Snak

Mere indhold efter annoncen
Faktum er i hvert fald, at han bad folk på det kraftigste om at afholde sig fra vold og derudover at gå hjem.


Du er totalt useriøs. Sikke da noget vås at fyre af. Der er en grund til, at Twitter og Fb har lukket ham ned pga. opfordringer til vold. Den tale, du har cherry picket fra, var dråben.

Skræmmende så stærkt fascistisk tænkning og metode står i USA i 2021. Urolighederne i Washington vækkede minder om de italienske fascisters march mod Rom i 1922. Forskellen er, at de amerikanske fascister bliver ledet af en amatør uden en plan.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
CNN og andre medier melder, at det var Mike Pence - der på magisk vis, men alt for sent fandt sin rygrad i går - der beordrede National Guard til at genoprette ro og orden, efter Trump i første omgang nægtede at gøre det.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Altså; "We have to have peace? So go home"? Jo, det virker ret ligetil.

Igen - er du seriøs?

Er det det eneste, du koger hans ‘tale’ ned til?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jeg tror ikke, at Trump skal gøre sig nogen som helst forhåbninger om en eventuel benådning fra Pence efter Trump bogstaveligt talt placerede en skydeskive på Pence´s ryg i går.

Han må og skal fjernes nu. Det vi så i går var kun en generalprøve.
Er det det eneste, du koger hans ‘tale’ ned til?


Nej, slet ikke.

Men i forhold til den specifikke diskussion om stormingen af Capitol Hill (læs Undermålers indlæg og mit svar) er det for mig at se det mest relevante at uddrage.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er imponerende, OC. Der er altid et "men".
Scener som i går er historisk ofte ende i magtovertagelse og kup.

Det gjorde det ikke i går, fordi Trump ingen ideologi har, ingen mission, ingen plan.

For Trump handler hele dette ´show´ om ham selv, fordi han er en ækel narcissist.

Carsten Jensen kalder ham sabotør og amatør - og det er meget rigtigt.



EDIT:

Kort efter hans ´go home - we want peace video´ - lagde Trump et tweet ud, hvor han sagde, at det er, hvad der sker, når underkuer og stjæler en sejr fra stolte patrioter - hvor han mere eller mindre retfærdiggjorde stormingen af Kongressen. Han havde sgu ikke det fjerenste i mod, at demonstranterne var trængt ind. Tweetet blev hurtigt slettet af Twitter.
At Pence finder sine nosser i 13. time kan jeg ikke finde ud af om er undskyldende. Trumps tale foran Det Hvide Hus kom vist efter Pence havde sagt at han ville godkende stemmerne. En ren ceremoniel handling, men det sidste strå Trump klamrede sig til.
Bosse, det er altid bedre at gøre det rigtige uanset hvor sent man finder ud af at det er det rigtige. Det betyder ikke at han pr automatik frifindes for hvad han ellers har lavet, men det vil til enhver tid være bedre end at fortsætte af den forkerte vej. Den cadeau skal han have - omend jeg tvivler på at han reelt havde andet valg...
Så må man i øvrigt håbe at man svinger loven med al sin tyngde. Hvis du du er chauffør og din makker røver en kiosk og nogen bliver dræbt er du medskyldig. Det samme bør gøre sig gældende her. Måske det kan lære de retarderede rødhætter noget. Måske.
Annonce