Snak

Mere indhold efter annoncen
"Alt tyder på at det var en hvid ung mand som gjorde det på egen hånd."
Der vil formentligt gå en rum tid før der kommer substantiel klarhed over hvad der egentligt foregik - hvis nogensinde - ligesom i mange andre lignende sager. Men ellers enig i at en overfladisk brug af internettets informationskarruseller meget let fører os ind i forsimplede politisk/ideologiske kandestøberier - og at direkte mellemfolkelig dialog, hvor vores samlede intelligenser har langt større rækkevidde end online, er at foretrække for os som borgere og samfund. Desværre er traditionerne for politisk samling i offentlige rum ikke hvad de har været ... og i mange tilfælde begrænser politiske beslutningstagere mulighederne for kritisk, demokratisk dialog; både off- og online.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
TW,

Jeg forstår din - hvis det er det det bunder i - bekymring og dit fromme ønske om ikke at gå ind i yderligere diskussioner om motiv før myndighederne taler. Jeg kan se at det er en "trend" der er ved at sprede sig på danske SoMe. Man er bange for reaktioner og ringe i vandet.

Men du må omvendt vel også forstå at den højrefløj som Kirk tilhørte blot ser det som parnassets forsøg på endnu engang at feje de ting ind under gulvtæppet man har forsøgt at italesætte.

Derudover findes der så en tredje fraktion, personer som mig, små Miss Marples, som faktisk er optaget af at nå tilbuds i den her slags, finde selve sandheden, selvom det bliver sangen fra JFK og De Palma endnu engang.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Jeg har svært ved at forestille mig at en relativt velfungerede person ønsker at bytte en spillegæld ud med en dødsstraf.


Anholdelse er jo så her en beskyttelse mod en hurtigere skæbne. Enten fra bagmændene eller rabiate hævnere.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Fake news-organet er på den igen.

“It’s very clear to us and to the investigators that this was a person who was deeply indoctrinated with leftist ideology,” Cox told The Wall Street Journal in an article published Saturday morning.


https://thehill.com/homenews/state-watch/5502176-kirk-murder-suspect-leftist-cox-report/
Det er en republikansk guvernør, der udtaler det, Pibe. Tilliden til udsagnet må derfor afhænge af, hvor højt man rater hans troværdighed.

Noget andet er, at han tilsyneladende var roommate med en transperson (som nogle medier omtaler som hans "partner"), og at det var denne, der anmeldte ham og dermed fik ham stoppet. Det bliver interessant at se, hvordan MAGA-tilhængerne vil kunne affinde sig med det twist.

Hvis de to var tætte, kan det selvfølgelig også være en mulig forklaring på hans hævntørst, når man kender Kirks holdninger til transpersoner og LGBTQ+-personer i det hele taget – samt hans holdning, at gud har ret i at homoseksuelle burde stenes.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Jeg forstår din - hvis det er det det bunder i - bekymring og dit fromme ønske om ikke at gå ind i yderligere diskussioner om motiv før myndighederne taler."
Ingen har vist opfordret mig til diskussioner af motivet for drabet - og jeg er helt med på at den aktuelt mistænkte gerningsmand bl.a. kunne være motiveret/influeret af de massive, og til tider uberettigede/eksalterede, kampagner mod Kirk’s politiske base ... og at der evt. kan være direkte medskyldige. I øvrigt nærer jeg ikke den store tiltro til de amerikanske myndigheder, herunder FBI, men ligefrem at ignorere disses udmeldinger om sagens opklaring ville nok være uklogt.

"Men du må omvendt vel også forstå at den højrefløj som Kirk tilhørte blot ser det som parnassets forsøg på endnu engang at feje de ting ind under gulvtæppet man har forsøgt at italesætte."
Naturligvis forstår jeg at pgl. højrefløj mener at der kan være cover up fra (dele af) parnassets side - og at dens modpart bærer ansvar for en aggressiv/destruktiv indstilling til Kirk m.fl. Jeg forstår også at en del privatpersoner er optaget af at nå til bunds i sagen. Af samme årsag spurgte jeg dig hvilke ´andre´, du evt. havde i tankerne da du skrev at han kunne være hyret/presset til opgaven.

I øvrigt verserer der forlydender om at administrationen intensiveret vil gå efter Antifa på bagsmækken af drabet – og Trump har just gentaget at også George Soros’ aktiviteter, som måtte yde støtte til ’the radical left’, vil blive undersøgt i et RICO perspektiv.
https://www.whitehouse.gov/articles/2025/09/president-trump-honors-charlie-kirk-calls-for-unity-through-success-powerful-interview/

Måske kunne man nære et fromt ønske om at Soros’ involvering i internationale soft power-aktiviteter også undersøges, men det ville nok være at gå for vidt. Selv for Trump.

