Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg beundrer jeres engagement i denne tråd, så jeg er lidt flov over at komme med sådan en low effort post. Men det virker til den der rally around the flag effekt er ved at aftage.

https://projects.fivethirtyeight.com/trump-approval-ratings/
Den løjede hurtigere af end jeg havde forventet. Men han har selvfølgelig heller ikke taget opgaven specielt godt til sig.

Nu ender det her corona nok med at være den endegyldige død for Trumps præsidentembede, hvilket er ret vildt, ift hvor lidt der skulle til før han kunne have taget krisen til sig, og været decideret urørlig til November. Men imod dumhed kæmper selv guderne forgæves, og ikke alle sukkerbolde bliver til mål.

Han er ikke engang uheldig som sådan. Han laver bare det ene selvmål efter det andet, fordi hans personlige dømmekraft, tendens til at bære nag og indbildskhed, bare ikke er særlig brugbart i politik. Det skal man nok huske at glæde sig over. Tænk hvis han havde charme, politisk tæft og rent faktisk var så snedig som han gerne vil udgive sig for. Heldigt at den første præsident der åbent ønsker diktatorlignende kræfter, er så inkompetent som tilfældet er.
Tjah, det er sgu svært at sige. Jeg håber da at moderate tænker sig om en ekstra gang, samt at der kommer lidt modspil fra republikanere i ramte stater. Han kernevælgere er dog idioter, så de køber hans udlægning igen, om de så står i arbejdsløshedskøen og hiver efter vejret uden udsigt til sundhedsforsikring eller bistand.
Jeg ved godt at det siger man inden alle præsidentvalg men med en gamnel og smådebil Biden må det denne gang være rigtigt at VP udnævnelsen får stor betydning.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Altså filmen fra 1984 kan noget. Så langt har han ret.
Det er stadig fascinerende at den har den laveste PG rating i det bornerte USA
"... med en gamnel og smådebil Biden må det denne gang være rigtigt at VP udnævnelsen får stor betydning"

- Så vidt jeg ved, er det aldrig blevet prøvet ift. konstitutionen, om en tidligere præsident kan fungere som en anden præsidents VP. Så måske skulle man prøve det, og så køre en omvendt 2008 (og 2012)? Kunne være frækt.

EDIT: Fra Wiki: "... neither the Constitution´s eligibility provisions nor the Twenty-second Amendment´s presidential term limit explicitly disqualify a twice-elected president from serving as vice president"
https://en.wikipedia.org/wiki/Vice_President_of_the_United_States
Det kan vel ikke lade sig gøre, medmindre personen kun har været præsident i en periode. Og Biden vælger næppe Carter.
Eller måske er det muligt at gøre dem til VP, men de burde ikke kunne stige i graderne efterfølgende. Men derfor kan de selvfølgelig godt de facto have magten.
Jeg læser noget lidt andet af neither / nor disqualify a twice-elected president from serving as vice president. Om Obama så skulle være interesseret i det, er nok (meget) mere tvivlsomt, men altså, han kunne skrive historie og han ville med næsten sikkerhed blive præsident igen.
Der er jo så også det, at Kaptajn Bligh blev sendt til søs i en jolle, da mytteriet var en "succes". Fletcher Christian og andre blev naturligvis slået ihjel, dømt og hængt, men at Bligh fratages kommandoen efter at have været en svinepels, er ligesom lærdommen. Hvad mon Trump tog med sig fra filmen?
Annonce