Hvad har du købt?? Altså jeg sætter mit til fair priser. Og mange gange er det fordi jeg skal have solgt ud i kælderen. Også kan man lige så godt sælge vin så folk også kan få en oplevelse :).
Faldt i og købte 4x Chambolle VV 2018 til 225 pr stk. Producenten hedder Remi Jeanniard, kender ham ikke men Bedre Bourgogne, der også plejer at være fair, vil have 350 for den. Så tænker det går an.
Kan det er fint nok så. Bourgogne koster bare. Den er sgu ik længere :). Ellers sig til så skal jeg nok kigge efter i kælderen :). Og som sagt sælger sgu til fair priser :). Kender en del både fra Italien og Frankrig ;)
Næ det er desværre en dyr vane at have fået sig. Især når man i princippet bare kunne købe amerikansk vin af et familiemedlem til helt andre priser. Meeen det er ikke helt det samme, selv om der også laves fine ting derovre :-)
Jeg har handlet på Sharewine flere gange. Fungerer glimrende. Sælger mest, men har også købt lidt fra Kadeau kælderen som Sharewine selv havde i kommission.
Montrachet? Det røg mit løfte til konen om danskvand indtil fredag direkte i vasken.
Er der i øvrigt nogen orakler herinde, der har et godt staldtip til, hvor man finder en god montrachet, der er til at betale? Har selv brugt EP Vin en del, lidt specielle men virkelig skarpe priser. Vi taler om PM/CM, ikke de helt store kanoner i smørhullet.