Snak

Mere indhold efter annoncen
Eller så vil borgmesteren gerne undgå at Springfield bliver en spøgelsesby i takt med at stadig flere folk skrider fra Ohio og navnlig de mellemstore byer. Byen har mistet 25% indbyggere siden ´toppen´, og det havde kun været værre uden immigrationen. Du kan læse Hillbilly Elegy, hvis du vil læse JD Vance´ bud på hvorfor folk ikke gider bo i Ohio, og hvorfor det er fornuftigt at skride ved første mulighed. Det skyldes ikke indvandring.

Du har stadig ikke forklaret, hvorfor rally-taler er fornuftig brug af din tid, men ikke interviews


Fordi hans interviews er røvkedelige. Det er ofte samme de rablerier, men uden den energi han bringer til sine rallies. Se evt. et klip fra Joe Rogan hvor han snakker om 2020 valget, og sammenlign med hvordan han snakker direkte til basen. Eller se den sekvens hvor ham og Joe Rogan snakker om Kennedy-files. Røvkedeligt. Hans rallies kan derudover ses i highlightform, uden man behøver donere clicks til talentløse bro-podcasts.
Det svarer til at dumpe 10.000 somaliere i Frederikshavn eller Ringkøbing for at berige det skrantende udkantsdanmark.

Du vil altid kunne finde en borgmester, som gerne vil "udvide forretningen," og en lokal erhvervsdrivende, som kan bruge lidt statsstøttet arbejdskraft, mens omkostningerne - kulturelle, sociale og økonomiske - væltes over på samfundet.

Som en yderligere bonus får borgmesteren og erhversmanden lejlighed til at pudse glorien, når de særdeles venligt-stemte landsdækkende medier lægger vejen forbi.





Hold nu op med at nævne Joe Rogans mikrofonholderi som interviews. Afsnittet med Trump er blottet for kritiske spørgsmål og også blottet for relevant eller nyt indhold fra Trumps side. Der er ikke andet end random fabuleren og jævnlige løgne såsom at vindkraft er en dyr energikilde.
Demokraterne og deres medier kan tydeligvis godt finde relevant indhold i venligtsindede interviews.

Når Trump f.eks. til Tucker Carlson siger, at Liz Cheney & co. engang skulle prøve at udkæmpe deres egne idiotkrige (i stedet for at sende de unge mænd fra Middle America, som de foragter), så stiller Demokraterne en hysterisk kampagne på benene gående på at Trump skulle have truet med at henrette Cheney.

Den Demokratiske statsadvokat i Arizona truer sågar med at retsforfølge Trump for at have udstedt dødstrusler.

Hvis ikke jeg vidste fra diskussioner her på bold.dk, at retssystemet i USA er vandtæt og upartisk, ville jeg have kaldt det election interference.

Den fyldte hele fladen i går, og ligesom med "bloodbath"-løgnen bliver den sikkert en del af det permanente repertoire.
Er for engangs skyld enig med dig Pibe, det er ret grove omskrivninger af hvad Trump mente og talte om.

På den anden side, så må Trump om nogen forstå betydningen af at gentage en løgn eller hvad han hans administration kaldte alternative facts.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg syntes fanme det er skræmmende det de der demokrater og deres medier har gang i... Ja Trump, manden der ville købe Grønland og forsikrede os om der ikke var piloter i deres droner, er en ting.. Men jeg syntes godt nok der ligger et budskab i det de amerikanske medier og demokraterne har gang i.. Et budskab om vi ikke har tid til at skændes om noget som helst før vi er enige om vi alle ser den samme ting her... Alene det Pibe nævner om denne såkaldte henrettelse påstand, som jo dækkede hele sendefladen er godt nok på den mørke side af et eller andet skummelt her.. Hele hendes kampagne der virker til at været udtænkt at en A.I... Hvor hun blandt andet gik fuld internet troll ved første debat, den måde demokraterne og deres medier render rundt og advare imod alle de ting Trump vil som præsident i som fks af hævn over politiske modstandere, alt imens Trump er på sin retsforfølgelse nummer 117,..

(Vil dog sige jeg det er lidt svært at tro på Trump fks blev gruppe presset ind til at hyre en Elliott Abrahms, til at rådgive ham om hvorledes man fik fat i Venezuela´s olie, så det er lidt utroværdigt når han sidder og peger fingre..)

