Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Georgia er Bidens. Trump får ikke samlet de nødvendige stemmer mod slutningen. Men der skal sikkert sorteres affaldssække og ledes i hjørnet.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Pennsylvania bliver også Bidens, suverænt endda tænker jeg.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Den samlede stemmeafgivelse med ca. 4 millioner flere stemmer til Biden gør det alt andet lige også sværere for Trump at argumentere for en sejr.
Hvorfor det når det alene er valgmænd som det handler om.

Om Trump får 1 million eller 3 millioner stemmer i Californien er jo sådan set ligegyldigt med systemet.
Nu skal vi jo ikke glemme i forhold til popular vote, at demokraterne lever højt på at tage næsten 2/3 af stemmerne i Californien, som pt. er netop de fire millioner, der er i forskel.

Det er der selvfølgelig ikke noget i vejen med, men så stor en fordel har de seneste mange præsidentkandidater ikke haft på samme måde.

Hvis de så i fremtiden også kan snuppe Texas, så kommer de nok aldrig til at få færre stemmer end republikanere igen.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stankovic

Det har ikke nogen direkte betydning, men i forhold til hvis det stod lige svækker det da i nogen grad argumentet om, at han er valgets vinder. Symbolikken er også vigtig
Nå, nu er Trump jr. ude og blamere sig på Twitter om at der kommer en kæmpe afsløring af den massive valgsvindel. Jeg popper lige popcornene og læner mig tilbage for at overvære dette cirkus.
Valgkampe har konsekvenser.

Det, som Trump og Co. har gang i har ingen plads i et moderne demokrati. Det skal straffes i Januar. Hårdt og nådesløst. Alt andet er en falliterklæring.
Ja. Der skal virkelig statueres eksempler
Det bliver der næppe. For Biden, Demokraterne og sågar moderate Republikanere kommer de kommende fire år til at handle om at nærme hinanden igen. Det gør man næppe ved at gå hårdt efter manden, som 47-48% af USA´s befolkning stemmer på.

Jeg er helt sikker på, at de fleste Demokrater gerne vil slibe knivene og gå til angreb på Trump, men det kommer kun til at skade landet.

Folk som Giuliani og McEnany er formentlig færdige i politik, mens Barbie og Ken nok skal finde noget at lave. Trump får formentlig et hav af civile søgsmål rettet mod sig, men jeg tror ikke, der kommer noget fra staten.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce