Efter længere tids overvejelse og søgen, besluttede jeg mig igår for at bestille 6XCaballo d´Oro Valdepeñas DO Gran Reserva 2004 til 89 kr. Flasken, samt 6XMontemajor Torre del Sarpente Negroamaro 2013, til 79 kr. flasken.
Førstnævnte skulle være en kraftig spansk sag, hvilket jeg ledte efter til den simreret jeg jo snakkede om :-) Negroamaroen røg lige med, da jeg tidligere har fået flere forskellige Salice Salentino, som bare virkelig falder i min smag. Denne er dog lavet 100 pct. på Negroamaro druen, men tænkte jeg ville tage den da den lige var noget billigere end en Salice Salentino jeg kiggede på.
Bestilte dem på en ny side, der hedder Vinspot.dk Det er ikke en selvstændig forhandler som sådan, men en portal hvor man kan vælge fra det udvalg, alle de forskellige forhandlere som har et samarbejde med portalen. Så har i virkeligheden bestilt fra 2 forskellige online forhandlere, hvor fragten så betales hos den forhandlers produkter man valgte sidst.
Er sgu spændt på, om de lever op til det forhandlerne skrev :-) specielt Caballoen glæder jeg mig til.
Savner ikke Ståle.