På den udenrigspolitiske side har Trump d.d. fremsat et ultimatum til de øvrige NATO-lande, som skal ophøre med al import af russisk olie hvis de skal gøre sig håb om øgede amerikanske sanktioner mod Rusland (foruden medvirken til øget pres på Kina). Måske er han inspireret af indernes kritiske spørgsmål til vestlige landes import af russisk olie ifm. de amerikanske anklager om at indernes olieimporter finansierer russernes krigsførelse.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Du kom ind, smed et WSJ-link


Du må for guds skyld gerne være sur på mig, en ATF-whistleblower samt "The Most Trusted Name in News", som kørte rapporten sammen med WSJ, over transelementet.

kaldte det venstrefløjsterror.


Det her fik jeg dog selvfølgelig ret i.

Nu læner du dig op ad spredte facts


Adspredte facts? Bella Ciao, at kalde Charlie Kirk fascist og beklage at han er hadefuld og spreder had, er typiske højrefløjs-træk? Det er præcis den retorik du ser på MSNBC.

Der er ikke en hvordan hvor, havde der stået "tag den, kommunist" på patronerne, havde du ikke kaldet det højrefløjsterror.


Nu læner du dig op ad spredte facts og viser et manglende kendakab til onlinekulturen.


Og hermed mener du velsagtens Furries-kulturen, som vi jo alle ved er en af grundstenene i højrefløjens idelogiske referencerammer, går jeg ud fra.

Mange af de republikanere, der var ude og give den radikale venstrefløj skylden for skyderiet på Kirk, er nu begyndt at trække I land igen


Øh, hvem? I så fald tager de fejl.
La prende Vecino.
Noget andet er, at han tilsyneladende var roommate med en transperson (som nogle medier omtaler som hans "partner"), og at det var denne, der anmeldte ham og dermed fik ham stoppet. Det bliver interessant at se, hvordan MAGA-tilhængerne vil kunne affinde sig med det twist.

Hvis de to var tætte, kan det selvfølgelig også være en mulig forklaring på hans hævntørst, når man kender Kirks holdninger til transpersoner og LGBTQ+-personer i det hele taget – samt hans holdning, at gud har ret i at homoseksuelle burde stenes.


Skal vi lige for god ordens skyldgenbesøge dine analytiske evner, og se om de er værd at bruge tid på?

"I´m done talking about Epstein for the time being: I´m gonna trust my friends in the administration". - Charlie Kirk

Det kunne i princippet lige så godt have været en desillusioneret QAnon-type, der gik efter Kirk. De var jo nærmest besatte af idéen om elitære pædofile i magtens top. Og nu viser det sig så, at selveste Trump er en del af den samme elite, og at MAGA-fløjen og Kirk beskytter dem.

På højrefløjen har man i forvejen en forkærlighed for skydevåben, og det ville jo heller ikke være første gang, at en MAGA-adjacent person forsøgte at gøre det af med en fremtrædende skikkelse fra egne rækker.

Og så er det da dybt ironisk at Kirk var ophavsmand til det allerede nævnte citat, her gengivet uden skadesfro:

“I think it’s worth to have a cost of, unfortunately, some gun deaths every single year so that we can have the Second Amendment to protect our other God-given rights".
La prende Vecino.
Noget andet er, at han tilsyneladende var roommate med en transperson (som nogle medier omtaler som hans "partner"), og at det var denne, der anmeldte ham og dermed fik ham stoppet. Det bliver interessant at se, hvordan MAGA-tilhængerne vil kunne affinde sig med det twist.


Ja, hvis man går i 6. klasse eller bare befinder sig meget på Reddit, ville det måske fremstå som et rigtigt gotcha moment.

Lidt ligesom den med at når Kirk nu var tilhænger af retten til at bære våben, hvordan kunne han så være modstander af skuddrab, herunder drabet på ham selv.
Jeg forstår virkelig ikke den hykleriske posthume ophøjelse af Kirk. Manden var ekstremist og lod absolut intet Taliban efter hvad middelalderlige og fundamentalistiske holdninger angår. Jeg kommer på ingen måde til at savne ham.

Han havde naturligvis lov at mene hvad han ville og udtrykke sine meninger, og INGEN skal hverken trues eller myrdes pga deres udsagn og holdninger. Så langt så godt. Det bør der ikke være 2 meninger om.

Det kammer bare fuldstændig over i splittelsens land, USA. Endnu et skridt mod den Amerikanske Borgerkrig II.

Annonce