser er substantielle.
Den nyslåede vicepræsidentkandidat Vance har turneret at Biden-administrationens retoriske kalden på at Trump´s facisme måtte stoppes for enhver pris, har medvirket til attentatforsøget - og der mangler ikke benzin til bålet blandt bloggere o.a. Hér et enkelt eksempel blandt utallige:
https://www.youtube.com/watch?v=fSrenk6P01MBiden har nu fået sig en COVID-19 billet til en smule fred ... og Trump har p.t. flertal i de 6-7 største svingstaters målinger. Selv i New York, der siden Reagan-årene har været mørkeblå, høster Trump fremgang.