Snak

Mere indhold efter annoncen
Steve,

Tror du, Starmer havde et valg? Det er enten at være enig eller blive forbigået, når det kommer til billig (tidligere) venezuelansk olie.

Afpresningen vil fortsætte. Og Turley, som engang fordømte Noriega-æraens magtmisbrug, vil troligt fortsætte i rollen som velbetalt nikkedukke.
Sandheden er at ingen i den vestlige verden taber på afsættelsen af Maduro, og at USA overtager ansvaret for de største oliereserver i verden.

USA kan gøre de her ting fordi de er den stærkeste i skolegården. De får også Grønland - og det er helt fint. Danmark har sat en masse penge til på Grønland. Så er vi ude af det. Det er ikke noget tab.
Nej, altså bortset fra NATO´s sammenbrud er alt jo super.
Midtjylland!
Acebone, hvilken fremmed magt er det du frygter vil invadere et eller flere EU lande?
Nu hvor røgen i Venezuela er ved at lægge sig, har jeg det lidt som det famøse Shaq-meme: "I´m sorry, I wasn´t familiar with your game."

Mange har travlt med at erklære den regelbaserede verdensorden for død, men Trump-administrationen har i en vis grad telegraferet det her træk i form af NSS-dokumentet, der udkom i sidste måned. Altså, at økonomiske trusler (mod petrodollaren) ikke vil blive tolereret. Venezuela er et strategisk knudepunkt for den råvarebaserede valuta, som BRICS-landene håbede at bruge som en nødudgang fra det amerikanske finansielle hegemoni.

Nu er den brik faldet, og de afledte effekter på olie- og gaspriserne får Kina og Rusland til at ændre deres kalkule i forhold til Taiwan og Ukraine. I mellemtiden slår USA/Israel-aksen på krigstrommerne over for Iran og er begyndt at sætte sig på knudepunktet i Adenbugten. Det kan godt gå hen og blive et spændende år.

Juridiske diskussioner om suverænitet ufortalt, så tilslutter jeg mig koret, der roser den fejlfrie eksekvering. Det var lidt "Team America: World Police" over det. Og timingen i.f.t det kinesiske besøg var bare prikken over i´et.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Godt kæmpet Steve ! Her er lidt opbakning fra Eduardo i din heroiske kamp mod Rød stue...det er almen kendt Intel for folk der bare kender lidt til branchen ...ellers enig med Noriega referencen ....

Vi var allerede besat – USA er vores vej tilbage
Af Eduardo R. A.

Jeg er venezuelaner fra Caracas, og jeg bliver nødt til at sige det direkte: Vores suverænitet blev solgt for længe siden.

​Folk, der ikke er venezuelanere, forstår simpelthen ikke virkeligheden i vores gader. De forstår ikke, hvordan det føles at gå gennem Caracas og siden 2021 have set russiske soldater spankulere rundt, som om landet var deres eget.

Denne russiske tilstedeværelse er nu eskaleret til en strategisk militæralliance, hvor-indtil sidste oktober- russiske krigsskibe opererer i caribisk farvand som en del af en bevidst strategi om at sikre regimets overlevelse gennem "hård magt".

De har ikke besøgt delstaten Bolívar og set, hvordan kinesiske selskaber har plyndret vores miner siden 2017.

​I dagens Venezuela er det normalt at arbejde i et offentligt kontor, hvor ens reelle chef er udsendt af den cubanske regering og den berygtede efterretningstjeneste G2.

Vi har set, hvordan den tidligere minister Tarek El Aissami lukkede Hamas ind i landet, og vi har set Maduro optræde på tv med Hamas-repræsentanter – det er alt sammen dokumenteret.

Vi har også set en eksplosiv spredning af islamiske centre, især i den østlige del af landet, som en del af denne geopolitiske alliance.

​Hvad mange i udlandet ikke ser, er det kriminelle netværk, der holder Maduro ved magten. USA har officielt klassificeret Cartel de los Soles (Sol-kartellet) – ledet af Maduro og hans øverste officerer – som en narkoterroristisk organisation.

Dette kartel fungerer som en facade for global kriminalitet og yder materiel støtte til voldelige grupper som Tren de Aragua og det mexicanske Sinaloa-kartel.

Desuden har regimet opbygget "skyggeflåder" af olietankere for at finansiere den iranske Revolutionsgarde (IRGC) og Hezbollah; beslaglæggelsen af tankskibet The Skipper er et direkte bevis på disse ulovlige finansieringsnetværk.

​Sandheden er, at Venezuela længe har været under fremmed kontrol fra Cuba, Iran, Rusland og Kina.

