Snak

Mere indhold efter annoncen
For en som er så sindsygt woke, har du en sælsom fascination omkring hvor jeg har valgt at bo, FCK4EVAA. Var det ikke din logik som tilsagde, at bor man ikke en plads, er indspark ikke interessante? Hvad laver du her i tråden?

Jeg er vild med den kulturradikale tilgang, hvis man ikke har gået en mil i en anden mands sko, og alt det jazz. Antaget at det er mennesker som står bag, kan man dog som et sådan godt undres. Jeg har heller aldrig levet som ´Murican i Michigan. Jeg kan fint have sympati for et anderledes frihedsbegreb og empati for de som måtte rammes af en lockdown. Til trods for jeg ikke har været i deres sko, finder jeg det dog også ganske legitimt at kritisere, at man stormer offentlige bygninger med våben iført fuld hill billy camo. Igen, jeg mener ikke de virkemidler tjener sagen eller i almindelighed hører hjemme, hvis man vil fremstå som et oplyst demokrati.

Hvis du faktisk læser mit indlæg om Minneapolis, spekulerer jeg ikke i hvem der gør hvad og med hvilket motiv. Jeg stiller mig uforstående til en generel amerikansk tendends når denne type ting udvikler sig. Så langt har man hærget, lootet og påtændt et antal forretninger, offentlige institutioner og har sågar fået sat ild i en lejlighedsbygning. Det fremstår ganske tilfældigt hvad man falder over også. Jeg finder det fuldt mulig at fatte empati for de som udsættes for systematisk diskrimination og/eller racisme, men samtidig tage afstand fra en del af responsen. Ligeledes har jeg fuld forståelse for at der findes et kogepunkt, men at en tilsyneladende bred skare af borgere vender sig mod lokalsamfundet og nærmest tilfældigt raserer boliger, arbejdspladser og anden ejendom, kan jeg ikke bifalde. Er det pokkers vanskeligt at forstå?
Trump er vist grebet af stemningen også, og er selv gået i fuld riot mode. Efter han fik flagget et par tweets, skal han tydeligvis se hvor grænsen er. Senest fik han så skjult et tweet for at opildne til vold. Han buldrer løs om at lukke Twitter ned, hvilket jo er det en sand ytringsfrihedsforkæmper ville gøre. Flere i baglandet ryster tydeligvis på hovedet og selv Pence skulle være ganske opgivet.

Samtidig med at han tweeter løs som en forstyrret teenager, er han også kommet i tanke om at man skal trække sig helt ud af WHO. Kuriøst nok kommer det på ryggen af at WHO har skrinlagt tests af Hydroxychloroquine og effekten på Covid-19, da det meste så langt peger i retning uønskede effekter. Der behøver ikke være en sammenhæng, men det er lettere påfaldende, efter Trump har opført sig som en sælger fra Herbalife på så mange pressekonferencer.

Jeg antager at han strækker sig ret langt for at komme væk fra den katastrofe som er håndteringen af Corona, men det er virkelig et bizart skue i disse dage.
Det er en yderst kompleks situation det her, og samtidig bliver man jo altså nødt til lige at huske på at alle de mennesker som deltager i disse demonstrationer for det første ikke deltager samme måder og for det andet ikke deltager på baggrund af de samme personlige motivationer.

Derfor skal man passe på med generaliseringerne. Der skal jo nok også være en del af "the mob" som slet og ret er der fordi de "wanna watch the world burn" osv. osv.

Dog synes jeg personligt at der er to overskyggende omstændigheder som gør demonstranternes voldsomme handlinger (ikke "acceptable" for det bliver de selvfølgelig aldrig men) forståelige.

Den ene er den systematiske racisme i den amerikanske samfund som i hele landets historie har positioneret afroamerikanere, latinoer etc. som andenrangsborgere med alt hvad det indebærer. Hvis du bor i USA og tilhører en af de her kategorier, så er dit liv simpelthen mindre værd end en hvid amerikaners. Dine rettigheder er anderledes, og du skal således leve med at dine vilkår for at opbygge en fornuftig tilværelse er markant svækket sammenlignet med en hvid amerikaners - alene på baggrund af din hudfarve.

Den anden er så Covid-19-situationen som jo har sendt uhyggeligt mange mennesker i "The land of the free" ud i en situation hvor de ikke ved om de får mad på bordet i morgen.

Skulle man tilhøre den første kategori eller være sendt ud i en situation hvor man ikke ved hvor den næste pengeseddel skal komme fra, så har jeg personligt ikke særlig svært ved at forstå at man på en dårlig dag vælger at lade frustrationerne få frit løb. Skulle man både være andenrangsborger og være uden arbejde, hus og hjem, ja så er jeg ikke engang sikker på at jeg selv kunne sige mig fri for at gå på gaden og deltage.

