Snak

Mere indhold efter annoncen
Toldsatserne komme selvfølgelig til at ramme alle lande, men ingen så hårdt, som den amerikanske middel - og arbejderklasse.

Det bliver dyrt at gå i handelskrig med hele verden.
Så er det dælme en sløj AI


Det kommer nok an på hvad man bedt den om. Det virker ret tydeligt at Trump administrationens udregninger er startet bagfra med konklusionen, og så har man ellers derfra lavet alverdens krumspring og ulogiske sammenligninger når man regner bagud for finde en udregning, der passer på den konklusion man gerne vil have frem. Det kan man sikkert godt få hjælp af en AI til. Men tror måske ikke det er nødvendigt.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Der er vist ikke brugt meget intelligens i beregnings-modellen. Det er jo himmelråbende bizart.

Egentlig er tarifferne bare udregnet på baggrund af den procentvise overskud som et land har i varehandlen med USA. Tjenestehandlen ( hvor USA generelt har overskud) er ikke inkluderet!

De lande som har underskud i varehandlen med USA får alle pålagt en told på 10%. Det er eksempelvis UK, Australien, store dele af Mellem- og Sydamerika, Mellemøsten og dele af Afrika.

De lande som bliver hårdest ramt, er relativt fattige lande i Asien som er specialiseret i meget arbejdskraftintensiv produktion som fodtøj og beklædning. Det er lande som Vietnam, Bangladesh, Cambodia, Laos og Sri Lanka. De bliver ramt af toldsatser på omkring 50%.

USA har åbenbart ambitioner om af få systuerne tilbage til USA.

Det er jo komplet idioti.
Pibe: Jeg forstår ikke behovet for at forsvare Trumps handelskrig, når man nu ved at det vil ramme den jævne befolkning over hele verden hårdt. En ting er at gøre op med wokeisme, og stramme grænsekontrollen, men at køre USA og potentielt hele verdens økonomi i sænk, virker bare mildt sagt uintelligent. Jeg kan ikke se en eneste vinder af den her krig, udover spekulanter som investerer i guld, og måske shorting. Det virker helt gak gak.



Jeg forsvarer ikke Trumps handelskrig ved at påpege, at frihandelstosserne - dels af personlig grådighed, dels af ideologisk naivitet - outsourcede USAs industribase og gjorde Middle America til et spøgelseslandskab.

Man holdt fast i frihandelsdogmet i mødet med en kommende merkantilistisk/protektionistisk supermagt (Kina) og påstod endda, at det ville gøre det land "demokratisk."

Som om det rager amerikanerne, hvilken styreform de har i Kina, selv hvis den prognose havde været realistisk, hvilket den oplagt ikke var.
Ironisk nok har sydamerikanske immigranter, woke tegneseriefigurer, George Floyd-sympatisører og MAGA-Amerika det tilfælles, at de via deres skattepenge har været med til at finansiere den sikkerhedsgaranti, der gør, at folk kan sidde trygt på deres pind på den anden side af Atlanterhavet og lege bedrevidende om et land, de aldrig har besøgt. Man kunne omskrive JD Vance og spørge, om disse folk nogensinde har sagt tak til dem, de har gjort til prügelknabe – men taknemmelighed er måske heller ikke noget, man forbinder med freeloadere.

Anyway.

Et mere interessant spørgsmål, som toldhistorien lægger op til: Er AI nu begyndt at overtage styringen? Man kunne næppe blive overrasket, taget i betragtning hvor stor vægt de "effective accelerationists´ fra Silicon Valley efterhånden har fået i den nuværende administration. Men er det overhovedet smart at være ´first mover´ på det område? Er det etisk forsvarligt? Og vil næste runde af internationale forhandlinger være mellem Deepseek og Grok?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Naturligvis skal NATO landene leve op til deres forpligtelser. Det har langt fra alle gjort, og det skal og bliver der rettet op på.

Der er ingen, der har bedt om eller krævet af USA, at de skulle bruge mere end de aftalte 2% af BNP på militæret.

De bruger 3,38%. Polen bruger i øvrigt 3,9%.

Og AI skal vi virkelig være varsomme med.
Ironisk nok har sydamerikanske immigranter, woke tegneseriefigurer, George Floyd-sympatisører og MAGA-Amerika det tilfælles, at de via deres skattepenge har været med til at finansiere den sikkerhedsgaranti, der gør, at folk kan sidde trygt på deres pind på den anden side af Atlanterhavet og lege bedrevidende om et land, de aldrig har besøgt. Man kunne omskrive JD Vance og spørge, om disse folk nogensinde har sagt tak til dem, de har gjort til prügelknabe – men taknemmelighed er måske heller ikke noget, man forbinder med freeloadere.


Først prøvede du at bilde folk ind, at Middle Americans ville falde for en woke Elmer Fjot, ligesom du selv gjorde, og nu er det så Tren de Aragua, der er garant for Europas sikkerhed.
Vietnam, som laver stort set alle amerikanske sportmærkers sko er blevet banket helt op på tolden.

Nu skal det hele bringes tilbage til Amerika.

Et par løbesko kommer nu til at koste $400 istedet for $100.

Folket bliver glade.

Det viser sig mere og mere som om Trump er dybt åndsvag.
Men hans vælgere fortsætter med støtten da resultaterne nok skal komme.

Hans danske tilhængere slynger om sig med fine gloser på bold.dk uden at have noget i klemme, tilsyneladende ej heller omkring pensionsmidler eller job afhængighed.

Ikke overraskende.
⚪️🦁🔵 Pentz skal ikke til kiropraktor foreløbig. Moukoko har strukket ham ud.
Trump på Truth Social:

It´s time to get rich!

Velbekomme
"Men sådan mere seriøst -- Wanks, jeg kunne godt tænke mig at høre din mening om, hvordan det at pålægge store toldsatser på USA´s asiatiske allierede – såsom Vietnam – hjælper med at bekæmpe Kinas globale indflydelse."
npl2, at kalde Vietnam for USA´s allierede er måske at gå lidt vidt - men selv direkte allierede får jo (told)granater i fjæset ... og den politiske taktik er at granaterne fungerer som ´forhandlingsoplæg´. Jeg gav dig på et tidspunkt bl.a. Panama som eksempel, hvor truslerne om invasion/annektering resulterede i at BRICS tabte lidt terræn i den geopolitiske armlægning. Spørgsmålet er jo om man tror at toldgranaterne er udtryk for en langsigtet toldpolitik, eller om man ser dem som forsøg på at punche verdensordenen et ønsket sted hen, hvor man bevarer dollarens status som verdens dominerende reservevaluta og samtidig får re-industrialiseringen igang. Jeg kan kun anbefale at man sætter sig ind i hvad bl.a. Miran og Bessent forestiller sig ... og så skal jeg måske atter pointere at jeg hverken bifalder eller fæster specielt megen lid til strategien (lige så lidt som jeg bifalder frihandelsfantasierne og den (neo)liberale vinduespyntning).
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce