Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
jeg fik den her for nogle dage siden

http://butik.vinforum.dk…d9a2558dd75

Dog en 2004 mener jeg. Den var sgu dejlig nok.
Dette er en signatur.
2004 er utvilsomt den største årgang af Aalto.

Jeg holder en smagning til januar hvor vi smager Aalto 2000-2006 og Aalto PS 2000-2006. 13 vine + et par jokere som nok bliver noget Flor de Pingus, Alion og lign. Holder nok smagningen på MASH
moderator
Ok, så møder du nok min bror da han huserer på MASH.

Lyder godt med Aalto smagning. Det kunne jeg godt tænke mig.

Jeg kan i øvrigt anbefale Grambogård Gris hos Cofoco Le Marche pt. Det er et godt stykke kød.

Dette er en signatur.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Ham Peter Sick er ellers en fin fyr, men her har han sgu ikke været kritisk nok når han er blevet tilbud Amarone i det prisleje. Enhver tosse med forstand på vin (og det har han) kan jo sige sig selv at det ikke kan lade sig gøre.

Endnu et godt bevis på at 99 % af danskerne ikke smager på vinen, men kun kigger på etiketten hvor der står Amarone. Folk elsker at komme på arbejde mandag og fortælle at de i weekenden har drukket Amarone og spist engelsk bøf (som man kunne få i Fakta for 10 kr i sidste weekend)

Tosser
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Seifert. Tænk lige på hvor mange, der faktisk ikke har smagt en ægte Amarone - det er lidt sjovt (og "skræmmende") at tænke på
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Jeg har smagt en del forskellige amarone, det bliver aldrig helt min vin. En del af dem har da smagt ganske fremragende, men så synes jeg, der findes vin til billigere penge, som er bedre.
Det er jeg tilbæjelig til at være enig med dig i. Har dog "kun" smagt Amaroner til maks 300 kr.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
"Endnu et godt bevis på at 99 % af danskerne ikke smager på vinen, men kun kigger på etiketten hvor der står Amarone. Folk elsker at komme på arbejde mandag og fortælle at de i weekenden har drukket Amarone og spist engelsk bøf (som man kunne få i Fakta for 10 kr i sidste weekend)

Tosser"

Selv om der er en vis substans i kritikken, så er formuleringen lige højrøvet nok , imho. Vi har vel alle områder, hvor vi ikke handler som kritiske og oplyste forbrugere - men mere eller mindre blindt lader os lede af reklamer - eller et tilfældigt "brand", som vi i en eller anden sammenhæng har hørt omtalt positivt?
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Fx at ´frisk´ pasta nødvendigvis er bedre end en god tørret. Tror I.B. har ret i, at de fleste har blinde pletter. Jeg er fx skidt stillet, hvis jeg skal vælge mellem flere forskellige slags confit de canard på dåse (heldigvis er der tit kun én). Men prisen er selvfølgelig et vink, jf. engelsk bøf til kroner 10.

Mht. Amarone (og Barolo) kan det jo netop være et spørgsmål om, at køberne af supermarkedsvarianterne aldrig har smagt andet og derfor forbinder Amarone hhv. Barolo med disse vine (hvor jeg selvfølgelig er enig i, at man kan få bedre vin til pengene).
Annonce