Flynn røg fx i fælden, fordi han var så naiv at tale med dem uden advokatbistand (om et forhold, der ikke er ulovligt, nemlig det at skabe diplomatiske kontakter på vegne af en president elect).
En president elect har ikke beføjelser til at definere udenrigspolitik, og en rådgiver for en president elect har tilsvarende heller ikke umiddelbart beføjelser til det. Og jo, det er rent faktisk eksplicit ulovligt for andre end præsidenten eller præsidentens udvalgte at føre udenrigspolitik.
Det er korrekt, at det er lidt tvivlsomt, om Flynn faktisk kunne dømmes for overtrædelser af Logan Act, men indtil en dommer beslutter sig for at finde loven ugyldig, så er Flynn principielt i overtrædelse af den. Derudover er det jo lidt svært for Flynn at påstå, at han havde godkendelse fra Trump, når han samtidigt klokkeklart har misinformeret vicepræsidenten om samtalen.
Endvidere er der en masse leaks, herunder om Comeys møde med Trump vedr. Steele dossier, som gjorde, at CNN tog historien op.
Selvfølgelig er der leaks. Der er stort set altid leaks i Washington. Comey har sikkert stået bag en del af dem, men normalen for de fleste anstændige medier er, at hvis man får et leak, så forsøger man at få det bekræftet.
Breitbart, Fox, og til tider CNN kan nok sagtens komme for skade at tage lidt for let på bekræftelsen, men generelt er der ved seriøse medier rimeligvis en proces, så de ikke flyder over med frit opfundne leaks.
Betydningen af Steele dossier er nok i øvrigt kraftigt overvurderet. Det var en sjov lille ting, men det lugtede jo af pis fra dag 1, så selvfølgelig har diverse Trump-leflende medier en agenda med at puste det op som totaliteten af grundlaget for al den snak om sammensværgelse og samarbejde. Men var rapporten det hele, så tvivler jeg på, at sagen ville have levet så længe, når nu republikanerne sidder på senat, hus, og præsidentposten.
Samtidig ser det dumt ud, at en tidligere FBI-mand og Comey-bekendt står i spidsen for undersøgelsen, når der formentlig var i hundredevis andre at tage af.
Du mener den livslange republikaner, der før han begyndte at finde snavs var højt respekteret af den konservative fløj, og som netop har et omdømme for at være strømer helt ind til knoglerne? Ja for søren, det ser godt nok mærkeligt ud, at man tager en tidligere føderal strømer med et godt omdømme og sætter ham til at stå for en undersøgelse. Hvem var det i øvrigt, der valgte Mueller? Rod Rosenstein, en deputy AG som Trump selv nominerede? Hold da fast hvor ser det suspekt ud.
Derudover er undersøgelsen IKKE fokuseret på Comey men derimod på, om der har været ulovlige forbindelser mellem præsidentens kampagne og Rusland, samt eventuelle forbrydelser som en sådan undersøgelse kan afdække. Altså er der vel ikke rigtigt nogen grund til, at kendskab til Comey skulle være et problem?
Så hvad er det i grunden, du mener, ser dumt ud?
Sessions´ møde med Kislyak er ikke et skelet.
Ikke hvis du er republikaner. I det tilfælde er intet jo skeletter. Men i virkeligheden ser det jo stadigvæk lidt halvskidt ud.
https://www.theguardian.com/us-news/2017/jul/21/jeff-sessions-meeting-russian-ambassador-trump-campaignHvad var ideen med, at Trumps folk konstant ævlede løs med russere? Sjovt nok har INGEN haft noget som helst ønske om at uddybe, hvad ideen med det var. I stedet skriger man bare højere og højere "FAKE NEWS", "CROOKED HILLARY!!", "FAKE NEWS", "NO COLLUSION!!", og selvfølgelig "FAKE NEWS!!".
Trump jrs møde, tumpet, men næppe et skelet.
Trump Jrs møde, hvor han helt åbent har meldt ud, at han forsøgte at købe informationer fra russere, som de ikke kunne have fremskaffet på lovlig vis? Det er det møde, vi snakker om, som du ikke føler er et skelet?
Russiske facebook-annoncer og twitter-trolls, ikke et skelet.
Det ville ikke have været et Trump-skelet, hvis ellers Trump havde svaret igen. Men faktum er jo, at Trump og resten af de republikanske nikkedukker konstant har kæftet op om, at det slet ikke er bevist, at Rusland forsøgte at få Trump valgt, på trods af, at det netop er fuldstændigt urokkeligt slået fast, at Putin gjorde en del for at sikre, at Hillary ikke blev valgt.
I Trumptard-world er det åbenbart muligt i en binær beslutningssituation af fravælge A uden dermed at tilvælge B. I virkeligheden er der dog ikke nogen tvivl om, at Putin gjorde en indsats for at få Hillary fravalgt, dermed implicit at han gjorde en indsats for at få Trump valgt. Der er ingen som helst tvivl om, at Putin forsøgte at manipulere valget. Og hvad har Trumps reaktion været? Ingenting. Dermed skelettet.
Det vil sige, lige indtil vi fandt ud af, at Trumps kampagne købte en analyse-service fra et selskab styret af Trump-folk, og det selskab briefede åbenbart også russerne om deres resultaterne, metoder, algoritmer, og så videre.
Er man bare en anelse kynisk, så ser man nok en antydning af et samarbejde om at få kanaliseret misinformation til de helt rigtige brugere, hvor analyse-selskabet reelt direkte giver russerne information om, hvilke brugere der er de helt rigtige. Og så er skelettet pludselig en anelse større, end at Trump kategorisk har nægtet at reagere på, at Rusland fuckede med det amerikanske valg.
Manaforts skattesag, næppe et skelet.
Ud over at Mr "Drain the swamp" ansatte en skattesvindler, nej, ikke et skelet i sig selv. Men hvad ved Manafort? Hvilke skeletter er han bekendt med? Hvad grundlag har du for at vurdere, at han ikke kender til nogen?
McCabes fyring, ikke et skelet.
Man fyrer en FBI mand, som præsidenten har set sig sur på, to dage før han kan gå på pension? Og det vel at mærke uden at have ret meget basis for fyringen? Det lugter jo ret kraftigt af, at man har haft et horn i siden på ham. Hvorfor har man haft et horn i siden på ham? Fordi han ikke fulgte anvisninger i en efterforskning, som Trump ikke burde have givet?
Er det her i virkeligheden blot, at Trump gerne vil statuere et eksempel på, hvad der sker med folk, som ikke er "tilstrækkeligt loyale"? Det ville så i dine øjne ikke være et skelet, siden du er så definitivt afvisende her?