Snak

Mere indhold efter annoncen
Og Bernie Sanders endorser Dick Cheney.

Bernies deroute er en af de mest ynkelige i amerikansk politik.

https://x.com/atrupar/status/1832795669997756778
Men super kommunisten Bernie har tjent kassen, som i KASSEN….Dejlig type.
Bernie har vist sig at være både sadomasochistisk, ultrareaktionær og ganske enkelt indbegrebet af den såkaldt venstre-progressive mannequin, som i årtier har haft til formål at lokke de, som siden Clinton-æraens eklatante højreskvulp har følt sig partimæssigt hjemløse, tilbage i folden. Bernie fik millioner af arbejdsløse og lavtlønnede mennesker til at arbejde for hans bevægelse, men hele to gange tog han den i rumpetten på konventerne, mens kæften fortsat løb på ham om den vigtige kamp. Kampen for Bernies sæde, adgangen til det fine selskab, kassen og selvrealisering helt til graven.

https://www.youtube.com/watch?v=myyXCzn2I04
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Haha, det er godt nok noget af en forsamling i de her politiktråde med Steve, FCKPC, Tom og Pibe.

"Bernie Sanders har tjent penge på bøger, han er OND". "Irakkrigen var venstrefløjens skyld". *dybt kiggeri i flasken*. Det er jo som taget af en dårlig sitcom om boomeragtig internetkultur
Det med bøgerne ved jeg ikke noget om, men Bernie har gang på gang ladet sig gennempule af DNC.

Irakkrigen var ikke venstrefløjens skyld, men så meget desto mærkeligere, at den nu falder på knæ for de personer og institutioner, som løj os ind i den krig.

Har du fundet ud af, om Lincoln var patriotisk, selvom du mener, man ikke kan være det og samtidig føre borgerkrig?

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor al den snak om folk der bliver bollet i røven?

"Falder på knæ" lol. Det er ikke ligefrem fordi Dick Cheney og lignende typer bliver budt ind med åbne arme. Jeg er enig I, at de ikke skal have nogen ros for at distancere sig fra den udvikling i det republikanske parti, som de selv bærer en stor del af skylden for.

Lincoln var formentlig noget mere patriotisk end Pim Toole og dit gennemsnitlige MAGA-grødhoved. Men lad mig da høre hvad du tænker. Det var dig der bragte patrioter op. MAGA er i det hele taget ikke patriotisk.
Ok, så nedenstående påstand kan tørres med ToiletPapir og skyldes ud.

"Patrioter". Der er ikke noget patriotisk i at (ville) nedslagte sine landsmænd, eller at håbe ens land brænder sammen. Der er mere til patriotisme end tacky flag og våben.


"Falder på knæ" lol. Det er ikke ligefrem fordi Dick Cheney og lignende typer bliver budt ind med åbne arme.


Cheney? Prøv med CIA, Pentagon, Nuland, Blinken, osv.
Jeg har ikke kaldt Lincoln patriot, men helt sikkert mere end MAGA.

Ja, irak-krigen er som sagt demokraternes ansvar. Jeg har fanget det er din holdning.
De nævnte aktører var centrale spillere, og hyldes sammen med Cheney & co. af Demokraterne og deres medier (herunder de danske).

Jeg har ikke kaldt Lincoln patriot, men helt sikkert mere end MAGA.


Haha, lad hellere være med at komme med historieløse påstande, hvis det kræver så vattet en trækken-i-land bagefter.
Det er dig der bringer Lincoln på banen, efter at du selv ævlede om patrioter. Lincoln forsøgte at holde sammen på unionen, hvilket selvfølgelig er mere patriotisk end når MAGA-grødhoveder ønsker at seperere eller helt åbent fantaserer om at fængsle eller dræbe deres landsmænd.

Men når det er sagt, så er det jo ikke fordi Lincoln var nogen principiel modstander imod slaveriet, og talte endda for dets bevarelse kort inden borgerkrigen brød ud. Derfor ser jeg ham nok heller ikke som den store principfaste landsfader med den rette dømmekraft, som han ofte fremstilles som, og har ikke noget behov for at fremstille ham som en stor patriot, selvom det virker ret vigtigt for dig.

De fleste mennesker aner ikke hvad patriotisme er, og jeg kan vist roligt smide dig ned i den kurv af folk der tror at det bare handler om dårlig smag og performance.
Annonce