Når USA nu griber ind med kirurgiske angreb mod regimets infrastruktur, ser vi det ikke som en invasion, men som den eneste vej tilbage til det land, vi var, før katastrofen under Chávez og Maduro ramte os.

Det er ikke et spørgsmål om aggression; det er et spørgsmål om befrielse fra de magter, der allerede har besat os i årevis.
​Længe leve et frit Venezuela! 🇻🇪🇺🇸

@traktor

Acebone, hvilken fremmed magt er det du frygter vil invadere et eller flere EU lande?


EU? Pt. ikke nogen. Men jeg er da bekymret for, hvad der sker, hvis USA gør alvor af truslerne mod Danmark. Jeg kan ikke forstå, hvordan nogen dansker kan være tilpas med den udvikling.
Midtjylland!
EU? Pt. ikke nogen. Men jeg er da bekymret for, hvad der sker, hvis USA gør alvor af truslerne mod Danmark. Jeg kan ikke forstå, hvordan nogen dansker kan være tilpas med den udvikling.

Jamen, jeg frygter ikke at “miste” Grønland. Det vil være en underskudsforretning til den dag de bliver et selvstændigt land.

Jeg har ikke noget tilhørsforhold til Grønland. De lader heller ikke til at være specielt tilfredse med det danskerne har gjort for dem og til stadighed gør for dem.
Giv dem deres (økonomiske) selvstændighed. Så kan de selv håndtere hele situationen med USA.
jeg sidder bare og venter på et eller andet Jalta møde mellem USA, Rusland og Kina, hvor kloden bliver delt op i 3 dele, og så længe de 3 ikke overskrider de fastlagte grænser, så er der fri leg.

Afrika kan de vel rafle om, der er hvad 50 lande.

"Mange har travlt med at erklære den regelbaserede verdensorden for død, men Trump-administrationen har i en vis grad telegraferet det her træk i form af NSS-dokumentet, der udkom i sidste måned."
Brugen af den regelbaserede verdensorden som politisk argument for bl.a. økonomiske og militære aggressioner har i mange årtier været en mere end tvivlsom størrelse - og den har jo aldrig eksisteret som en universel rettesnor, medmindre at man opererer med et meget indskrænket og selektivt perspektiv på den globale udvikling/historieskrivningen. Noget lignende kan anføres om Venezuela, der i årtier har været en torn i øjet på amerikanske interesser - og været genstand for flere kupforsøg (senest Guaidó-tour de forcen under Trump´s første administration). Adskillige analytikere havde forudset et angreb på Venezuela i medfør af ikke blot den geopolitiske udvikling, men også sammensætningen af Trump-administrationen, som repræsenterer elementer der er svært revanchistisk indstillede overfor især Cuba og Venezuela, som menes at have stjålet amerikansk ejendom og markedskontrol ifm. disse landes revolutioner for flere/adskillige årtier siden.

"Altså, at økonomiske trusler (mod petrodollaren) ikke vil blive tolereret. Venezuela er et strategisk knudepunkt for den råvarebaserede valuta, som BRICS-landene håbede at bruge som en nødudgang fra det amerikanske finansielle hegemoni."
Nogenlunde korrekt, hvilket jeg omtalte forleden - omend de mere langsigtede konsekvenser for olie- og gaspriser vil afhænge af flere faktorer (hvad agter og magter USA at anvende de venezuelanske energiressourcer på/til, hvordan reagerer OPEC+ m.v.). Desuden vil udviklingen internt i Venezuela spille en rolle; hvis amerikanerne lykkes med at bringe en duelig (Rodriguez-)overgangsregering på - og sikre at der gives følgeskab til amerikanske politikker, giver det ét udfald ... men hvis der opstår uro og amerikanerne får problemer med at forankre det ønskede regimeskifte, står man med et andet udfald - som også vil påvirke mulighederne for bl.a. at optimere olieproduktionen i landet. Samtidig er det endnu uklart, hvordan Kina vil respondere på dette strategiske tilbageslag.

Men i øvrigt, som bl.a. nævnt til Steve forleden, enig i at presset mod Iran stiger - hvilket bl.a. illustreres af manøvrerne i retning af Somaliland, som Israel just har anerkendt ... og som både kan bidrage til befæstning af Aden-bugten m.m. og dumping af udrensede palæstinensere. Det forventes af en del analytikere at Trump-administrationen i nær fremtid også vil anerkende Somaliland som selvstændig stat - ligesom det må iagttages at amerikanerne nu har sikret sig en øget redundans, såfremt et angreb mod Iran realiseres, med diverse mulige nedbrud af olieproduktionen i Golfen til følge.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce