Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Jeg har også lige handlet der. Virkeligt lækkert udvalg af gamle vine. Der røg bl.a. noget 95 Bourgogne og 82 Barolo i kurven. Mon ikke førstnævnte fungerer godt til dydyrryg med svampe, som skal fortæres i weekenden?
https://kortlink.dk/sudv
Nogen der har smagt champagne fra Benoit Marguet, og kan sige et par ord om det? Værd at købe lidt til at ligge i nogle år?

Er noget af en champagne-noob og er kun ved så småt at smage lidt af hvert, så hvis i generelt har tips til gode køb, must-try´s eller lign, så ville jeg være glad for det!
Ingen hjælp herfra. Jeg elsker selvfølgelig Champagne, men interessen har bare aldrig rigtig ramt mig.

Det har alskens Loire jo, men jeg forstår ikke helt hypen omkring Thierry Germain.

Smagte Terres Chaudes 2015 til frokost og jeg savner simpelthen charme. Vi er selvfølgelig i Saumur og ikke Anjou, men stadigvæk.

Nu har rød Loire det jo heldigvis med at kunne gemme ret lang tid, så måske det er løsningen på de ret fremtrædende tanniner.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Marguet laver rigtig god champagne, biodynamiker, lav dosage og alt det der. Er du lige ved at starte ud med champagne ville jeg nok starte et andet sted, dog.
Jeg skrev lidt om Zalto glas tidligere i tråden. Nu har jeg haft fire forskellige et stykke tid:

- Universalglasset har set masser af brug. Stor set alt det rød- hvid- og rosevin jeg har drukket hjemme de sidste måneder - og det er det meste af det vin jeg har drukket - har været heri. Det er fremragende. Jeg har ikke drukket gammel vin eller stor bourgogne eller Barolo, men de frugtdrevne vine jeg generelt foretrækker fungerer rigtig godt med glasset. Beaujolais, “standard” bourgogne, Galinas y Focas og diverse ukurante indfald har fungeret flot.

- Dessertvinsglasset købte jeg spontant, fordi jeg læste, at det var godt til single malt (der var lockdown.....). Det skuffer, af en eller anden grund virker det ikke let som de andre. Det må være formen, der simpelthen tager mere glas.

- Ølglasset er genialt. Intet mindre. Ja, det er et usædvanligt feminint ølglas, men det er decideret smukt, hvis man spørger mig. En 33 cl øl fylder det, med plads til perfekt skum. Formen gør, at man kan hælde en halv øl ned i en slurk uden problemer. Mit absolutte favoritglas.

- “Shotsglasset” - jeg købte det egentlig lidt for sjov, for at bruge det som ølglas, når øl af en eller anden grund skal deles (jeg hader når øl serveres som bundslatter), og det er det fint til. Men jeg fandt en særlig anvendelse, da jeg fik mit sherryflip. Jeg fylder det simpelthen til randen med sherry. Jeg ved godt det ikke er den bedste måde at præsentere sherry på, men sammen med tapas føles det simpelthen rigtigt at gøre det på den måde. Og bortset fra den lidt store fod er glasset rigtigt pænt, og - fordi det er lidt mere kompakt - det er nemt at håndtere i tæt trafik. Som fx når man æder tapas på terrassen. Varm anbefaling.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@JMM

Yes, har også hørt at det skulle være alt andet end mainstream derfor jeg tænkte det ville være optimalt at ligge lidt i kælderen i nogle år, hvor jeg så i mellemtiden kunne få smagt rundt omkring! Men kan godt se det lyder lidt åndssvagt, nu jeg får skrevet det ned - men det var planen.
Stærk update qanatoli!
Brønshøj Boldklub


Hvad drikker man til koldskål ? Koldskål med vanilje og citron med kammerjunkere, hindbæ og mynte på toppen.
crazy gang
Kølig port
Til hindbæ havde jeg nok drukket kølig porter.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce