Snak

Mere indhold efter annoncen
"Også med tanke på hvordan Demokraterne og deres medier (herunder de danske) slog ring om en åbenlyst senil præsident gennem 4 år."
Der er rig mulighed for at spejle de MAGA´er, som søger at finde kognitiv konsonans i Trump-administrationens misére, i de lige så kultiske støtter til Demokraternes misérer ... og selvfølgelig er det tragikomisk at iagttage disse hønsegårde med hver deres forlorne idoliseringer - som mest af alt understreger at en degenerativ debatkultur råder.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Så Epstein var vel et eller andet sted, uskyldig?
Hvis man ikke kan finde noget på nogen, så er der vel heller ikke beviser for at manden har gjort noget.
Sæt ham fri! Nå nej....


Pukle
Det er samtidigt også imponerende med modstandere at Trump hvor vilde og gasblå de kan blive i hovedet over alt hvad manden siger og gør.
Jeg er sikker på du ikke kan finde en eneste ting som du mener manden har gjort ok.
Snak om en kult!
@Fc kronen

Trumps fantastiske fredspuslespil[sic] har sendt rystelser helt ind i hjertet af Kreml, for den der operation Midnight Hammer var, alt andet lige, misundelsesværdigt udført. Den blev i øvrigt udført mod en masse russisk tech, og det er helt sikkert ikke gået ubemærket hen. Hverken i Moskva, eller i Beijing.

En stor sejr for Trump og administrationen, og en ikke irrelevant markering af det amerikanske militærs kapaciteter. Der er ikke andre lande hvis militær kan flyve om på den anden side af jorden, og smaske seks bomber på størrelse med en minibus ned i det samme hul fra 50000 fods højde, for derefter at flyve hjem igen som om intet var hændt.


Men altså, når USAs empirium en dag kollapser vil historikere ude i fremtiden formentlig undres. Ikke over den absurde grådighed fra deres elite som har tilranet sig ufattelig rigdom på bekostning af arbejderen. Nej, de vil undre sig over den loyalitet som de fattige udviste mens eliten trådte dem under fode;

MAGA-arbejderklassen i USA nøjes nemlig ikke med at stemme direkte mod deres egne interesser. Nej, de tilbeder ligefrem dem, der i fuldt dagslys røver dem. Dele af arbejderklassen i USA stemte for at fjerne deres egen sundhedsordninger, diverse sociale foranstaltninger, deres (pauvre) sikkerhedsnet. Dele af arbejderklassen i USA jubler i disse dage over endnu en administration der udnytter dem på det groveste. Denne del af befolkningen jubler tilmed når regeringen giver mulighed for skattemæssigt at afskrive indkøb af private jetfly(!) og samtidigt giver den herskende broligarch-klasse en heftig omgang skattelettelser de slet ikke har brug for.

De jubler, når typer som Bezos og Zuckerberg betaler 0$ i skat.

De jubler. Ikke fordi denne syge politik rent faktisk hjælper dem selv. Men fordi de tror, at det skader nogle andre. Og særligt, fordi de tror at det primært skader brune og sorte mennesker.

Det er i den grad lykkedes toppen af MAGA at spille arbejderklassen ud mod hinanden, og deres vælgere har virkelig svært ved at indse, at de er blevet spillet.

[Indsæt selv meme med DJ Khaled.]
Jeg har overhovedet ingen aktier i hverken Trump, eller hvem de har tænkt sig skal styre biksen derovre.
Jeg er helt og aldeles klar over at jeg bor i Danmark, og ingen indflydelse har på hvad de foretager sig på den anden side af dammen.
Derfor undrer det mig også, at du kan hidse dig sådan op? Manden er demokratisk valgt, og vis mig et valg i USA der aldrig har været manipuleret og styret af pengene bag. Det på begge sider af kamrene derovre. Det er kun penge der tæller.
Bernie Sanders taler sandheden når han siger at begge lejre er i forfald.

Når du nu godt ved, at det ikke gør hverken fra eller til om du sviner den ene eller den anden lejr, hvorfor så ikke bare acceptere tingenes tilstand, og prøve at finde noget positivt i den politik der nu bliver ført af hvilken en marionet dukke der er blevet valgt.
Dermed ikke sagt man ikke skal være kritisk, for det skal man da.
Men at kalde halvdelen af det amerikanske folk for idioter fordi de stemte på Trump, det er nok lige at tage skridtet lidt for vidt.
Personligt ville jeg nok ikke stemme på ham. Jeg kan så også garantere at jeg heller ikke ville stemme på en Kamela. Jeg synes at det er lidt for åbenlyst, at det ikke ville blive hende der kom til at styre noget, var hun blevet valgt. Magen til marionet dukke skal man lede længe for at finde. Og så alligevel ikke, for hendes forgænger var jo overhovedet ikke i førersædet på noget tidspunkt.
Der er fejl på begge sider, og det skal amerikaneren leve med, ikke dig.

