Det bliver lidt spredhaglsagtigt.
@Bosse
Andre som beskylder folk for mord og smider om sig med konspirationsteorier havde fået tweets eller deres konto slettet. Twitter har jo selv givet udtryk for dette.
Det er noget af et postulat, at den form for regulering håndhæves konsekvent. Jeg vil mene, at Twitters ageren på området langt fra er så sort/hvid som du hæver.
Om du tager sandhedselementet i rubrikken for gode varer er jo helt op til dig. Der er to udsagn som figurerer. Twitters tiltag er jo for pokker netop for at undgå det der kan minde om censur, selvom de ikke er underlagt lovgivningen.
Når der under tweetet fra platformens side står "nej, det passer ikke" og tweetet bliver kategoriseret som en løgn, så er der jo ikke blot tale om to ligestillede udsagn.
Du finder milliarder af brugere som kommer med vanvittige udsagn, uden at der bliver gjort en dyt ved - hvilket er fint.
At Trump er Commander in Chief burde på et teoretisk niveau ikke gøre en forskel, men reguleringen på området er som minimum ikke lige for alle.
Det beviser dette.
Jeg er ganske sikker på, at hvis Trump dokumenterer sine vilde påstande, ville det medføre at Twitter fjernede tagget. Det kan han af oplagte grunde ikke.
Men det er vel problematikken opsummeret til a T. Twitter har aldrig før på nogen måde krævet bevis for deres brugeres ageren eller postuleringer, men vælger at træde til nu.
Man har fra Twitters side altså aktivt valgt ´ikke blot´ at være en (social medie)platform, men går direkte ind i diskussionen som politisk aktør- Det synes jeg er problematisk.
@Black Spider
Undtagelsen er Trump, der af uransaglige årsager har fået lov til at sige hvad end han har lyst til. Han må godt true og fornærme og svine til og opfordre til sundhedsskadelige handlinger.
Du mener vitterligt, at Trump er den eneste ´der får lov til at sige hvad end han har lyst til´?
Jeg anfægter selvfølgelig ikke Twitters ret til at censurere - de må jo reelt set gøre hvad de vil - men når deres processer påviseligt er så subjektive og inkonsekvente, kan det ikke lade være med at skævvride mulighederne for de forskellige aktører på platformen. Det kan Twitter i grunden være ligeglade med, men når spillereglerne ikke er ens for alle, er
dét skadeligt for den demokratiske proces.
Alternativet til det, Twitter nu gør, er værre, for en relativt stor klump amerikanere har jo åbenbart svært ved at gennemskue, at præsidentens tweets er komplet nonsens.
Men igen; det skal Twitter jo ikke være herre over.
Lad journaliststanden eller folks egen fornuft om det.
@FD
For det første, så passer det selvfølgelig ikke, Twitter ikke har "korrigeret" eller slettet noget eller en bruger før.
Jojo, det er skam første gang man har gjort brug af denne praksis. Det troede jeg var alment kendt.
Og for det tredje, så er Trump altså statsleder - og det i et land, hvor grøfterne lige nu er trukket hårdt op. At han går ud og nok en gang Tweeter noget, der påviseligt er forkert, og kun har til formål allerede nu at skabe en stemning blandt hans valgere (og i yderste potens kan føre til voldeligheder, skulle Biden bliver valgt), er forkasteligt. Trump har s´gu et moralsk og etisk ansvar for at fortælle sandheden - eller i al fald ikke at lyve. Et ansvar, han i hans embedsperiode gang på gang ikke har levet op til, hvad enten i pressemeddelelser eller på Twitter.
Som sagt før, så synes jeg distinktionen er uvæsentlig. Enten er reglerne ens for alle, eller også er der ingen regler.