Snak

Mere indhold efter annoncen
Er det offentliggjort hvor mange stemmer der skilte dem ad i Florida. Igår snakkede de omkring 20.000 stemmer.
Captain Sobel, you salute the rank, not the man
Fordi han godt ved at noget af det han sagde var rimelig krudtet af. Men nu ser vi. Vi kan tage den senere mere uddybende.

Det er ret bizart, når en mand har været så rabiat i sine udtalelser, at man synes udsigten er lys, baseret på antagelsen om at han nok ikke kan opføre sig helt så vanvittig i Det Hvide Hus. Trump er således et OK valg, fordi han må antages at være bedre end ham Trump der førte valgkamp. Måske den nye Trump har nogle politiske ideer, for ham der førte valgkamp havde ikke.

Yes, det fylder mig med en varm og cozy følelse, hvis man bruger logikken om at det næppe kan blive værre, samt at manden var så krudtet af, at man alligevel ikke kan tage de udtalelser der har sikret ham posten seriøst.
Han åbner nok ikke sin periode med at sende atommissiler til højre og venstre.


Det ville ellers være noget af et festfyrværkeri.

Jeg glæder mig lidt til hans indsættelsestale. Jeg synes egentlig, at han agerede meget fåmælt ved sejrstalen. Klart nok, det er sent på natten og man er måske ikke klar på det helt vilde, men alligevel - hans tidligere taler in mente var der ikke meget tjubang over lige at have vundet det amerikanske præsidentvalg.

Jeg hæftede mig dog ved, at han fortsatte den allerede lagte sti, med protektionismen i højsædet. At skue indad og bygge USA op igen har været hans motto (sagt på meget forskellige måder) hele vejen igennem. Infrastruktur er vel også nærmest faktor nummer et, hvis man vil have store virksomheder til, at drive deres forretning et givent sted.

Trump er en stor overraskelse; men han har været længe under vejs. At Demokraterne ikke har formået at finde en bedre kandidat end Hillary, må virkelig føre til selvransagelse. Og mon ikke der kommer til at rulle hoveder hos Demokraterne.

Jeg er ikke nok inde i amerikansk politik til, at nævne eventuelle navne på kvindelige politikere, der kan tænkes at stille op til kommende præsidentvalg. Er der nogen her inde, der har nogle bud på, hvem det kan være?
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Hvis man kan overbevise Michelle Obama, ville det være et kæmpe scoop for demokraterne. Hun er afsindig populær (mere end hendes mand vil jeg tro), hun har klasse, hun er vidende og hun har personlighed.
moderator
Det er ret bizart, når en mand har været så rabiat i sine udtalelser, at man synes udsigten er lys, baseret på antagelsen om at han nok ikke kan opføre sig helt så vanvittig i Det Hvide Hus.

Jeg baserer min antagelse på, at han rent faktisk står med nøglerne i hånden nu. Det gjorde han ikke før, og derfor havde han mere eller mindre carte blanche. Nu skal han trods alt til at samarbejde, føre politik og forholde til embedsapparatet. Og muligvis agere som en statsmand, hvis det er muligt. Uden at kende ham, så tænker jeg, han trods alt besidder en vis form for realisme, der bevirker, han agerer mindre rabiat som præsident end som kandidat.
Omvendt vil han sikkert skuffe sine vælgere, hvis han moderer sig alt for meget, så det er muligvis bare ønsketænkning fra min side.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bosse:

Det er da dejligt du synes udsigten er lys og bliver varm og cozy indeni.

Meget glædeligt.

Så kan Pia Olsen, Mogens Lykketoft, alle i mit facebook feed osv. forsætte med deres dommedags profetier.

Edit: Tak, Geddar.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
moderator
https://kortlink.dk/sudv
Ha ha jeg havde godt nok en fornemmelse. På en måde forstår jeg det altså godt. "Shillary" har været i lommen på Wall Street i 30 år, Trump er en som vil rydde op.

Trump bliver the next apprentice... jeg mener president of the United States. Han er inkompetent som bare pokker, men han er ikke korrupt. Det bliver spændende hvem der er den første regent han vil fyre efter Obama.
moderator
Jeg fik lavet kassen i nat. Havde Trump til at vinde Florida, Michigan, North Carolina og New Hampshire. Rent bord (med en lille usikkerhed på NH, der ikke er helt talt op endnu. Det er mega tæt).

Dette er en signatur.
Det har været en lidt utaknemmelig præsidentperiode, som han har haft. Trump og det republikanske flertal i kongressen kan helt sikkert levere flere og tydeligere resultater end Obamas regering, eftersom de også har et langt større/bedre økonomisk og politisk (qua flertallet i kongressen samt præsidentposten som republikansk) spillerum, end tilfældet har været det med Obama.

Han har i hvert fald bedre forudsætninger. Det vil ikke overraske mig, om demokraterne ikke får flertallet i kongressen om to år ved næste midtvejsvalg. Så man må forvente, at Trump begynder at implementere og vedtage politiske tiltag, når han overtager posten fra Obama.
YNWA
Annonce