Det forklarer ikke anklagen om, at jeg (og andre) skulle dekonstruere begrebet (og dermed reducerer dets betydning og/eller ondskab). Du må definere det klart og tydeligt, og i forbindelse med det jeg har skrevet, udpege hvor jeg skulle vige fra den definition.
"Antidefinition var min egen fikse lille beskrivelse for dit forsøg på at sige, at hvis man mener x, så kan man ikke være y. Som jeg tolkede nedenstående som et eksempel på"
- Hvordan finder du det rimeligt at konkludere, at "hvis man mener x, så kan man ikke være y", på baggrund af det, du citerer mig for? For det første skrev jeg ikke, at sådan er det. Jeg skrev, at jeg tror. For det andet skrev jeg, at jeg tror langt de fleste, ønsker sine medborgere det bedste. Hvordan udelukker det en anerkendelse af, at der findes racister, som har andre holdninger?
"Det er makro-versionen af tumpeargumentet, at man ikke er racist, fordi man har gode venner, der er muslimer"
- Hvem har da også påstået det? Mener du virkelig at du kan give et eksempel på hvad racisme kan være, som bevis på at dem du debatterer med har misforstået begrebet, når ingen blandt samme har ytret nonsens af den karakter, du bygger dit eksempel på? Og det sagt, så skylder du ikke mindst den klare definition, da den jo skal understøtte og bevise påstanden om, at afvisning af illegale (også som har boet i landet i flere år) er racisme, og du må give eksempler på, hvornår alt andet end den forklaring kan udelukkes.