Og så mener du at Kennedy er på alt muligt mærkeligt. Hvilket belæg har du for at komme med en sådan bemærkning? Har du erfaring med stoffer, eller har du hørt det på en eller anden youtube kanal?
Det kan godt være han er radikal i mange af sine holdninger. Men få kan vel være uenige i, at de amerikanske fødevarer er pumpet op med alt muligt lort der er forbudt i Europa. Hvad er problemet med at manden vil rydde en smule op i det? Alle ved jo godt alligevel at lobbyismen er så stor, at han nok aldrig får føret noget igennem alligevel. Han skal dog have point for at gøre opmærksom på alle de sundhedsskadelige følgevirkninger alle de kemikalier de putter i giver.

Anyway, synes bare det er underligt at du kan brænde sådan af over noget du ikke kan gøre noget ved alligevel.

Peace out.
Jeg er hverken ophidset eller afbrændt. Jeg undres over MAGA-kultens absurde mangel på selvstændig tankegang.

"hvorfor så ikke bare acceptere tingenes tilstand"


Der er aldrig en grund til at acceptere "tingenes tilstand" hvis tingenes tilstand er noget lort.

Mht. til Kennedy, så har han selv oplyst at han har junket heroin i 10+ år. Manden deler billeder hvor han kører junkfood ind. At han popper zyns er ikke så slemt, det er der mange der gør, men det forekommer en anelse ... hyklerisk. Manden suger dem på åben skærm. Fred være med det, men han er ligeså meget en brugbar sundhedsapostel som Thyra Frank er det.

"Men få kan vel være uenige i, at de amerikanske fødevarer er pumpet op med alt muligt lort der er forbudt i Europa. Hvad er problemet med at manden vil rydde en smule op i det? "


Du rører ved noget grundlæggende her. Jeg er helt enig med manden i at de bør rydde op i deres ingredienslister. Det er voldsomt, hvad de kan putte i maden. Enhver europæer der har rejst i USA har formentlig mærket det på egen krop efter et ugers ædegilde over there. Problemet er bare, at USA har et system der ikke varetager borgerens interesser. Donér lidt skejser til diverse politikkere, og de danser efter din pipe (AIPAC, anyone?). Det er blevet mere og mere tydeligt, at systemet udelukkende beskytter sig selv.

Senest med Epsteinsagaen, hvor det jo er helt åbenlyst at den siddende administration beskytter Trump og dækker over hans mangeårige virke som seksualforbryder.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men, hvis han er ovre sit heroin forbrug, er det så ikke ok?

Ellers er jeg enig i resten af dit skriv, og vi er vel grundlæggende enige i, at den måde det amerikanske folk har valgt at styre deres "demokrati", er noget vi skal være glade for ikke er i Danmark.
Pukle har ligesom Spider svært ved at forstå, at borgerne i en lille by i Ohio ikke stemmer på det parti, der dumper titusindvis af haitianere i nabolaget, så halvdelen af børnene i den lokale skole pludselig taler pidginfransk, og skadestuerne og suppekøkkenerne bliver overfyldte.

Simpelthen så usolidarisk, at den amerikanske arbejderklasse ikke vil dele goderne med den haitianske, den venezuelanske og den marokkanske ditto...

Demokraterne rejser btw konsekvent langt flere kampagnemidler end GOP, og de støttes af Big Law og de etablerede medier osv osv, men iflg Pukle er GOP stadig storkapitalens parti.

Øh nej, men som det (også) fremgår af dine skæve og søgte fortolkninger af dét, jeg skriver, er mudderkastene og sæbeoperaen allerede vel kørende - og offentlige høringer behøver hverken at finde sted i Kongressen eller alene bero på bjerge af efterretninger.


Hvor og hvordan skulle de så foregå?
Et andet eksempel på MAGAs minimale brug af øverste sal, er når den siddende administration får kritik;

"AHA! Så du er modstander af Trump fordi han er en klam, gammel stodder der har bollet børn og kun varetager egne interesser? Så må du jo være FOR at importere 67 milliarder indvandrere, give dem 9 kilo gratis briske dagligt, og placere dem allesammen på toppen af Mount Rushmore"

For det enfoldige menneske er det åbenbart enten/eller. Sort, eller hvidt.

"Jeg elsker pandekager"

"Nå, så du vil altså forbyde vafler?"


Suk, mand. Hvor er det dog idiotisk.
.
Annonce