Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er bare et eller andet helt absurd omkring den frihed, som de påberåber sig ifht. våbenlovgivningen.

I Dayton var politiet i stand til at dræbe gerningsmanden indenfor et minut, efter at han var begyndt at skyde.

Frihed under ansvar er vel altid mottoet, men hvilket ansvar kan man bære, når man alligevel bliver dræbt eller bliver spærret inde resten af livet, og blot blive en udgift for fængselsvæsnet, udover al den skade man har forvoldt med sin masse-henrettelse af uskyldige?

Én ting er bandefolk, der slår hinanden ihjel i lande som Mexico etc., hvor der er kamp om narkoproduktion og udpræget korruption, men når en våbenlovgivning fører til borgerkrigs-lignende tilstande, hvor de barbariske kan henrette, hvem end de vil nærmest, så bliver det sgu bizart.

Der vil altid blive argumenteret for retten til og muligheden for at forsvare sig selv mod kriminelle og mod en korrupt regering, men de her masseskyderier er jo fuldstændigt meningsløse.

Suk, suk.
Og samtidig kæmper republikanerne for at få AntiFA kategoriseret som en terrorist organisation. Fascist parti. Intet mindre.
A little girl is in the bathroom when her father steps out of the shower. She says, “Daddy! When am I gonna get a penis?” “As soon as Mommy leaves for work.”
Ligesom fascist-staten New Jersey der ligeledes kategoriserer Antifa som en terroristorganisation.
Det kan man ikke bebrejde dem for, baseret på sidstnævntes ret så profilerede ´aktioner´ og deslige de sidste par år.
La prende Vecino.
Kan du ikke lige nævne eksempler på AntiFA aktioner der har ledt til døden for ´ofrene´? AntiFA er heller ikke en decideret organisation, men det er jo en god mulighed for fascisterne at få kategoriseret politiske modstandere som terrorister, og dermed fjerne deres retssikkerhed og give politiet flere og andre muligheder for at handle.
Det er iøvrigt ikke rigtigt med new jersey. De er blevet kategoriseret som ekstreme anarkister, men ikke som en terror organisation

Det er udelukkende leflen for deres voldsparate tilhængere der igen og igen viser, at de er klar til at dræbe uskyldige.

EDIT: At stemple dem som terrororganisation er mere og andet end bare et spørgsmål om ord. Det er i langt højere grad et spørgsmål om redskaber staten kan benytte. Men teknisk set kan alle være medlemmer af AntiFA, hvis bare de deltager ved deres demonstrationer
A little girl is in the bathroom when her father steps out of the shower. She says, “Daddy! When am I gonna get a penis?” “As soon as Mommy leaves for work.”
@OC,

Hvor mange liv er det lige du mener Antifa (som ikke er en organisation) har på samvittigheden? Eller er det bare det der enlightened centrism hvor begge sider altså bare må være lige dumme.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis du går og slår uskyldige mennesker i hovedet med cykellåse, vandaliserer privat ejendom og vender hele byer på den anden ende fordi man er uenig med resultatet af en folkeafstemning og overfalder uskyldige journalister (m.m.), afkræver det så ikke en vis form for handling fra staten?

Antifa i USA er særdeles organiserede og grupperede (eksempelvis i Oregon, hvor de har ret så meget magt), og i hvert fald en art entitet. Det giver i al fald ikke meget mening at dække sig ind under undskyldningen, at de ikke formelt er en organisation og dermed ikke kan stå på mål for deres handlinger, for derefter at konstant at dæmonisere og pege på at højrefløjen som samlet enhed er skyldige efter ethvert masseskyderi, som set senest for 4 indlæg siden.

Eller er det bare det der enlightened centrism hvor begge sider altså bare må være lige dumme.


Upsidasse. https://edition.cnn.com/2019/08/05/us/connor-betts-dayton-shooting-profile/index.html?no-st=1565097874
La prende Vecino.
Haha. Du er så fucking vild. "But bike locks". Er det bevidst, at du bare gentager republikanske talking point? Skal du ikke lige have det med, at det jo faktisk er Anti-fascisterne der er de rigtige fascister? Derudover var ham med cykellåsen ikke ´uskyldig´. Han var dukket op med et stumpt våben for at tæske på demonstranter. Spil dumme spil. Vind dumme præmier.

Overfald, vandalisme osv er allerede ulovligt, og politiet har midler til at håndtere dette. Hvad er grunden til at opruste, og se dem som en terrortrussel? Som sagt har der ikke været dødelige udfald, og hærværk er ikke terror.

