Snak

Mere indhold efter annoncen
De findes ikke dummere, kunne ikke drømme om at forholde sig kritisk til egen politik og ambitionen er at forvandle USA til at dystopisk oligargi. Klart der.


Har du andet end dit vanlige piveri? USA er allerede et oligarki (det er ikke udelukkende min holdning iøvrigt) dystopien kommer kravlende stille og roligt med abortspørgsmålet, der er ved at blive forbudt i flere sydstater som Alabama, Mississippi, Louisiana og Georgia. Miljøspørgsmålet må vige for vennerne i olie, samt kul og stål industrien.

Kan du egentlig nævne positive træk ved republikanerne, eller bare den nuværende administration? Det er jo sigende, at republikanske støtter gerne vil flæbe over måden hvorpå de bliver fremstillet, men aldrig kan levere et reelt forsvar.

Fucking Saudi Arabien har mere "tilgivende" abortlovgivning end Alabama. Der findes regeringer i Mellemøsten (eksempelvis Saudi Arabien) der gør mere for klimaet end USA.
Mordet på Khashoggi (Sauderne aprospos) viser alt om republikanernes prioriteter, når donorenes interesser konflikter med borgeres rettigheder. Men nej. Man skal jo tale pænt.
Nej, USA er ikke et oligarki eller et dystopisk samfund.

Kan du egentlig nævne positive træk ved republikanerne, eller bare den nuværende administration?


Jamen, hvorfor? Jeg skal ikke forsvare republikanerne. Sært spørgsmål.

Jeg ved heller ikke, hvorfor du ævler om Saudi-Arabien, du forventer forhåbentligt ikke, at jeg har tænkt mig at forsvare dem. Men sødt lige at slutte med en offerrolle-kommentar. "Man skal jo tale pænt". Mangler bare lige en lille violin, der spiller i baggrunden.
Fortæl mig hvorfor det ikke er et oligarkisk samfund. Så skal jeg gerne fortælle dig hvorfor det er.

Du opponerer imod det jeg skriver, men vil ikke stå på mål for noget. Sødt.
Selvfølgelig nærmer USA sig status som oligarki.

Det interessante er, hvordan konservative kan overlade en brændende spand lort til sine børn og børnebørn. Det burde passe dårligt med ideologien. Hvorfor gå op i abort, når man selv tager livet af fremtidige generationer?

Har du et bud, Duck?
Jeg er ikke helt sikker på, at jeg forstår spørgsmålet?

Hvis det er noget med, at jeg skal forsvare de amerikanske konservatives abortpolitik, så må jeg nok melde pas på forhånd. Ellers er jeg frisk.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Deres miljøpolitik.
Det er en ting, men det bliver også voldsomt dyrt i fremtiden, hvis ikke USA gør noget aktivt ift klima og miljø. Det er bogstavlig talt at skide i egen rede. Der findes ikke rationelle argumenter for republikanernes politik. Det hele bygger på had, eller leflen for stordonorer.
Samtidig repræsenteres man af en præsident der er dummere end vådt pap, og som allerhelst bare gerne vil have samme type magt som Putin, Kim, Bin Salman og hvem han ellers nyder at mænge sig med. Men ingen siger fra. Om det så er i situationer hvor han dummer sig, og får sat noget der enten er forkert eller over stregen, eller i situationer hvor han fantaserer om at kunne retsforfølge politiske modstandere alene fordi de er politiske modstandere.
Mueller rapporten er et glimrende eksempel. Startet af republikanere. Ledet af republikanere og senere fremstillet af republikanere. Hvad er reaktionen? Selvfølgelig at de onde demokrater, sammen med franskmændende og englænderne (selvfølgelig), er ude efter at kuppe præsidenten. Desværre æder deres snotdumme vælgere det råt, selvom det er ret nemt (hvis man kan læse altså) at bevise at både Barr og Trump lyver. Indtil videre er der ÉN republikaner der har sagt fra.. ÈN! Det bør sige alt om hvilke mennesker vi har med at gøre.
De ønsker diktaturlignende tilstande, hvor de kan holde kvinder og minoriteter nede. Hvis ikke det er deres mål, så kan man undre sig over, at al deres politik under Trump arbejder imod det mål.
Og ellers kan man jo bare se på hvor principfaste de var under Obama, og hvordan de nu nærmest er ved falde over benene på hinanden for at stå på mål for åbenlyse kriminelle handlinger fra Trumps side.
Mueller gider ikke mere offentlighed om sin person.

“Læs rapporten, svin!”
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Halil, sjovt nok er han blandt trump støtter blevet svinet for at være den mest lækkende og partiske special prosecutor i amerikansk historie. De påstande er virkelig blevet understøttet siden rapporten blev offentliggjort. Bent Jensen må have det lidt skidt for tiden.

Edit: Bent Jensen var meget hurtig til at sige Steele-dossieren var løgn, at en konservativ jurist efter mange måneders undersøgelse ikke er i stand til at be- eller afkræfte den må gøre lidt ondt.
Annonce