Anarki i fredags var en god fest. Vi fik 20-25 vine, alt muligt blandet.
Fik to blindere af sommelieren som vi dystede lidt på. Jeg trak mig heldigvis ud som sejrherre.
På første vin gættede jeg Alsace, Sylvaner, Zind Humbrect og ca. 5 år gammel.
Det var 2007 Zind-Humbrect Muscat Goldert
Den anden vin var jeg sikker på at jeg neglede:
Jeg gættede 2012 Dard et Ribo Saint-Joseph og sad bare og ventede på min hyldest.
Det var så 2010 Gilles Barge Cote-Rotie Le Combard. Crap... men jeg vandt dog den lille dyst ganske sikkert.
Aftenens vin var langt fra blandt de dyreste, nemlig 2007 Mosbacher GG Ungeheuer fra magnum. Den havde bare alt det som moden tysk riesling har... startede ud en smule gammel, men med lidt luft foldede der sig en super frisk citruspræget vin ud, men bare med en kompleksitet som kun kan komme med alder.
Men Anarki er et fremragende sted der ikke kan anbefales nok.
Lørdag hele den pukkelryggede familie på besøg. Jeg lavede 3 kilo forloren hare, serveret med kartofler, grønkålssalat med bolsjebeder og selvfølgelig verdens bedste sovs!
I glasset bl.a.
2005 Vina Pedrosa Crianza Magnum
Pedrosa skal have tid. Her 10 år gammel var fadet perfekt integreret, kun en lille snert af tobak og vanilje, men ellers bare pakket med balanceret frugt, råt kød, røg m.m.
Man kan sikkert finde sådan en magnum i tyskland til 250 kr, køb køb og gem!
Igår til resterne af forloren hare, Yarra Yering Underhill Shiraz 2010. Fik 2 timer i karaffel, åhhh den duftede godt. Klassisk YY pakket med cedertræ, lavendel, eucalyptus og tonsvis af frugt. Det hele bare holdt køligt og rankt. Bliver stort om 10 år.