Det er umenneskelige vilkår at leve under.

Jeg tror slet ikke vi har set det værste endnu i USA. Landet er i opløsning. Det er på mange måder uhyggeligt at være vidne til.
Aktuelle tilgang er jo netop også en af grundene til at USA, eller store dele, rives fra hinanden. Som du selv skriver er det komplekst, foregår på mange niveauer og med forskellige elementer.

Et af de store problemer i samtiden er vel fraværet af kognitiv immunitet. Mange lever i et ekkokammer, hvor de er ude af stand til kritisk at tage stilling til information, og ofte ikke har den fjerneste anelse om hvad der er fakta og hvad der er fiktion. I mødet med "fjenden", som altid lyver og fordrejer, tager man så typisk det lette standpunkt og spinner virkeligheden fra det. Ser man bare på demokrater og republikanere er der jo ikke længere tale om uenigheder, men to forskellige virkeligheder med hver deres narrativ. At folk mere eller mindre bombarderes med overskrifter og fingerbølsdyb journalistik, hjælper næppe heller. At kalde det politiske billede for frenetisk og nærmest manisk, er vist ikke en overdrivelse.

Igen ændrer det dog ikke på min undren. Om du er afroamerikaner, arbejdsløs, om du tager del som led i en borgerrettihedsbevægelse eller bare piggy backer, hvad er det så for et statement som fremmes ved at smadre eller brænde det lokale renseri, kinagrillen, posthuset og andet? Igen, det ligner U-landsmentalitet, hvor man lystigt destruerer alt på sin vej eller smadrer løs på grupper som opfattes i opposition uden alverden af underliggende rationale.

Det lader til at det koger foran Det Hvide Hus også. Trumps tweet gjorde nok underværker.
CNNs kontorer i Atlanta skal også have en omgang.
Det værste ved det er, at USAs egne "KKK-betjente" begyndte det hele: Link til en side på www.twitter.com

En hvid amerikansk betjent med navnet Jacob Pederson startede optøjerne. USA er et bindegalt land. Deres politi og soldater har begået alt for mange forbrydelser.

Hans ekskone har bekræftet det er ham der er bag optøjerne. USA er et latterligt land. Og de skal forestille at være en rollemodel for resten af verden....

USAs regering har ikke rent mel i posen.


Der skulle altså brændes en helt by til for at få morderen Derek Chauvin i fængsel. Det skal pointeres, at USAs egne betjente startede optøjerne. Årsagen kunne være for at sætte de amerikanske borgere i dårligt lys.

De 3 andre betjente som var medvirkende i drabet på George Floyd skal også ind bag tremmer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
 (ikke "acceptable" for det bliver de selvfølgelig aldrig men


Tja, hvad skal de ellers gøre? Kaepernick, eksempelvis, forsøgte med fredelige protester, uden held. Imens myrder politiet løs.

Men jeg er nu ellers enig i dit indlæg.

Der skulle altså brændes en helt by til for at få morderen Derek Chauvin i fængsel. Det skal pointeres, at USAs egne betjente startede optøjerne. Årsagen kunne være for at sætte de amerikanske borgere i dårligt lys.


Det indlæg er ret sigende for det hele, og understreger egentlig min pointe glimrende. Sunil Tripathi er lykkelig glemt.
@Bosse1983: Du mener vel ikke at jeg ved at kalde det "forståeligt" plæderer for at det "nytter"?

Jeg tror kun det skaber endnu flere problemer at agere sådan, og det tror jeg sådan set også at der er mange af deltagerne der dybest set godt ved. Men det er jo ikke altid nok. At nogle af de her mennesker føler sig så godt og grundigt mishandlet af det amerikanske samfund at de får lyst til at "slå igen" på en primitiv måde kan jeg sagtens forstå.

Jeg synes din analyse af det politiske USA er spot on. Det er jo ikke noget nyt, men man kan godt få en stærk fornemmelse af at Trumps/Det Hvide Hus´ retorik virkelig har fået pustet til ilden.
@oynaz: Det faktum at Kapernicks stille protest ikke resulterede i andet end en ødelagt football-karriere og endnu mere racisme skriger til himlen.
https://www.twitter.com/theangiestanton/status/1266481829592399872

Læg mærke til at hvide betjente og hvide borgere startede optøjerne. Derek Chauvin var en af dem bag Boston-angrebene siges det. Der spekuleres om der er tale om en hemmelig agent. Hans naboer vidste ikke, han var en politibetjent.

Det er tydeligt, at de prøver at skabe et opdelt samfund, hvor de undertrykte bliver set som ´de onde´ istedet for de som undertrykker. Trump har heller ikke nævnt navnet på morderne.

Det hele virker underligt og nu tales der om, at ambulancefolkene der hentede George Floyds lig er fupmagere.
Annonce