Snak

Mere indhold efter annoncen
http://m.hjhansen-vin.dk…lacios.aspx

På Nimbs Terrasse (skuffende julefrokost madmæssigt i øvrigt) fik jeg denne her, der overraskede mine Rioja-fordomme og glædede min køligt frankofile smag. Store nemme slurke. Kan man finde flere i den retning, vil jeg da gerne gå ombord i mere tempranillo og garnacha. Nogen bud?
Jussi, jeg husker den Hoffstätter pinot som noget mere funky end hans hvide? Men som ret velkomponeret og charmerende. De har den på tilbud i D´s nu og da.
Maude

Jeg er ikke helt sikker på, at Brødrene har denne ´Mazon´:

http://www.superiore.de/…C-2010.html

Jeg har smagt de to, man kan få på Frederiksberg, men de har faktisk ikke gjort det helt store for mig ...
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jussi

Du har helt ret."Mazon"..."Meczan" (hedder den de har hos brødrene). Hvad sker der også for at have to navne i Vasqueyæhhhhh...-ligaen, der ligner hinanden så meget? Nå, men den vil jeg da smide i kurven, næste gang jeg handler hos superiore.
Hmm, tænker du Vacqueyras ift Chateauneuf, eller?

Ah, tror jeg er med nu. Vinjokes er så skide svære ...
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Why go Merlot when you can call a cab"...
Kender nogen af jer til nogle hjemmesider, der sælger Dog Point og Van Volxem til gode priser?
Vildmedvin.dk har dog point på tilbud, så den får du nok ikke mere billigere andetsteds pt.
Van Volxem kan du købe billigt i Tyskland fra f.eks. internetoase.de, men bemærk, at du ved levering skal/bør betale punktafgifter og dansk moms og told for at købe lovligt. I DK fører Laudrup Vin den.
Var lige forbi Leisner Wine i formiddags. De har mange gode champagne tilbud i de her dage. Købte lidt Jacquesson og Deutz.

http://leisnervine.dk/ma…&gidlevel=0
http://www.youtube.com/watch?v=7gasxpPiews
http://www.supervin.dk/p…a-chard.htm

14-16 grader???? Har aldrig set så høj en serveringstemperatur? Serverede denlidt typiskmkring 10 grader. Smagte lifligt, friskt og kun lidt typisk chardonnaysk. 14-16 grader for en hvidvin?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Annonce