Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg skal nok tage mig tid til at læse rapporten.

Tak for opfordringen, du Beacon of Hope and Light.
La prende Vecino.
Jeg vil lige indskyde, at det ikke var for at gå målrettet efter dig, hvilket du nævnte tidligere. Jeg huskede blot at du havde set sagen som mere eller mindre ovre, da Barr leverede sit referat.
Rapporten er lang, og ikke alt er lige interessant, men der er en hel række episoder der er værd at læse, de strækker sig fra fjollede (Cohen der ved en fejl kontaktede en russisk vægtløfter der havde samme navn som en diplomat, og han fangede ikke at det var forskellige personer), over misinformation (Sanders der løj om at det hvide hus var blevet informeret om, at præsidenten personligt ikke blev undersøgt) til bizarre (Trump der tændte af over hans advokat tog notater af deres møder).

Jeg ved næsten ikke hvad der er mest alvorligt. Forsøget på at konspirere med russerne, eller det efterfølgende forsøg på at lave et cover-up fra det hvide hus, DOJ´s og GOPs side. Det tenderer vel nærmest forræderi. Navnlig fra Barrs side. Manden har decideret løjet om hvad der er i rapporten for at beskytte præsidenten. Det hører sig ikke til i et demokrati eller en retsstat.

Skulle Trump tabe i 2020, uden at være blevet afsat, så trækker han sig vel kort tid før der skal skiftes, giver pence magten, der til gengæld benåder Trump. En benådning er dog det samme som at være skyldig, men det virker ikke til at det har nogen betydning for folkene omkring ham.
Mueller skal vidne foran huset den 15. Maj. Det kan godt blive spændende. Barr når nok ikke foran huset inden. Jeg tror ikke på at der kommer til at ske det helt store med Trump før valget, dertil er de juridiske muligheder for at trække sagen i langdrag for mange. Men jeg håber at det får nogle amerikanere til at spærre øjnene op, og se hvad der foregår lige foran øjnene på dem. Ikke så meget at Trump optræder som havde han diktatorlignende magt, men at han får lov til det af sit eget parti. Ikke alene får han lov, de er faktisk hele grunden til at det kan lade sig gøre fordi de ikke ejer standarder eller skam.

Trump skal naturligvis ud af vagten - jo hurtigere jo bedre, men det kan være fuldstændig ligegydligt, hvis GOP alligevel er tilbage med en ny præsident 4 eller 8 år senere. De er en kræftbyld, på den vestlige verden, der burde fjernes kirurgisk. Hellere igår end i morgen. Og nej, det skyldes ikke politisk uenighed alene. Det skyldes at de velvilligt sælger ud til russere, og holder hånden over en mand der ikke står til ansvar for det amerikanske folk.
Skulle demokraterne vinde en jordskredssejr i 2020, så skal der til gengæld nogle retssager igang imod ledende republikanere. Forrædderi straffes vel stadig med døden går jeg ud fra?
@Diden

Jeg håber at du ser dette, for jeg kunne virkelig godt tænke mig et svar på, hvem i alverden mener den påstand du her kommer med:

Jeg er imod at man kan abortere i 9 måned og at man kan vælge at abortere mens fødslen er i gang. Det er du måske ikke.?


Lige for en god ordens skyld, selvfølgelig er jeg også imod det.
"Nogle gange rammer man kassen, andre gange rammer man pølsevognen" - Søren Frederiksen Jeg drømmer om at se den hvide puma som chef i nordens Paris.
Jeg mistænker ham for at være en troll. Jeg kan simpelthen ikke se, hvor man som dansker skulle samle så meget bullshit op.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Forhåbentlig. Det er pænt gakket. Jeg hørte dog samme omgang i en frimenighed for nogle år tilbage, hvor Obama også blev udråbt til Antikrist genopstanden. Folk klappede og havde det fedt før de gik ud blandt almindelige mennesker igen. Det reducerer angsten for sovende IS-celler at overvære den slags.
Nu forsøger de gode kristne også at banne aborter i Alabama, og udfordre roe v wade, nu hvor der er et konservativt flertal.
Endnu et skridt imod kristen sharia, som de konservative sådan længes efter. Det er i sandhed et land der sidder fast i middelalderen.
Nå. Der kommer efterhånden et par sprækker i Trump administrations forsøg på at stonewalle demokraternes undersøgelser.

Først en domstol der giver huset adgang til en mindre overstreget version af Muellers rapport. Så en domstol der afviser Trumps advokaters påstand om at huset ikke har juridisk begrundelse eller magt for at få adgang til Trumps skatteoplysninger, og nu en domstol der giver grønt lys til at huset får adgang til oplysninger om Trumps forretninger med Deutsche Bank.

Det går langsomt, men det skrider stille og roligt frem. Republikanerne forsøger at holde både McCann og Mueller fra at vidne foran huset. Men der er så mange små undersøgelser der lukker sig tættere og tættere omkring Trump.

Hvor længe mon der går før det hele ramler? Tillerson er idag ude og påstå Trump har gjort hvad han kan, for ikke at skulle konfrontere Putin/Rusland på baggrund af involvering i valget, og samtidig har Trump kommet til at indrømme han faktisk var i kontakt med Don jr. Inden det famøse møde i Trump tower

Hvor meget mere åbenlyst kan det hele blive før republikanerne begynder at sige fra? Hvorfor har de så få problemer med at have en ´manchurian candidate´, der aktivt har hvidvakset penge for russiske mafiabosser, til at styre deres land. Er alt deres snak om patriotisme i virkeligheden bare mundlort? Og er de ligeglade med at det i virkeligheden er Kreml der trækker i trådene så længe det bare ikke er demokraterne?
Der findes virkelig ikke dummere mennesker end konservative amerikanere..

I artiklen ´Trump Administration Hardens Its Attack on Climate Science´ fra dagens New York Times, kan man læse at Donald Trump, igen, gør hvad han kan for at rulle forgængernes klima lovgivning tilbage. Ikke fordi han nødvendigvis er uenig (det er han sikkert også), men fordi miljø agenturer i hans verden er et klart bevis på den ´Deep state´ der prøver at vælte ham. Således nægtede han at underskrive en erklæring der skulle mindske smeltningen af isen på Arktis, hvis ikke al skriveri om ´global opvarmning´ blev fjernet.

Artiklen bringer også følgende nyklassiker, hvis man skulle have glemt hvor retarderet en argumentation konservative amerikanere er villige til at gå med til

The demonization of carbon dioxide is just like the demonization of the poor Jews under Hitler


Det er heldigt at den borgerlige intellektia herhjemme har så travlt med at nære et dybt had til en tilfældig 16-årig svensker. Man skulle jo nødig selv forholde sig til at der absolut ikke bliver gjort i USA eller andre europæiske lande.

Er det egentlig ondskab at ville fremme egne og sine støtters interesser på trods af nationens, og dens borgernes, interesser samt ve og vel? Det er jo noget Republikanerne jo ellers gerne brokker sig over, at blive fremstillet som ´onde´. Hvis de nu ikke havde så store ambitioner om at gøre USA til et dystopisk oligarki, så kunne det være folk ikke så dem som "onde". Men ok. Det kræver jo man gider forholde sig kritisk til egen politik, og det kunne de naturligvis aldrig drømme om
De findes ikke dummere, kunne ikke drømme om at forholde sig kritisk til egen politik og ambitionen er at forvandle USA til at dystopisk oligargi. Klart der.

Det er jo faktisk et skidegodt og sobert indlæg, du er blevet klart mindre skinger, KriPa.
Annonce