To dage forinden kørte samme tog, omkring Biden´s skralde kommentar, hvor den stod på "Det han sagde, var ikke det han sagde" ligeså på hele sendefladen... Hvor iøvrigt vores egen Anders Samuelsen bidrag var at stå med knyttede næver i TV2 nyhederne og sige "hvorfor skulle den gamle mand også sige sådan noget, kunne han ikke bare holde kæft", lige et par sekunder efter han havde givet Hillery ret i det hun sagde i 2016 om Trump supportere.. Hans medvært Lotte Mejlhede lykkedes tidligere i valgkampen at få en klump i halsen og hår der rejste sig, da Fru Obama snakkede om at tage afsted til folk der havde for meget i forvejen..

Så jeg er sgu ved at være skræmt som et lille barn over hvad fulen der sker i øjeblikket.. Vi er et eller to præsident valg fra at The Rock, Oprah, eller/og Fru Obama stiller op, 3 måske 5 valg til præsident Kamacho... Hvorpå "de" vil blive ved indtil alle fatter hvor ligegyldig den her konkurrence er..

Når man ligger oveni at den kære Fogh, Cheney og mange andre krigsforbrydere også finder grund til at støtte woke demokrat Kamala i hendes færd imod præsident skabet, så ved man muligvis godt hvad klokken er slået.. . Når Fogh og andre i benytter de danske medier til at snakke om at gøre sin pligt såfremt man vil nyde sin frihed og velfærd, så ved man godt den står på værnepligt til vores børn, og alt det der boom boom, uanset vinderen af præsident valget... Så ved jeg altså ikke om vi har tid til at pege fingre, eller lege bilkort på nogen måde, før vi er sikre på disse psykopater ikke er på vej til at smide den store bombe...

Så Nazi rally mig et vis sted, det lugter langt væk af efterretningstjenester... Den måde "vi" er gået fra Teaparty og Occupy Wallstreet, til drenge imod pigerne så hurtigt efter disse "oprør" er så vidt jeg har forstået ikke helt tilfældigt.. Twitter filerne som Matt Taibbi & Co fik kastet i nakken, viste vist noget om pres fra disse efterretningstjenester på medier og SoMe.. Det gik jo rimelig hurtigt efter 2016 valget før vi alle er en uskyldig kommentar fra blive stemplet som en racistisk russisk homofobisk anti-vaxxer, der hader kvinder og støtter hamas... De filer viste sig at når republikanerne får sådan en "lay up" så giver de den gas med at kæmpe vildt for vores ytringsfrihed imod disse demokrater... Men når Tik Tok får unge mennesker til at interessere sig for Bin Laden´s brev, og hvad der foregår i Israels, så stiller de sig ved siden af woke segmentet, så de kan forbyde ting i fællesskab...

Så jeg tænker som sagt lidt vi måske skulle finde en anden måde at snakke til hinanden på..
FC København. Siden 1993.. Man U siden 1986 Landsholdet, DBU og MO boykottet siden 2007 Ståle skulle aldrig have været fyret 2020 Rooney skyder lige godt med begge ben, nok bedst med højre... Citat John Faxe Jensen...
Kender du det der med at man slår en opskrift op på sådan en opskriftsblog hvor ejeren er mægtig glad for at ævle om alt muligt andet end opskriften?

"Første gang jeg spiste dette her, stod træerne i zenit over den lille skovsø og murmeldyrets liderlige kald kunne høres over lyden af Mariager Fjords iltsvind"

[kæmpe reklame for Bæredygtigt Landbrug]

"Min mand og jeg gik i dagevis og så frem til søndagen. Søndagen hvor vi spiser denne udsøgte ret. Om søndagen kommer familien også på besøg og Fætter Anders har altid..."

Og så til allersidst i opskriftens tekstmæssige uendelighed står der endelig noget, du kan bruge: "Dit æg skal koges i 7 minutter".

Og så har du spildt dyrebar livstid på at læse alt det andet komplet ubrugelige ævl igennem.

Kender du det?
Jo, men hvad er konklusionen uden præmisserne, det er vel ligesom sex uden akten, det er der da ikke meget ved ...

Eller, som man vil sige det nu om dage: det er content, og det er det, de unge vil ha´.
La prende Vecino.
Så må vi håbe at valget ikke bliver afgjort af den stemme...
Iøvrigt lidt mærkeligt at de ikke krydstjekker med valgliste inden de udleverer stemmen.

Vandt du en diskussion med dokumentation af at det er muligt at snyde sig til at stemme, eller var det oplysningen om at valgsvindel er ubetydelig lille i pågældende stat vi skulle lægge mærke til?
Annonce