Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad fabler du om, Fetah?

De amerikanske medier dækker stadig Trump admin (hysterisk) kritisk, også når det gælder Grønland.

Dog fylder andre ting, som er vigtigere for amerikanerne, mere end herhjemme (det er mest Trump, som synes at have den fetish med at få et nyt arktisk indianer-reservat). Grænsen, universiteterne, HHS osv.
Fox kører desværre en vanvittig retorik:

Watters: We don´t need friends. If we have to burn down a few bridges with Denmark to take Greenland. We’re big boys. We dropped a-bombs on Japan and now they are our ally… America is not handcuffed by history


Her er den seneste meningsmåling omkring amerikanernes holdning til annektering af Grønland.

https://www.yahoo.com/news/yahoo-newsyougov-poll-fewer-than-1-in-5-americans-agree-with-trump-about-annexing-greenland-canada-144553892.html

Så rent politisk virker det jo som en taber-sag for Trump.

Tænk hvis der var nogle amerikanere der fandt ud af den her illusion/fantasi de besidder, at grønlænderne altså ikke er totalt vilde med at blive amerikanere ?


Jeg tror man skal passe på en al for sterotyp opfattelse af almindelige amerikanere og ikke mindst deres medieforbrug.

De mest populære programmer på Fox-News har seer-tal på omkring 4 millioner. Til sammenligning er der dagligt godt 20 millioner personer, som ser aftennyheder på ABC, CBS eller NBC-news.

De gamle flow kanaler er derfor stadig utrolige vigtige for nyhedsformidlingen i USA. Også langt vigtigere end cable-News kanalerne Fox News, CNN og CNBC. Generelt opfattes nyhederne på de traditionelle flow-kanaler af amerikanerne også som mere troværdige end nyheder fra cable-news kanaler som Fox News og CNN.

https://today.yougov.com/politics/articles/49552-trust-in-media-2024-which-news-outlets-americans-trust

Det er mit indtryk, at der har været en betydelig medie-dækning af Grønland i de amerikanske aftennyheder i de seneste dage. ABC, CBS og NBC har alle haft journalister tilstede i Nuuk, som fortæller en noget anden historie, end den Trump gerne vil have fortalt.

Her er et lille udpluk

https://www.cbsnews.com/video/how-greenland-feels-about-vances-visit/#

https://abcnews.go.com/GMA/News/video/vp-vance-wife-travel-greenland-120250200

https://abcnews.go.com/International/video/greenland-mp-dont-american-greenlandic-120278751

https://www.nbcnews.com/news/amp/rcna198343

Jeg tror godt man kan sige, at Trump i første omgang tabte medie-krigen. Det styrkede egentligt ikke hans narrativ, at have en masse amerikanske journalister rendende rundt på Grønland.

Derfor endte besøget også med at være et meget nedskaleret møde bag et hegn på Thule-basen i det nordlige Grønland, som egentlig bare skulle overstås hurtigst muligt.
Tak for uddybningen og måske den lidt sterotype opfattelse jeg havde. Det gør mig kun glad at indrømme jeg tog fejl og det ikke står helt så slemt til.

Så dog lige det her :-)
https://www.youtube.com/watch?v=QH_7ukl4QFQ
Måske begrænset publikum men når Trumps indercirkel består og bygger på den her form for info så faneme skræmmende :-)
Ufattelig med fordrejninger af sandheden og direkte løgne. Nogle sidder jo og lapper det her i sig som sandhed.
@BS

Og hvad lægger du i "demokratisk pligt"?


Jeg vil mene det er pligter man har når man er demokratisk valgt.


Kan du iøvrigt forklare hvorfor du sidestiller medier med privatpersoner?
nej
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det bliver 4 forrygende år
nej
@Keane10

Ja det er lidt crazy at se.

På FOX var der også en studievært, som oprigtigt mente at Trump ville kom til at redde verden, i fint samarbejde med GUD.
Og hun nærmest græd, da hun proklamerede det.

⚪️🦁🔵 Pentz skal ikke til kiropraktor foreløbig. Moukoko har strukket ham ud.
Tør i skrive herinde ? :-)
https://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/eks-spionchef-de-vil-ramme-danmark/10571282

Syg udvikling må man sgu sige. Selv den mest absurde B film ville ikke kunnet skrive så usandsynligt manuskript som det vi befinder os i nu.
Gå 6 måneder tilbage og forestil jer Ukraine tråden, og hvad vi tænkte kunne være fare for Europa og Danmark. Og sammenlign med situationen vi befinder os i nu.
Det er jo absurd
Med Trump er USA blevet Danmarks fjende. Det havde jeg godt nok ikke forudset. Hans interesse i Grønland er så stor at vi ikke længere kan stole på amerikanerne:

https://www.bt.dk/udland/bts-udlandsredaktoer-efter-ny-trump-udmelding-danmark-i-fuld-alarmberedskab

Vi betaler for alvor prisen nu for at have været USA´s skødehund i årtier, og købt kampfly af dem. Fremover må vi orientere os imod de stormagter som ligger tæt på Danmark, dvs. Tyskland, Frankrig og England.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce