Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Uden for meget fad, vel?
https://kortlink.dk/sudv
Det vil jeg tro.

Smagte Pencarrow i går. Det er ret lækker hverdags-Chardonnay.

Rendola Brunello Riserva 04 til 129 i Aldi - kan det være noget værd?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
moderator
Er jeg den eneste der fornemmer lidt lakrids i den Pencarrow? Lidt som det der karamel-lakrids jeg havde med hjem til dig Jussi.
Dette er en signatur.
Så nærmer vores tur til Colmar sig, og vi har fået lavet en aftale hos Weinbach. Forhåbentlig også hos Zind-Humbrecht og så er det planen at køre forbi Domaine Bott-Geyl også. Tror dog ikke vi laver en aftale der, da det kun er måske.

Er det nogen der har en anbefaling til en god restaurant i mellemprisklassen i Colmar?
http://www.youtube.com/watch?v=7gasxpPiews
moderator
La Table du Brocanteur var hyggeligt og godt. Maden var ret god. Selve restauranten og anretningerne var lidt corny, men det betyder mindre synes jeg. Familiedrevet sted. Fornuftigt prissat. Der skal bestilles bord.
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Seifert
Skulle du til Düsseldorf denne weekend? I givet fald, og såfremt du på din formodede slingrekurs skulle passere Ziereisens stand, må du lige love at gøre holdt og hilse mange gange fra ham den danske chasselasfreak, ikke?

Apropos Flaskens Ånd og seneste program med den nykårede vinder af DM for Sommelierer, så var det pudsigt at høre ham berette om sine intense konkurrenceforberedelser, mens jeg selv sad i stressmode på et hotelværelse i Crawley-Gatwick, alene med håndkrampe (grundet produktion af eksamensnoter, vel at mærke!), diverse vinbøger og 9-10 mousserende vine af varierende type. I løbet af tre sådanne døgn når man mere en én gang at tænke: "HVORFOR?!".
Nu, hvor det hele så er (forhåbentlig vel-) overstået, begynder hjernen så småt at fungere normalt igen. (Jeg skriver "så småt", fordi jeg i en taxfree-shop i lufthavnen i går tog mig selv i, siddende på butiksgulvet, først at have presset en stor og genstridig pakke Kinder Bueno ned i min i forvejen bugnende håndbagage og derefter lynet lynlåsen til. Uden at varen var betalt vel at mærke. Der var et par stykker, som kiggende underligt, da jeg lynede kufferten op, tog den nu krøllede pakke børneslik ud igen og stillede mig i kø ved kassen. Oh well ;-))
På den anden side af eksamen begynder lidelserne at give mening igen. Jeg er i alt fald kommet væstentlig i dybden med og føler mig ret skarp i paratviden inden for kategorien af mousserende vin. Denne deleksamen består af 1) blindsmagning af 3 vine, som hver især skal analyseres i forhold til farve, næse og smag, efterfulgt af grundigt begrundet bedømmelse af hver vins kvalitet og afsluttet med gæt på herkomst og/eller druesort(-er), samt 2) teoridel med skriftlig besvarelse af 3 på forhånd ukendte opgaver (f.eks. relateret til: en producent; et område/distrikt; en vintype/stil; eller en delproces inden for en af de seks produktionsmetoder). Man har en time og 5 minutters til at levere en samlet besvarelse.
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Rigtig meget held og lykke med (den liflige??) eksamen:-D God anekdote med gaven til børnene.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Dagens fangst: http://i.imgur.com/3WrJZUr.jpg

Ku godt gå hen og blive en sprudlende weekend skål!
\"If a player is not interfering with play or seeking to gain an advantage, then he should be.\" Liverpool FC siden 1996. JFT97. https://imgur.com/a/RJzhg
Passavant er i min beskedne erfaring cremen af crémant. Tissot i enhver afskygning plejer jo også at glide fint ned. Ligner en fin weekend!
Passavant er i det hele taget bare lækkert - selv helt ned til basis-Cabernet´en til, hvad - 8€?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce