Om fire år kan det jo nok desværre risikere at være tæt på ligegyldigt. Embedsværket vil være smadret, alt for mange procedurer er lavet om, alt for meget historik fra præsidentperioden vil være gået tabt "ved et uheld" så ingen ved hvad fanden er op og ned, og hvis ikke demokraterne har kontrol over senatet så er det meste af retsvæsnet jo også smadret til ukendelighed.
Dertil smadret nationaløkonomi, smadret sundhedsvæsen, og efter 8 år med nonstop idiotisk propaganda fra hele den konservative fløj, så må man næsten forvente, at landet drejer massivt mod det højre-ekstreme.
Jeg forventer også en del gerrymandering på lokalt plan, og med rødt overherredømme så bliver der ikke gjort en skid for at stoppe det. Og er det tilfældet, så kan det jo være ligegyldigt, hvordan demografien udvikler sig, for republikanerne vil i det tilfælde have flertal medmindre de løber ind i fuldstændigt vanvittige valgnederlag.