Skyderiet i Ohio var iøvrigt ikke politisk motiveret, modsat det i El Paso. Det er du vel klar over. Men godt klaret at få illustreret indlæggets pointe. Desuden er det ikke venstrefløjens ledere der foreslår man skal skyde immigranter fordi de ´invarderer´ landet

Du er med på, at det bliver ret bredt hvem der kan karakteriseres som AntiFA, og dermed kan retsforfølges efter terrorlovgivningen. Men AntiFA er selvfølgelig også skadeligt for fascister verden over (iføkge Richard Spencer) så selvfølgelig skal de forbydes. En mand blev jo engang slået med en cykellås, bare fordi han synes mørke mennesker er mindre værd og skal ryddes fra jordens overflade. Stakkels ham, hva?
A little girl is in the bathroom when her father steps out of the shower. She says, “Daddy! When am I gonna get a penis?” “As soon as Mommy leaves for work.”
OC,

Hvis du går og slår uskyldige mennesker i hovedet med cykellåse, vandaliserer privat ejendom og vender hele byer på den anden ende fordi man er uenig med resultatet af en folkeafstemning og overfalder uskyldige journalister (m.m.), afkræver det så ikke en vis form for handling fra staten?


En person har på et tridspunkt slået fra sig med en cykellås, og nu er det så en antifa-ting? Jøsses krist. Og åh nej. Privat ejendom. Hvor er det bare forfæredeligt. Er det vitterligt de ting du bruger til at understøtte at antifa er en terrororganisation?

Du var åh så fortørnet over at kalde Trumps koncentrationslejre for koncentrationslejre (hvor syv børn er døde), men du er ikke det mindste imod at betegne antifa som en terroristorganisation. O.k.

https://www.nbcnews.com/news/latino/why-are-migrant-children-dying-u-s-custody-n1010316


Antifa i USA er særdeles organiserede og grupperede (eksempelvis i Oregon, hvor de har ret så meget magt), og i hvert fald en art entitet.


En art entitet? Hvad mener du dog?

Det giver i al fald ikke meget mening at dække sig ind under undskyldningen, at de ikke formelt er en organisation og dermed ikke kan stå på mål for deres handlinger, for derefter at konstant at dæmonisere og pege på at højrefløjen som samlet enhed er skyldige efter ethvert masseskyderi, som set senest for 4 indlæg siden.


Det giver ikke mening at pege på den yderste (som ikke er specielt yderlig i amerikansk kontekst) racistiske america first højrefløj fordi... hvad? Fordi antifa er en gruppe? Jeg forstår ikke hvad du mener.

Upsidasse


Og hvorfor nævner du Connor Betts? Udgav han også et venstreorienteret manifest før han dræbte bl.a. han egen søster? Har vi nogen som helst grund til at tro hans mord var politisk motiveret? Det er naturligvis ikke alle mord der bliver begået der udspringer af politisk observans.
men du er ikke det mindste imod at betegne antifa som en terroristorganisation. O.k.


Det er jo klassisk alt-right taktik at fremstille sig selv som ´moderat´, insistere på at vi skal være civiliserede, men sjovt nok kun kritisere den ene part, og gøre alt for at forsvare den anden.
Og nej, jeg er ikke moderat, og ser mig heller ikke som sådan.
A little girl is in the bathroom when her father steps out of the shower. She says, “Daddy! When am I gonna get a penis?” “As soon as Mommy leaves for work.”
Det er jo klassisk alt-right taktik at fremstille sig selv som ´moderat´, insistere på at vi skal være civiliserede
Alt-right? Hahaha. Sjovt at du anklager ham for bare at gentage republikanske talking points alt i mens du er den største NPC herinde. Du har ikke en selvstændig tanke, men gengiver bare hvad aktivister hos Guardian, BBC, WaPo og CNN har fortalt dig. Skræmmende. Ps, vidste du at republikanere kun har bevæget sig lidt på den politiske skala i forhold til hvor de var for 10 år siden? Vidste du også at i samme tidsrum har venstre fløjen flyttet sig så meget ud på den ekstreme side af skalaen at de nu er længere ude end europæiske ditto? Moderat er du ikke, du er bare ubegavet - en nyttig idiot for en flok ekstremt rige globalister, der bruger dig som en lille nikkedukke til at fremme deres dagsorden. Derefter vil du blive kastet til side som det værdiløse, tomme hylster du er

http://assets.pewresearch.org/wp-content/uploads/sites/5/2017/10/05162647/10-05-2017-Political-landscape-release.pdf

Skyderiet i Ohio var iøvrigt ikke politisk motiveret, modsat det i El Paso
Og det ved du fordi?
Udgav han også et venstreorienteret manifest før han dræbte bl.a. han egen søster?
Der tegner sig et mønster her - når nogen begår vold og er associeret med højrefløjen er det politisk motiveret vold og et tegn på højre ekstremisme men når det er folk fra venstre fløjen så er det ikke politisk motiveret. Hold da kæft en omgang kognitiv dissonans

Manden omtalte antifa konstant på sin twitter, snakkede om hvorledes en antifa terrorcelle var blevet aktiveret men ´det er jo ikke sikkert det var politisk motiveret´

Men hvad kan man forvente fra folk der oprigtigt tror på at der er koncentrationslejre i USA





Annonce