Ah ja...
Jeff Sessions og Drumpf
himself siger, at DACA er forfatningsstridig - så må den jo være det! Skide være med, at Højesteretten ikke har bestemt, om DACA er forfatningsstridig, og at op til flere jura-eksperter har udtalt, at der er basis for DACA i forfatningen.
Endvidere har Trump, ved nærmere undersøgelse, faktisk brudt endnu én af sine løfter - eller er i bedste fald gået imod en tidligere udtalelse. Da han blev valgt ind, sagde han at DREAMers "should rest easy", fordi han ville fokusere på kriminel indvandring i stedet for - noget Sessions i øvrigt bekræftede kort efter. Så nej. Han lovede aldrig at ville gøre ende på DACA fra dag 1.
Dog har han i det store hele levet op til sine løfter på indvandringsområdet indtil videre, hvilket også har kunnet ses på tallene.
Tal der endnu ikke er blevet offentliggjort, og i sagens natur er svære at konkretisere? Okay.