Snak

Mere indhold efter annoncen
Man kan altså konkudere, at du i løbet af halvanden måde har kæbt vin i både Fakta og Rema.

Jeg logger af. For altid.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Fakta indkøbet var også decideret pinligt. Havde skæg og blå briller på.

Drikker 2013 Mark Haisma Saint Romain ´Combe Bazin´.... og er glad.
Rune, du nævner Schäfer Frölich på PINARD.DE, men kan du komme det nærmere? Deres riesling:

Schäfer-Fröhlich, Nahe Riesling trocken 2014, eller?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Jeg kan godt lide at drikke vin, men har ikke dybere kendskab til druer, huse, områder osv. Da jeg skal en tur på Formel B i morgen,ville jeg gerne have et par fif til deres vinkort - jeg går ud fra, at de mest aktive i tråden har været forbi på et tidspunkt. Jeg ser helst, at det holder sig under 800 kr flaske og regner med, at vi kommer igennem store dele af kortet på madfronten.
--
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Beklager manglende svar Misfit.

Højepunkter fra pinsen:

2008 Jérôme Prévost Les Béguines Champagne

Med afstand den bedste champagne jeg har drukket basereret på 100 % pinot meunier.
Desværre min eneste flaske, for det her er fremragende vin. Ingen autolyse karakter, bare helt ren og rank frugt med en markant præg af spejderhagl, som at drikke en Ramonet med bobler.

2008 Mosbacher Riesling Ungeheuer GG
Lige da jeg åbnede den og hældte den i glasset - Øv. Den er sgu for gammel.. let jordet præg med klassisk gammel nuance af petroleum. Jeg glemte den lidt og drak noget andet.
Efter 30 min glasset havde den ændret sig fuldstændig... nu duftede den nærmest som stor moden hvid Bourgogne.
I smagen var der dog ikke noget at tage fejl af, ultra mineralsk, citruspræget og med fedme/dybde der kun findes i GG vine. Wow!

2010 Domaine Fourrier Gevrey-Chambertin Aux Echezeaux VV
2010 Littorai Roman Vineyard Pinot Noir

Smagt side om side til en lille middag.
Begge var fremragende, ja faktisk var jeg helt oppe og ringe. Fourrier havde rankhed og præcision som få og den perfekte dosering af sødme som en Liger-Belair. Den slags vine man bare har lyst til dele en magnum med sig selv!
Littorai havde faktisk meget de samme nuancer, der var bare lige 10 % mere af det hele. Kæmpe vin hvor man som altid med Littorai forbløffes over renheden.
Det var en god aften for pinot noir!
Har kun haft gode oplevelser med 08 i champagne, de står helt skarpt og med masser af potentiale.
Nå, nu må Seifert i Fakta igen:

Valiano Chianti Classico Riserva 2008 smager sgu ret godt.

Pæn syre, lidt mokkanoter og meget langt fra den gængse supermarkedsstil.

69 kr.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Vi klarede, så det skal du ikke ligge søvnløs over. Pigerne derinde anbefalede 2011 Vin de France, "Les Fourchardes", Mark Angeli, Anjou, Loire og 2011 Bourgogne Rouge,"Bedeau", Frédéric Cossard, hvilket smagte ok, når man betænker prislejet.

Søtunge, tatar og Makrel var høj klasse, mens Okseindelår/Beef Jerky og due ikke rigtig faldt i min smag. Yderst rimelige priser må man dog sige.
--
EP gør det igen:

Chamilly, Montagny 1er cru, Les Burnins 2012

Smager i min optik som Puligny, altså tilstedeværende frugt, som bliver holdt lidt i ørerne af liflig syre.

Jeg har bestilt en kasse. 140 flasken for så fin, hvid Bourgogne er tyveri.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce