Snak

Mere indhold efter annoncen
Trump tager vel også Alaska.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Et andet spørgsmål. Kan Lou Dobbs virkelig fortsætte med FOX som arbejdsgiver når dette er slut? Han er så langt oppe i røven på Trump, at han faktisk bærer han som en slags kød-flyverdragt. Hans Twitter-væg er reduceret til deep state nonsens og truthorn for Trumptards efterhånden. Hvordan mon han har det med Arizona og det tidlige call.
moderator
@ Toonin

Alaska har været lukket længe på visse medier, så forstår ikke den stadig holdes åbent nogle steder.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
@ Bosse

Lou Dobbs er en fucking skandale. Han har altid været temmelig højredrejet, men er gået full Trumptard i de sidste fire år. Folk som Hannity og Carlson irriterer mig med deres tunnelsyn, men Dobbs (og Pirro) er jo næsten helt Goebbelsk i deres Trump-fanatisme; øjnene spillet ud, frådende i mundvigene og råbende sidder de og spyr de værste nonsens.

Begge deres karrierer er forhåbentlig fortid.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Ja, Jeanine er godt nok også gået af hængslerne, men hun er jo pattestiv halvdelen af tiden. Denne er guld:

https://twitter.com/JudgeJeaninefan/status/1324235723717955586?s=19

Det er meme-guld.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lou Dobbs har til alle dage væres rablende vanvittig. Det er dog kun blevet værre under Trump-administrationen. Hvis Fox har bare den mindste form for journalistisk integritet så burde det have været slut for længe siden.

Flere af de mere almindelige Republikanere er da også ude og kritisere hele Trump-segmentets opførsel. De ser vist skriften på væggen om at den her opførsel kan få store konsekvenser for partiet på den længere bane. Med f.eks. Chris Christie og Mitt Romney ude og prøve at finde balancen imellem ikke at sige "Trump, der er vores præsidentkandidat, er rablende vanvittig" men stadig få udtrykt at: "Jeg har altså intet med det der cirkus at gøre! Husk det næste gang der er valg!"

Nu ved jeg ikke præcis hvordan den amerikanske optælling fungerer i praksis, men jeg går da ud fra det er en blanding af både Demokratiske og Republikanske frivillige der sidder og tæller op? I flere af staterne, f.eks. Georgia, er senatoreren og secretary of state jo også Republikanere, og de har vel en hovedrolle i at optællingen til præsidentvalget fungerer som det skal? På den her måde siger Trump jo altså også direkte, at flere at hans egne partifrivillige laver valgsvindel imod ham eller hvad?
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Hvis ikke det henledte tanker til varme septemberdage i Nürnberg, så havde det været sjovt. Jeg synes bare det for det meste er skræmmende.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@ Mads

På den her måde siger Trump jo altså også direkte, at flere at hans egne partifrivillige laver valgsvindel imod ham eller hvad?

Jep. Det er ét af de største huller i hans teorier - og der er mange. Georgia (og Arizona, for den sags skyld) har republikanske guvernører og regeringer og har desuden en lang republikansk historik - det vil sige, at hele valginfrastrukturen i begge stater er Republikansk. Han siger med andre ord at Republikanere begår valgsvindel mod ham.

Et andet stort hul er, at han gerne vil stoppe optællingen i stater hvor han er foran, men pudsigt nok ikke i stater som Arizona og Nevada. Det vil heller ikke undre mig, at han dropper ønsket om at stoppe stemmer i Georgia nu...
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Trumps patologi bliver virkelig stillet til skue. Hvis ikke man allerede var overbevist om, at manden er psykisk syg, så burde man da være det nu.
Arizona er da skrumpet, nærmest halveret siden i går, med 10 % tilbage at tælle, så den kan jeg ikke se er stensikker?

Men hold kæft hvor går det langsomt. Det er ligesom at hente et enormt spil på sit adsl-modem i gamle dage.
Annonce