Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er naturligvis ikke søgt at vægte Trumps retorik.

Hvorfor? Fordi du siger det, eller?
Har der været en stigning i vold mod sorte under Trump? Hvis ikke, er Trump ikke problemet.
Om sorte vælgere mobiliseres må tiden vise. Sidst var det vanskeligt at lette røven og jeg er sikker på at man flere steder skal hive forhindringer ud hvor man kan. Når dette blæser over i et omfang, kan det også hurtigt sætte sig som en art apati. Det har præget den sorte, fattige vælgerskare i mange år. Uanset hvem man stemmer på bliver ens egen situation ikke forbedret. Jeg er skeptisk til om et tema der har været aktuelt så længe, uden rigtig at have en effekt på vælgersegmentet, pludselig vil aktivere dem. Trump kan naturligvis provokere dem nok, men igen, jeg er sgu skeptisk. Biden, Obama-link til trods, er bare endnu en gammel hvid mand.
Trump er vågnet og på Twitter. Det kan næsten ikke blive mere tonedøvt og selvpromoverende.
Det kan vel samtidig heller ikke blive mere gennemskueligt.

Trump har sat alle kræfter ind på at positionere samtlige demonstranter som "demokrater/bøller/terrorister der vil USA ondt". Alle nyhedsmedier og guvernører der tillader sig at gøre andet end at tage afstand fra demonstranterne ryger så i samme bås. Og så kan Trump få lov til at rydde op på ægte amerikansk vis.

Det er godt nok kynisk.
@Rossoneri

Så din antagelse er, at betjentene altid opererer efter bogen, og det er derfor at kun 1% af sagerne ender med nogen form for sanktion i mod de pågældende betjente? I et land hvor politiet i gennemsnit dræber 3 mennesker om dagen, herunder en del ubevæbnede, skal du ikke fortælle mig at der ikke er noget at komme efter i 99% af alle tilfælde. Selv med George Floyd skulle der dage med demonstrationer til før den ene betjent blev tiltalt.

Det relaterer sig til dækningen af Trump fordi han intet gør for at adressere de problemer. Han nyder politivold og opfordrer til det jævnligt.

Igen, der er ingen beføjelser til at benytte "tilfældig vold" imod borgere. Det er simpelthen en misforståelse.


Så dit indtryk er, at politiet vil gøre hvad de kan for at opsøge de konkrete betjente der i hobetal misbruger deres magt? Altså jeg snakker ikke om betjente der er fanget i en ophedet situation og mister fatningen. Jeg tænker på de betjente der beviseligt tæsker løs på tilfældige demonstrerende eller tilfældige tilskuere. Tror du, at de betjente bliver fundet og straffet? Tror du betjente selv regner med nogen form for konsekvens?

Politiets interne undersøgelsesenhed har ikke andet job end at rense politiet og holde hånden over betjente der misbruger deres magt. Det er nærmest udelukkende hvis en sag kommer i medierne, at der bliver skredet ind. Reglerne er ligegyldige hvis de ikke overholdes eller enforces. Og i den sammenhæng er det ret åbenlyst at betjentene generelt går ud fra, at de ikke kommer til at opleve konsekvenser - ellers opfører man sig jo ikke på den måde som vi ser disse dage.

Jeg synes trods alt at der må være nogle højere forventinger til politifolk end almindelige borgere
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Nonsens. Stop med at opfinde holdninger på min bekostning. Kan du ikke finde ud af at læse, må du tilbage på skolebænken. Tåbeligt!"

Fake News - det er sgu meget sødt.
Interessant at se hvordan du imødegår kritik og push-back på dine holdninger...

Men du har nok ret, Trump har gjort hvad alle andre præsidenter ville have gjort - intet mærkværdigt over hans ageren - han er en stor mand!
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
“Hopefully, George is looking down right and saying this is a great thing that’s happening for our country. It’s a great day for him, it’s a great day for everybody.”

- DJT

Til at starte med, troede jeg at det var en fucking joke. Selvfølgelig, ville USA´s præsident ikke sige, at en mand der blev tortureret til døde, lige nu sidder i himlen og kigger på Donald, og siger ´godt gået med job-tallene´. Men det sagde han faktisk. What. The. Fuck.

https://twitter.com/vladduthiersCBS/status/1268920235706458113
Til at starte med, troede jeg at det var en fucking joke. Selvfølgelig, ville USA´s præsident ikke sige, at en mand der blev tortureret til døde, lige nu sidder i himlen og kigger på Donald, og siger ´godt gået med job-tallene´. Men det sagde han faktisk. What. The. Fuck.

Link til en side på twitter.com


Man tror jo næsten ikke, at det kan blive vildere i det Hvide Hus med Donny ved roret - men han overgår konstant sig selv. Til hans forsvar skal det dog siges, at han lige præcis i den video snakker om, at alle amerikanere - uanset hudfarve - skal ha samme behandling og retfærdighed af politiet - og det er derfor en god for George Floyd, at man kan samles om det emne. Det fulde klip fremgår længere nede i Twitter tråden.
Imponerende at se betjente tippe en mand på 75 over ende og så nærmest træde over ham, mens han ligger bevidstløs og bløder ud af øret. 2 blev suspenderet. De 10-15 som bare vader videre skulle også ud på røv og albuer.
Totalteater derovre.
Annonce